Artėjant Kalėdoms, tėvai jau ruošiasi kaip nustebinti savo atžalas. Ankstyvas suvokimas apie Kalėdų Senelio neegzistavimą gali paveikti vaiko emocinę gerovę
Psichologė V. Bartkutė-Vyšniauskienė sako, kad labai svarbu suprasti senelio tikėjimo esmę. Moters teigimu, tikėjimas stebuklu sukuria labai gražią emociją, skatina kūrybiškumą, fantaziją.
„Šią idėja visuomet skatinu išsaugoti ir neskubėti pasakyti vaikams. Kuo ilgiau jie tikės stebuklu, tuo pasaulis atrodys šviesesnis, žaismingesnis.
Galime matyti, kad šiais laikais tėvai stebuklų kuria daug. Pavyzdžiui, sukuria žaismingojo elfo iliuziją, neva jis krečia visokias išdaigas. Net ir pasakose, kurias vaikai taip mėgsta, yra ne mažai fantazijos, į kurią jie pasineria“, – teigia psichologė.
Kas gali nutikti jei vaikas apie Kalėdų senelį sužinos per anksti
Psichologės teigimu, tėvai pasakydami vaikams tiesą, iš jų atima stebuklingą pasaulį: labai greitai panardina juos į realybę ir sumažina vaiko kūrybiškumą net ir ateityje.
„Pavyzdžiui, vaikai stato smėlio pilis. Tai yra jų fantazija, kai turi laisvę įsivaizduoti kaip tas miestas atrodo, kokie jo herojai. Kuo daugiau vaikas turi fantazijos, tuo labiau jis bus kūrybiškesnis, ateityje galės lengviau, lanksčiau priims sprendimus, turės daugiau norų ir gebės atrasti įvairesnių būtų, kaip juos įgyvendinti“, – teigia V. Bartkutė-Vyšniauskienė.
Psichologė sako, kad nėra vienos tiesos kada galima vaikui papasakoti apie Kalėdų senelį. Moters teigimu, kažkuriuo laikotarpiu vaikams dažnai kyla klausimai, tad jų nereiktų ignoruoti.
„Galbūt, pradinėse mokyklose kiti vaikai pradeda kalbėti, kad gal Kalėdų senelio visgi nėra. Tada atžalos susimąsto, ar tai gali būti tiesa.
Jokiais būdais nereikia šio fakto paneigti ir sakyti, kad tai ne tiesa – tada tėvai gali tapti melagiais, o ne gražios pasakos kūrėjais. Reikėtų ramiai paklausti vaiko, ką jis apie tai girdėjo, ką sakė, ką apie tai galvoja ir kaip jaučiasi.
Iš tiesų, tą fantaziją galima mažinti po truputį, o jei vaikas sako, kad žino apie tėvų dovanų nupirkimą, tai skatinu palikti tą idėją, kad visgi mes turime tikrą Kalėdų senelį, kurį matome per televizorių ir žinome, kad jis gyvena Laplandijoje, džiugina vaikus ir tai nebus melas.
Reikėtų sakyti, kad pasaulyje vaikų yra labai daug ir tėvai tampa tais, kurie padeda Kalėdų seneliui skleisti stebuklą. Jei vaikas įnirtingai neigia, kad jis yra, reiktų pajungti vaizdo įrašą su tikruoju Kalėdų seneliu.
O jei vaikas sako, kad jis neatneša dovanų. Tad galime vaikutį nuraminti ir sakyti: „Taip, tėvai nuperka Kalėdines dovanas, nes jie gerai pažįsta savo vaiką ir girdi ko jis nori.“
Kalėdų senelis (nuotr. SCANPIX)Kokios psichologinės pasekmės gali atsirasti jei vaikas Kalėdų seneliu tiki per ilgai?
V. Bartkutė-Vyšniauskienė sako, kad jei vyresnis vaikas vis dar tiki Kalėdine magija, nes tai jam slaptai padeda pajausti šventinę dvasią, pergyventi nereikia.
„Tikriausiai, toks vaikas yra tiesiog kūrybiškas ir turi lakią fantaziją. Taip pat reiktų pasidomėti, galbūt, jis tiki tuo, kad Kalėdų senelis apskritai egzistuoja. Tada vaikas yra teisus ir nereikia menkinti jo įsitikinimų.
Svarbiausia, kaip vaikas bendrauja su kitais bendraamžiais. Svarbu, kad nesijaustų lyg balta varna, kai kiti vaikai neigia Kalėdų senelio egzistavimą. Tada, kai vaikui kyla klausimai, svarbu pasakyti visą tiesą“, – teigia vaikų psichologė.
Psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė sako, kad papasakojimas apie Kalėdų paslaptis, neturėtų vaikui iškelti pasitikėjimo problemų:
„Yra baltas ir juodas melas. Kai tėvai geba vaikui išaiškinti, jog jie nemelavo ir tikrasis Kalėdų senelis egzistuoja, nekyla jokių problemų.
Reiktų paaiškinti, kad tėvai yra tik tie, kurie pildė svajones ir kūrė stebuklą, bet nieko neapgaudinėjo. Galima vaikui pasakyti, kad jei ir jis norėtų kažką nustebinti, nenorėtų atskleisti tokios paslapties ir palauktų Kalėdų dienos – taip daro ir tėvai“, – sako psichologė.
Kalėdų tradicijos gali išlikti svarbios
Psichologė teigia, kad tėvai patys kuria stebuklą nuo mažų dienų, įtvirtina įvairių tradicijų reikšmę. Moters teigimu, kuo anksčiau nuo mažų dienų tėvai kurs šventinę atmosferą, tuo vaikui bus aiškiau, kokios yra šeimos tradicijos.
„Tėvams atrodo, kad vaikams rūpi tik dovanos, tačiau taip nėra. Jis lygiai taip pat laukia susitikimo su seneliais, giminaičiais, pokalbių prie stalo – visa emocija, kurią kuriame kartu su mažaisiais yra labai svarbi.
Jeigu gebėsime kurti gerą atmosferą net ir nebetikint Kalėdų seneliu,padėsime vaikui suprasti, ką reiškia būti drauge, stengtis vieniems dėl kitų, jausti džiugesį ir net suteiksime saugumo jausmą, nes mes esame kartu.
Tėvai gali pasiūlyti būti kažkieno Kalėdų seneliu kartu: svarbiems žmonėms išrinkti dovanas, jas supakuoti ir atėjus laikui, įteikti“, – pasakoja ji.
Vaikų psichologė Viktorija teigia, kad labai svarbu kaip tėvai šią žinią pateiks. Moters teigimu, jei vaikas parėjęs iš darželio yra labai nusivylęs ir sako, kad tėvai jį apgavo, svarbu išaiškinti, kad niekas nieko neapgavo.
„Reikėtų sakyti: „Kalėdų senelis yra. Mes tiesiog norėjome, kad tu kuo ilgiau pasidžiaugtum šiuo vaikišku pasauliu. Dovanas padėdavome po eglute, tačiau šventinė dvasia yra tikra.“
Jei vaikas ir toliau pyksta, reikėtų leisti jam išgyventi neigiamas emocijas ir jas išklausyti“, – pasakoja psichologė.