Kauno klinikų šeimos gydytoja Silvija Valdonė Alšauskė taip pat pabrėžė ir 2 tipo cukrinio diabeto, kraujagyslių ligų burnos ertmės, ryklės, gerklų, skydliaukės, kasos, skrandžio, šlapimo pūslės bei inkstų piktybinių navikų rizikas.
Tačiau įdomu tai, kad, nepaisant daugybės duomenų ir pastangų šviesti visuomenę, daugelis rūkančiųjų netiki, kad rūkymas yra žalingas jiems (arba aplinkiniams dėl pasyvaus rūkymo poveikio). Pavyzdžiui, viename tyrime, kuriame dalyvavo 737 aktyvūs rūkantieji, daugiau nei 60 procentų netikėjo, kad jiems yra padidėjusi rizika susirgti miokardo infarktu.
„Kiek mažiau yra kalbama apie demencijos riziką ilgai rūkantiems asmenims, nes duomenys yra kiek prieštaringi. Kai kuriuose tyrimuose buvo pastebėtas ryšys tarp dūmų poveikio aplinkoje ir demencijos. Rūkymas taip pat didina Alzheimerio ligos riziką. Rūkymas taip pat pagreitina kaulų retėjimą ir yra lūžių rizikos veiksnys, ypač moterims”, – pasakojo gydytoja.
Kaip mesti rūkyti?
Pasak Silvijos, daugelis pacientų teigia, kad išbandė viską, tačiau nežino apie visas priemones, kaip mesti rūkyti.
„Jokie priverstiniai metodai žmogui nepagelbės, jei jis neturės motyvacijos to padaryti. Maždaug du trečdaliai rūkančių pacientų teigia norintys mesti rūkyti, o daugiau nei pusė rūkančiųjų teigia, kad bandė mesti rūkyti per pastaruosius metus.
Tačiau pagalbos kreipiasi mažiau nei trečdalis suaugusiųjų, kurie bando mesti rūkyti, o dar mažiau naudojasi efektyviausiais gydymo būdais”, – teigė gydytoja.
Metantiems arba norintiems mesti rūkyti svarbu žinoti nikotino vartojimo nutraukimo simptomus Jie dažniausiai pasireiškia per pirmąsias tris metimo rūkyti dienas ir išnyksta per kitas tris ar keturias savaites.
Pagrindiniai simptomai yra padidėjęs apetitas ir svorio padidėjimas, nuotaikos pokyčiai (disforija ar depresija), nemiga, dirglumas, nerimas, sunkumas susikaupti ir neramumas. Galite sau padėti nikotino pakaitalais: kramtomoji guma, pleistrai, vareniklinas arba bupropionas. Pastarieji pakaitalai – vareniklinas ir buproprionas yra veikliosios medžiagos, kurios būna ir tablečių formoje.
Silvija taip pat pabrėžė:
„Žmonės, vartojantys tabaką, yra linkę susieti malonų tabako ir tabako vartojimo poveikį su aplinkos veiksniais, tokiais kaip rytinė kava, alkoholinis gėrimas ar valgio pabaiga. Šie veiksniai prisideda prie sunkumų, kuriuos žmonės turi „atlaikyti“ siekdami mesti rūkyti.”
Klinikinių tyrimų metaanalizė parodė, kad elgesio konsultavimo ir farmakoterapijos derinys turi didesnį veiksmingumą metant rūkyti, kai naudojamas kartu, nei kai kuris nors iš jų vartojamas atskirai. Taigi nepasiteisinus vienam metodui, nereikėtų nuleisti rankų – o siekti tolesnės pagalbos.
Svarbu edukuoti jaunus žmones apie rūkymo žalą
Kaip sako gydytoja Silvija Valdonė Alšauskė, finansiniai ribojimai gali stabdyti prekybą, bet mokymas apie galimą riziką privers rūkančiuosius susimąstyti. Tam padėtų reklamos prieš rūkymą, kurios, užuot grasinusios, padėtų apšviesti visuomenę apie rūkymo žalą. Taip pat svarbu apie tai kalbėti ir mokymo įstaigose.
