Apie Kūčių burtus naujienų portalui tv3.lt pasakojusi astrologė, būrėja Vaiva Budraitytė primena, kad Kūčių naktis yra šventa, tai susikaupimo, susitelkimo, maldos metas.
„Tai paskutinės trumpiausios dienos, užbaigiami visi darbai, prieš naują ciklą išvalomi namai. Tai ritualinis namų išsivalymas, nes išnešame visą blogį, visa, kas sena, nereikalinga, atiduodame arba išmetame, kadangi tuo metu atsikratyti daiktai, sugrįžus Saulei, į namus grįžta su gausa.
Drąsiai, nežiūrint į Mėnulio fazę, valomi namai, išnešama tai, ko nebereikia. Taip namai paruošiami sėkmės, laimės sugrįžimui ir viso ko blogo išėjimui“, – pasakojo V. Budraitytė.
Pasisemkite stebuklingo vandens
Senoliai Kalėdų eglutę puošdavo tik per Kūčias, o senų senovėje gyvenę protėviai eglutės visai nepuošdavo. Apkaišydavo namus žolynėliais, kvepindavo namus, smilkydavo.
Per Kūčias visas vanduo yra tarsi stebuklingas, jis tampa itin struktūruotas ir pasižymi gydančiomis savybėmis. Senoliai per Kūčias semdavo iš šulinio vandenį ir laikydavo jį visus metus:
„Tas vanduo buvo naudojamas kaip vaistas, todėl patariu per Kūčias pasisemti vandens, saugoti ir laikyti namuose, bet tik stikliniuose buteliuose, ne prie metalinių daiktų ar prietaisų, kurie skleidžia bangas, nes tai gali sunaikinti visas gerąsias vandens savybes.“
Be to, ne vienam tekę girdėti, kad Kūčių naktį prabyla gyvuliai, kurie vidurnaktį šeimininkus gali įspėti, išduoti receptą, kaip pagyti, kaip į namus pritraukti visa, kas gera. Sakoma, kad gyvuliai kalbėdavo su senoliais, nes jie turėjo itin stiprų ryšį su gamta.
Burtai – neatskiriama dalis
Na, o jaunos merginos griebdavosi burtų, kad sužinotų svarbiausią dalyką – kada gi ištekės, ar vyras bus geras.
„Vakare merginos klausydavosi, iš kur loja šunys – iš ten atvažiuos piršliai. Taip pat stengdavosi kuo daugiau silkės suvalgyti, kad negalėtų kietai miegoti ir susapnuotų vaikiną, kuris jai skirtasis“, – kalbėjo astrologė.
Šią dieną jaunos merginos per petį mesdavo klumpę – kur šioji nukris, iš ten atvažiuos jaunikis. Prie šulinio būdavo paberiama kanapių sėklų. Sakydavo, jei kanapės pavasarį sudygs, mergina tais metais ištekės.
Burtai buvo svarbūs ne tik merginoms. Gaspadoriai per Kūčias būtinai apeidavo arba apjodavo savo valdas, kad apsaugotų derlių ir jis būtų didesnis.
„Senovėje tokiu būdu buvo apsaugomi pasėliai, derlius, sodai. Tai yra daiktų, laukų apsauga – labai svarbus burtas.
Kiekvienas, kas turite prie namo žemės gabalėlį, apeikite tris kartus pagal laikrodžio rodyklę, kad obuoliai geriau derėtų, galbūt vienintelė kriaušė duotų geresnį derlių. Tai labai naudingas ir geras burtas“, – pataria V. Budraitytė.
Šiaudo ilgis nusakė likimą
Nuo bėdų ir blogų dalykų apsivalydavo ir visas kaimas: „Senovėje lietuviai veždavo po namus vadinamą brukį, didelį rastą, pagalį.
Kai per kaimą veždavo brukį, lietuviai simboliniam rąstui, blogio surinkėjui, atiduodavo visas bėdas ir po to jį sudegindavo, kad sudegtų visos bėdos.“
Kiek vėliau į mūsų kraštą atkeliavę burtai daromi susėdus prie Kūčių stalo. Iki pat šių dienų daugelis ant šventinio stalo deda 12 patiekalų. Šis skaičius ne atsitiktinis – tai visų 12 metų mėnesio pagerbimas, padėka.
„Mes buvome gamtos garbintojai, todėl šis skaičius buvo labai svarbus. Kai gyveni harmonijoje su gamta, pagerbi kiekvieną gamtos reiškinį, o gamta suteikia harmoniją, laimę ir saugumą erdvėje, kurioje gyveni“, – pridūrė pašnekovė.
Po staltiese ir seniau, ir dabar kai kuriuose namuose dedami šiaudai, kurie panaudojami burtams. Išragavę visų patiekalų ir atsiraugėję – tai simbolizavo gerą sveikatą – kiekvienas traukdavo šiaudą:
„Kuo ilgesnis šiaudas – tuo ilgesnis gyvenimas, jeigu trumpesnis šiaudas, tai reiškia trumpesnį gyvenimą. Dar traktuodavo, kad jeigu ilgas šiaudas, bus gera sveikata, jeigu trumpas – prastesnė.“
Linki atsigręžti į svarbius dalykus
Norintiems išbandyti šiuolaikiškesnius burtus, V. Budraitytė pataria susėdus prie stalo, prieš Kūčių vakarienę, ant spalvotų lapelių surašyti savo norus ir svajones ir pakabinti ten, kur vėjelis juos judintų, pavyzdžiui, ten, kur varstomos durys.
„Jei tai darysite labai susikaupę, su meile, nuoširdžiai, tikrai labai daug kas išsipildys“, – sako astrologė ir priduria, kad svajones rašydavo ir su vaikais, dabar tai daro su anūkais ir viskas pamažu pildosi.
Paklausta, ko palinkėtų visiems šių gražių švenčių proga, V. Budraitytė linki kelių svarbiausių dalykų, kuriuos šiais laikais dažnai pamirštame:
„Visiems linkiu kuo daugiau atsisukti į savo vidų, į savo šeimos ratą, į savo šeimos išorinį ratą, į gamtą, aplinką, kurioje gyvenate ir nieko nevertinti, tik stebėti.
Aišku, laimės, sveikatos, taikos, ramybės, harmonijos, pinigų ir viso to, ko tik širdelės geidžia. Svarbiausia, negalvokite apie negatyvą, tik apie pozityvą.“