Ji pabrėžia, kad visos kitos nuorodos gali būti sukčių sukurtos ir kelti grėsmę jūsų pinigams bei asmeninei informacijai.
Tokį sukčiavimo būdą regi pirmąkart
„Šiandien, bandydama prisijungti prie mamos e. sveikatos, netyčia padėjau sukčiams nusiurbti iš jos sąskaitos nemažą pinigų sumą. Gerai, kad staigiai sureagavome ir bankas sugrąžins pinigus“, – pasakoja Dovilė.
Ji priduria, kad anksčiau nebuvo girdėjusi apie tokį sukčiavimo būdą, tačiau šis metodas veikia žaibiškai.
„Kai įvedi e. sveikatą (į google paiešką, – tv3.lt) išmeta dvi mokamas nuorodas, reikia būtinai spausti tikrąjį e.sveikatos link‘ą (liet. nuorodą).
Spaudžiant prisijungti atsidaro sudėtingesnis puslapis, kaip įprastai, o jeigu spaudžiame ant dviejų mokamų, iškart atsidaro kvietimas prisijungti, nors atrodo taip pat, kaip e. sveikatos.
Paspaudus ant kažkurio banko, išmeta kaip ir banko puslapį, bet tada SMART-ID kodus siunčia nebe pats bankas ir per kelias sekundes, jeigu suvesite abu PIN kodus, nes prie e. sveikatos jungiantis reikia tik vieno PIN kodo, pirmojo, iš SMART-ID.
Jeigu paprašys Jūsų antro PIN kodo, jokiais būdais neveskite antro PIN kodo“, – vaizdo įraše atkreipti dėmesį ragina moteris.
Dovilė ragina visus būti budrius ir dalijasi vaizdo įrašu, kuriame paaiškina, kaip atpažinti skirtumus tarp oficialaus tinklalapio ir sukčių sukurtų kopijų. Ji taip pat kviečia pasidalinti šia žinia su draugais, kad kuo daugiau žmonių išvengtų panašaus likimo.
Nepamirškite: prieš įvesdami duomenis, atidžiai patikrinkite, ar tinklalapis yra tikras.
Įspėja dėl sukčių aferos
Kaip rašoma anksčiau policijos išplatintame pranešime spaudai, pastaruoju metu sukčiai vis dažniau pasiglemžia gyventojų pinigus, pasitelkę e. sveikatos interneto svetainės dizainą.
Sukūrę suklastotą puslapį, kuriame žmonės bando prisijungti prie savo e. sveikatos paskyros, sukčiai išvilioja gyventojų elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis ir pasisavina banko sąskaitose turimus pinigus.
Per pastarąjį mėnesį vien Šiaulių ir Telšių apskrityse policijai žinomi net 8 tokiu būdu nuo sukčių nukentėję gyventojai. Iš jų banko sąskaitų pasisavinta maždaug nuo 700 iki 1200 eurų. Dėl šių įvykių atliekami ikiteisminiai tyrimai.
Kaip neapsigauti?
- E. sveikata puslapio ieškokite ne per paieškos sistemą (pvz. Google). Geriau esveikata.lt adresą suveskite patys tiesiai į interneto svetainės adreso laukelį, esantį naršyklės lango viršuje.
- Kai puslapis atsivėrė, pasitikrinkite jo adresą, kuris turi prasidėti raidėmis https.
- Atkreipkite dėmesį, kad, jungiantis prie paskyros per Elektroninius valdžios vartus, įprastai reikalaujama jungimąsi patvirtinti SMART-ID PIN 1 kodu.
- PIN 2 dažniausiai reikalingas mokėjimų patvirtinimams, o jungiantis prie paskyrų nereikalaujamas. Visuomet, kai iš jūsų reikalaujama įvesti PIN 2 kodą, gerai apsvarstykite ar inicijavote veiksmą ir ar jis būtinas.
Pasitikrinkite kelis kartus
Anksčiau išplatintame pranešime spaudai Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras taip pat šalies gyventojus perspėjo apie naują sukčių taikomą metodą.
Sukčiai, pasinaudodami e. sveikatos portalo vardu, apgaudinėja vartotojus ir išvilioja jų asmens duomenis bei prisijungimo prie internetinės bankininkystės informaciją.
Centrui glaudžiai bendradarbiaujant su finansų įstaigomis, buvo gauta informacija, kad nuo sukčių nukentėję asmenys interneto paieškos sistemoje „Google“ įvedė raktinį žodį „e. sveikata“ ir paspaudė pasirinkę pirmąją pateiktą nuorodą.
Šios nuorodos nukreipdavo į sukčių sukurtą fiktyvų e. sveikatos puslapį, kuriame vartotojų buvo prašoma identifikuoti save per internetinės bankininkystės sistemą, pateikiant asmens kodą, naudotojo ID ir kitus jautrius duomenis. Tokiu būdu sukčiai išviliojo prisijungimo prie banko duomenis ir inicijavo atlikti mokėjimus į jų valdomas sąskaitas.
Raginama visus e. sveikatos vartotojus išlikti budriems ir laikytis šių rekomendacijų:
1. Naudokite tik oficialią e. sveikatos svetainės nuorodą: https://www.esveikata.lt/
2. Pasitikrinkite kelis kartus: Prieš pateikdami bet kokius asmeninius ar prisijungimo duomenis, atidžiai patikrinkite, ar lankotės oficialiame puslapyje, o ne fiktyvioje sukčių sukurtoje svetainėje.