„Daugelyje reklamų naudojami vaizdai ar kiti metodai, leidžiantys manyti, kad rūkymas yra susijęs su gera sveikata, lieknumu ir socialiniu pripažinimu. Tad saviugda yra pirmas žingsnis. O toliau kalba turėtų pasisukti edukacijos linkme – kalbant apie galimas rizikas tiek sveikatos, tiek ekonomine prasmėmis.
Jaunas asmuo yra labai paveikus socialiniam spaudimui, tad asmenybės ugdymas nuo jauno amžiaus bei mokymas rinktis sau palankų elgesį turėtų taip pat būti propaguojamas šeimos rate, ne tik siekiant užkirsti kelią formuotis neigiamiems įpročiams, tačiau ir ugdant patį asmenį,” – apie jaunų žmonių rūkymą kalbėjo Silvija.
„Atsisakyti cigarečių socialinio spaudimo akivaizdoje yra sudėtinga daugeliui paauglių; vieno tyrimo metu pastebėta, kad tarp paauglių, kurie retkarčiais ar kasdien rūko, tik 44 procentai jautėsi įsitikinę, kad vakarėlyje galėtų atsisakyti cigarečių.”
Alternatyvos cigaretėms nėra išeitis
Pastaruoju metu daugėja įvairiausių alternatyvų įprastoms cigaretėms. Apie šias naujoves nėra tiek daug duomenų, kaip cigaretes, todėl išties sunku nusakyti, kokia yra tikroji jų žala. Didelis skirtumas yra nikotino emisijos kiekis – šiose alternatyvose jis dažnai yra mažesnis. Vis dėlto, gydytoja iškelia klausimą: ar mažesnis nikotino emisijos kiekis neskatins didesnio vartojimo, siekiant patenkinti nikotino poreikį?
Elektroninės cigaretės išlieka mistika. Realių mokslinių darbų beveik nėra, o sudėtis taip pat skiriasi. Priklausomai nuo kaitinimo temperatūros, elektroninių cigarečių aerozolio kancerogenai galimai viršija cigarečių dūmų lygį, tačiau nikotino ir kitų medžiagų kiekis nėra įvertintas, nes nėra aiškaus įkvėpimų vieno seanso metu skaičiaus.
Be to, kelis metus naudojama nikotino druska e-cigaretėse taip pat turi savus veiksnius. Ji sukelia greitesnį apsvaigimą, mažiau degina gerklę ir leidžia nikotinui garuoti, esant žemesnei temperatūrai.
Dėl tyrimų trūkumo marketingo atstovai gali tuo naudotis, teigdami, kad produktas yra ne toks kenksmingas. Be to, jie nėra reguliuojami taip, kaip cigaretės, todėl nėra išklijuoti nemaloniais grafiniais vaizdais. Silvija aiškina:
„Visi šie prietaisėliai atrodo žaismingai, juos galima priderinti prie savo stiliaus, o neretai yra visiškai nepastebimi – dažnai supakuoti taip, kad atrodytų kaip USB atmintinės ar rašikliai, yra maži ir lengvi. Kadangi juos sunku atpažinti, paaugliai bei jauni asmenys gali lengviau naudoti juos įvairiose vietose, nes nėra tvyrančio dūmų kvapo, kuris juos išduotų”.
Visgi, rimtų mokslinių darbų apie alternatyvas cigaretėms nėra, todėl sunku pasakyti, ar jos tikrai yra mažiau kenksmingos. Pasak gydytojos, esant tiek nežinomybės, labai sunku nuspręsti. Būtent todėl įvairios tabako formos turi būti reguliuojamos, o kalbos apie rūkymo žalą negali nutilti.