Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo didesni šansai pasveikti. Būtent todėl svarbu žinoti kraujo vėžio simptomus ir įsivaizduoti, kaip tai galėtų atrodyti ant jūsų odos spalvos, rašoma express.co.uk.
Kraujo vėžys prasideda kraujyje ir paveikia tai, kaip gaminasi ir veikia kraujo ląstelės. Turbūt žinosite, kad kraujo ląstelės kovoja su infekcijomis organizme, todėl kraujo vėžys gali paveikti imuninę sistemą.
Kraujo vėžio simptomai kiekvienam žmogui gali būti skirtingi, ir taip pat priklauso nuo konkrečios vėžio formos (pvz., leukemija, limfoma, mieloma, MDS, MPN ar kt.). Visą informaciją apie kiekvieną iš šių ligų, o taip pat ir apie kitas vėžio rūšis, išstudijuoti ir įsiminti būtų sunku, bet svarbu žinoti keletą esminių kraujo vėžio simptomų.
Pagrindiniai bendrieji kraujo vėžio simptomai yra:
- Nepaaiškinamas svorio kritimas;
- Nepaaiškinamos kraujosruvos ir žaizdos;
- Guzai ir tinimai;
- Dusulys;
- Gausus prakaitavimas naktį;
- Nepraeinančios, atsinaujinančios, sunkios infekcijos;
- Nepaaiškinamas karščiavimas;
- Nepaaiškinamas odos bėrimas ar niežėjimas;
- Kaulų, sąnarių ar pilvo skausmai;
- Nuovargis, kuris nepraeina pailsėjus ar išsimiegojus (išsekimas).
Kai kurie kraujo vėžio simptomai atrodo skirtingai ant skirtingų odos atspalvių. Pavyzdžiui, besiformuojančios kraujosruvos iš pradžių nebūna labai ryškios.
„Blood Cancer UK“ aiškina: „Kraujosruvos dažniausiai prasideda nuo paraudusių dėmelių, kurios ima keisti spalvą ir su laiku tamsėti. Jos paprastai būna jautrios. Ant tamsios odos tokias kraujosruvas pastebėti gali būti sunkiau, tačiau jos galiausiai vis tiek pasirodo, nes yra tamsesnės už aplink esančią odą“.
Kraujo vėžys taip su kelia uždegiminius procesus kraujagyslėse ir aplink jas, o tai savo ruožtu gali sąlygoti bėrimą. Bėrimai dažniausiai būna smulkių spuogelių ar didesnių dėmelių (purpurų) sankaupos. Ant šviesesnės odos jos paprastai atrodo raudonos ar violetinės ir neišblanksta odą paspaudus. Ant tamsios odos jos gali atrodyti violetinės spalvos ar tiesiog tamsesnės už aplink esančią odą.
Išblyškimas pasireiškia ne tik baltaodžiams žmonėms – kartais žmogus yra labai išblyškęs, nes jam trūksta raudonųjų kraujo ląstelių. Išblyškimas lengviau pastebimas ant šviesios odos, bet tamsiaodžių žmonių veidai gali atrodyti papilkėję, o delnai – blyškesni, nei įprastai.
„Blood Cancer UK“ aiškina: „Taip pat galite pastebėti, kad blyškesnės spalvos yra lūpos, dantenos, liežuvis ir oda po nagais. Nepriklausomai nuo odos spalvos, išblyškimą galima pastebėti patraukus žemyn apatinį akies voką. Spalva po juo turėtų būti tamsiai rožinė arba raudona, o jei ji yra šviesiai rožinė ar balta, tai – išblyškimo požymis“.
Žinoma, visi išvardinti simptomai daug dažniau reiškia žymiai mažesnes problemas, o ne vėžį. „Blood Cancer UK“ aiškina: „Dauguma žmonių, patiriančių tokius simptomus, kraujo vėžiu neserga, tačiau nerimas kyla tada, kai simptomų negalime paaiškinti – būtent todėl svarbu išsiaiškinti, kas juos sukelia, net jei tai bus vien tam, kad būtų ramiau“.