3. Būkite atsargūs: Niekada nesidalinkite savo prisijungimo duomenimis su kitais asmenimis, nepatikėkite savo asmeninių duomenų neaiškiais puslapiais.
„Kaip ir kitais sukčiavimo atvejais, su šia apgaule gali susidurti kiekvienas iš mūsų. Todėl yra labai svarbu, kad prie e. sveikatos portalo besijungiantys vartotojai akylai stebėtų prie kokio tinklalapio jungiasi ir nepatikėtų savo asmeninių duomenų sukčiams.
Taip pat prašome visuomenės narių būti proaktyviais ir apie šį sukčiavimo būdą informuoti savo artimuosius, nes dalindamiesi informacija galėsime apsisaugoti nuo sukčių ir nenukentėti finansiškai“, – sakė Eglė Lukošienė, minėto centro direktorė.
Anot jos, svarbu prisiminti, kad bankai, policija ar kitos institucijos neturi teisės prašyti ir neprašo atsiųsti kortelių su PIN kodais.
Kilus bent menkiausiam įtarimui, kad bendraujate su sukčiais, būtina gaunamą informaciją vertinti kritiškai, nevykdyti sukčių nurodymų bei kreiptis į savo banką ir informuoti apie mėginimus išvilioti pinigus iš sąskaitų.
Jeigu įtariate, jog nukentėjote nuo sukčių, svarbu kuo greičiau susisiekti su savo banku, jog būtų imtasi saugumo priemonių, bei informuoti policiją trumpuoju telefonu 112.
Dažniausiai pasitaikančios sukčių aferos
Naujienų portalas tv3.lt taip pat dalijosi Lietuvos banko anksčiau paviešintu pranešimu spaudai apie dažnus sukčiavimo būdus bei jų patarimais, kaip apsisaugoti nuo sukčių atakų.
Lietuvos bankas gavo gyventojų skundų dėl dviejų tipų sukčiavimo:
- vienais atvejais finansiniai sukčiai įkalbėdavo gyventojus investuoti į „pelningas investicijas“, dažniausiai – kriptoturtą. Jie iš vartojimo kredito davėjų pasiskolindavo lėšų ir jas tiesiogiai pervesdavo finansiniams sukčiams arba kriptoturto keityklos operatoriams;
- kitas suaktyvėjęs sukčiavimo būdas susijęs su duomenų viliojimu (angl. phishing). Sukčiai gyventojui el. laišku arba trumpąja SMS žinute atsiųsdavo nuorodą ir įkalbėdavo ją paspausti, suvesti tapatybę identifikuojančius duomenis (pvz., banko sąskaitos ar kortelės numerį, interneto banko, „Smart-ID“ ar „Mobile-ID“ kodus). Taip pats to nežinodamas gyventojas iš tikrųjų patvirtindavo paraišką vartojimo kreditui gauti arba pasirašydavo vartojimo kredito sutartį.
Nagrinėdamas vartotojų skundus Lietuvos bankas pastebėjo, kad sukčiai taikosi į vienišus Lietuvos gyventojus, jau sulaukusius senatvės pensijos amžiaus arba artėjančius prie jo, gaunančius nuolatines socialines išmokas (pvz., neįgalumo išmoką), neturinčius finansinių įsipareigojimų. Su jais sukčiai dažniausiai bendrauja rusų kalba arba lietuvių kalba su rusišku akcentu.
Lietuvos bankas primena gyventojams jokiu būdu neatskleisti sukčiams prieigos prie elektroninės bankininkystės duomenų (mokėjimo kortelių slaptažodžių, prisijungimo kodų ir pan.), nespausti jokių įtartinų nuorodų, nesusigundyti „pelningomis investicijomis be jokios rizikos“ į sudėtingas finansines priemones (pvz., kriptoturtą, Forex).
Gyventojai, kurie nerimauja, kad jų vardu be jų žinios nepasiskolintų kiti asmenys, gali pasinaudoti paslauga „STOP vartojimo kreditams“ – galimybe įsirašyti į Lietuvos banko administruojamą sąrašą ir negauti vartojimo kreditų.
Visos vartojimo kreditus Lietuvoje teikiančios bendrovės (bankai, kredito unijos, tarpusavio skolinimo platformų operatoriai ir kiti), prieš sudarydamos vartojimo kredito sutartį, privalo patikrinti, ar asmuo nėra įrašytas į šį sąrašą. Sutartis, sudaryta su į sąrašą įrašytu asmeniu, laikoma negaliojančia.
Paprasčiausias būdas įsirašyti į šį sąrašą – elektroniniu būdu prisijungus per elektroninius valdžios vartus. Šiuo metu „STOP vartojimo kreditams“ sąraše yra 2 257 žmonės. Informaciją apie sukčiavimo būdus, nepatikimų ar netikrų interneto svetainių požymius, patarimus, kaip apsisaugoti, skelbia ir Lietuvos bankas, ir finansų rinkos dalyviai. Kviečiame domėtis šia informacija, dalytis su draugais ir artimaisiais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!