Specialistai atsakė, kuris sprendimas bus draugiškesnis aplinkai.
Gyva ar dirbtinė eglutė?
Vakar socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvos hrometeorologijos tarnyba savo socialinio tinklo paskyroje meteo.lt pasidalijo įrašu apie daugeliui aktualų klausimą – kalėdinės eglutės pasirinkimą.
Specialistai įraše aptarė gyvos ir dirbtinės eglutės privalumus ir trūkumus bei pateikė pačią aplinkai draugiškiausios eglutės alternatyvą.
„Kalėdų laukimo laikotarpis jau pilnai įsivažiavo, už savaitės daugelis švęsime Kalėdas. Tuo tarpu, seniau tik Kūčių ar Kalėdų išvakarėse daugelis pasipuošdavo eglutę arba eglišakį, o šiais laikais tai daroma vis anksčiau. Dalis žmonių vedami šventinės nuotaikos eglutę puošia dar nepasibaigus lapkričiui, o kiti – truputį ilgiau palaukia.
Iš dalies tokį ankstyvą puošimą lėmė namuose įsivyravę dirbtinės eglutės ir augančios vazonuose, todėl nebėra baimės, jog iki Naujųjų medis tiesiog nudžius (sausa eglė gali sukelti net ir gaisrą ). Bet ar kada pagalvojote kokia eglutė, natūrali ar dirbtinė, yra mažiau žalinga planetai (mažesnis CO2 pėdsakas, mažiau teršiama atmosfera ir pan.).
Dirbtinės eglės gali pasirodyti kaip puiki išeitis, tačiau ne viskas taip gražu kaip gali pasirodyti. Dažnu atveju (atsižvelgiant į sukuriamą CO2 pėdsaką) geriau yra pirkti vietoje užaugintą natūralią eglutę nei iš tolimos šalies atkeliavusią dirbtinę.
Yra netgi paskaičiuota, jog dirbtinė eglutė (taršos atžvilgiu) atsiperka (t. y. atsveria natūralią), kai būna panaudojama mažiausiai 4–8 metus, jei eglutė yra vietinės gamybos.
Deja, labai dažnai dirbtinės eglutės ekologinio atsipirkimo laikas siekia nuo keliolikos iki net 20 metų. Paprasčiau tariant, nusipirkus vieną dirbtinę eglutę (pvz. iš Kinijos) tai bus tarsi iš karto nukirsti keliolika natūralių.
Be abejonės, kasmet naujų dirbtinų eglučių neperkame. Jas naudojame bent jau keletą metų, tačiau panorėjus naujesnės (sekant madas) verta susimąstyti.
Geriausia išeitis – nepulti išmesti senosios, o geriau ją atiduoti į daiktų mainų punktą ar tiesiog kažkam padovanoti. Jums – nereikalingas daiktas, o kitiems tai gali būti dar bent keletą metų daug džiaugsmo nešantis šventinis atributas.
Na o pats ekologiškiausias sprendimas – pirkti arba nuomotis gyvą eglutę vazone, kad pavasarį ją eitų pasodinti kažkur lauke. Dar geriau – vietoje visos eglutės parsinešti tiesiog didesnę nugenėtą eglės šaką. Šias miškininkai dalina kasmet visoje Lietuvoje likus keletui dienų iki švenčių“, – rašė jie.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!