Šioje publikacijoje rasite informacijos, kada geriausia sėti pomidorus, kada juos daiginti ir kitų naudingų pomidorų auginimo patarimų.
Kada sėti
Pomidorų sėją galite pradėti net vasario mėnesio pabaigoje, tačiau tokiu atveju daigus reikia papildomai apšviesti, o vėliau auginti šildomame šiltnamyje. Mėgėjai namuose (ant palangių) pomidorus turėtų sėti nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios. Tačiau net gegužę lauke pasėti pomidorai spėja užauginti šiokį tokį derlių.
Kovo mėnesį daigai auga daug greičiau nei vasarį. Ir taip iki vasaros: kuo vėliau jie pasėjami, tuo labiau „skuba“. Augalai reaguoja į dienos ilgumą, todėl perdėtas skubėjimas naudos neduoda. Tačiau labai susivėlinti irgi nereikėtų. Nėra prasmės pomidorus sėti sausio ar net vasario mėnesį: dienos labai trumpos, mažai saulės spindulių, todėl augalai kankinasi, ištįsta, sumenksta. Optimalus sėjos laikas – kai pakanka šviesos.
Galimybė būti nepriklausomiems nuo dienos ilgumo yra tik viena – reikia įrengti dirbtinį apšvietimą. Svarbu: dirbtinį apšvietimą reikia įjungti apsiniaukusiomis dienomis ir vakarais. Kuo ilgesnė diena, tuo greičiau vystosi augalai. Jei lempas laikysite įjungtas 14 val. per parą, žiedinius pumpurus pomidorai sukraus po 4–5 savaičių. Žinoma, būtina palaikyti ir tinkamą temperatūrą.
Daiginimas
Pomidorai sudygsta maždaug po savaitės. Dygimas paankstės, jei sėklos bus brinkinamos. Daigai išauga per 60–70 dienų, todėl jei norite auginti nešildomuose šiltnamiuose, juos reikėtų sėti nuo kovo pabaigos ar bent jau vidurio. Jei norima ir vėlyvesnio pomidorų derliaus, juos rekomenduojama sėti keletą kartų.
Vasario pabaigoje ar kovo pradžioje galima sėti vidutinio ankstyvumo ar vidutinio vėlyvumo veislių pomidorus, auginamus stikliniuose ar storesne polietileno plėvele dengtuose šildomuose šiltnamiuose.
Jei pomidorai augs visai nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, juos sėkite vėliau – antroje kovo pusėje. Vėliausiai pomidorus galima sėti balandžio pradžioje.
Sėklos sėjamos į kambario temperatūros kompostą ar specialiai daigams skirtą pirktą substratą. Vieni naudoja dėžutes, kiti renkasi presuotų durpių tabletes. Jos patogios, nes vėliau daigus galima perkelti į didesnius indus nepažeidžiant šaknų.
Į nedideles dėžutes pasėtos šiltnaminės daržovės neužima daug vietos, tačiau sudygsta tankiai, todėl daigeliai, konkuruodami vieni su kitais, labai greitai ima tįsti.
Temperatūra
Kol sudygs pasėtų pomidorų daigai, dėžutes reikia laikyti labai šiltai – 20–25 laipsnių temperatūroje. Iš pradžių sėklas galima pridengti plėvele, o sudygus ją nuimti. Tinkamos sąlygos daigams auginti – specialiose daigyklose, kurių galima įsigyti visose sodininkams skirtose parduotuvėse.
Prasikalusius daigelius naudinga 5–7 dienas palaikyti vėsiau (dieną – 13–16, naktį – 8–10 laipsnių temperatūroje). Vėsesnėje patalpoje pristabdomas jų augimas, sustiprėja šaknys, daigai užsigrūdina.
Vėliau juos galima laikyti šiltesnėje patalpoje. Rekomenduojama temperatūra dieną – 20–22 laipsniai, naktį – 15–17 laipsnių. Esant dideliam dienos ir nakties temperatūros skirtumui, greičiau auga vegetatyvinė daigų masė, vėliau formuojasi žiedai.
Mėgėjai, auginantys daigus kambariuose ant palangių, temperatūrą gali reguliuoti tik praverdami langus. Todėl reikia pasirūpinti, kad augalams nepakenktų skersvėjis, nes tada jie, kaip ir bet kuris kitas gyvas organizmas, gali susirgti.
Persodinimas į šiltnamį
Pomidorus persodinti į šiltnamį galima, kai vidutinė paros temperatūra 4–5 dienas būna aukštesnė nei 8 laipsnių. Sulaukę tokių dienų, daigus drąsiai galite sodinti į nešildomą šiltnamį – pomidorų daigai pradės augti. Tačiau atminkite: jei oro temperatūra žemesnė, pomidorų daigai iš lėto pradės mirti.
Verta atkreipti dėmesį, kad kuo didesnis polietilenu uždengtas plotas, tuo mažiau įtakos augalų likimui turi šalnos, tad į šiltnamį juos galima sodinti anksčiau, o į inspektus – vėliau.
Prieš persodinimą daigus reikėtų palaipsniui pratinti prie naujų sąlygų. Grūdinti reikia 3–4 dienas. Pirmą dieną augalus į lauką ar šiltnamį reikėtų išnešti trumpam, vos 10–15 minučių, antrą dieną – 30–45 minutes, trečią – 1,5–2 valandoms, o vėliau – jau ir pusdieniui.
Svarbu, kad pomidorai būtų ne vėluotoje vietoje ar, dar blogiau – skersvėjyje. Po grūdinimo pomidorų ūgliai nebijo saulės, ištveria temperatūros svyravimus.
Pomidorus sodinti reikėtų anksti ryte arba vakare, jau leidžiantis saulei. Kai kurie daržininkai prieš sodinimą rekomenduoja iš indo išimto daigo šaknis pamerkti į skystą molio tyrę. Šią tyrę paruoškite taip: gerai sumaišykite 1 dalį molio, 1 dalį rauginto mėšlo ir 10 dalių vandens. Teigiama, jog molio tyrėje nemirkyti daigai greitai vysta ir prigyja po ilgesnio laiko.
Duobes reikėtų daryti pailgas ir negilias. Labai naudinga ant dugno padėti nedidelę šiaudų pynę, išmirkytą vandenyje arba trąšų tirpale. Peraugusius daigus į duobes guldykite viršūnėmis į šiaurę – jos geriau išsitiesia besistiebdamos į pietų pusę, į saulę. Viršūnių į viršų neužlenkite, nes jos lengvai lūžta.
Jei duobutės buvo blogai sudrėkintos, persodinti daigai gali pradėti vysti. Taip pat daigai gali pradėti vysti, jei plikos šaknys per ilgai buvo ore.
Prieš sodinimą dirvos negalima tręšti šviežiu mėšlu. Nuo šviežio mėšlo nuvysta pomidorų lapai, o pats augalas gali net numirti. Tai atsitinka todėl, jog augalas per šaknis apsinuodija šviežiame mėšle esančiu amoniaku. Atminkite, jog pomidorams tinka tik perpuvęs mėšlas.
Teksto autorius: Norvydas Valatka