Gydytoja dermatovenerologė sako, kad duomenų, apie vėžio žymenų atsiradimą, šią procedūros atliekant ant sveikos odos nėra, tačiau oda gali būti pažeista, žmogui to nežinant.
Kaip veikia plaukelių šalinimas lazeriu?
J. Karčiauskienė pasakoja, kad plaukelis ir jo šaknis turi pigmentą, tad plaukelių šalinimo lazeris yra iki plauko šaknies einantis spindulys, kuris sugeria plauko pigmento ląsteles.
„Plaukas sugeria lazerio spindulį, sudega ir išnyksta. Žinoma, lazeris veikia tik tam tikrą plauko augimo fazę: nageno fazę, todėl dėl netolygaus plaukelių augimo išnaikinimui reikia viso kurso – kelių procedūrų.
Šiai procedūrai daryti tinkami lazeriai gali būti suskirstyti į 3 grupes: Aleksandrito, Diodinis ir ND Jag. Taip pat yra kita alternatyva – plaukų šalinimas intensyvia pulsine šviesa, tačiau ji turi įvairių bangų spindulius, priešingai nei lazeris“, – teigia ji.
Dermatovenerologė akcentuoja, kad visų pirma reikėtų išsiaiškinti plaukų augimo priežastis. Gydytoja pamini, kad gali būti dvi problemos: hirsutizmas – padidėjęs vyriško tipo plaukuotumas moterims, kai auga barzda, ūsai, pilvo juostos plaukai ir hipercihozė – padidėjęs nereikalingas plaukuotumas, kurį galima šalinti.
„Turintis hirsutizmą žmogus visų pirma turėtų ieškoti priežasties – tai gali būti endokrininės, ginekologinės problemos ir tik jas suvaldžius galima šalinti plaukus. Taip pat esant padidėjusiam vyriškam plaukuotumui, plaukelių šalinimo lazeriu poveikis gali būti mažesnis, nes nesuvaldžius hormonų, plaukai augs“, – sako J. Karčiauskienė.
Gydytoja akcentuoja, kad prieš darydamasis plaukelių šalinimą lazeriu, žmogus turėtų apsilankyti pas gydytoją dermatologą ir pažiūrėti, ar ši procedūra jam tinkama.
„Lazeris veikia tik pigmentuotą plauką, tad jei plaukas yra žilas, šviesus dėl pigmento trūkumo lazeris neturi į ką taikyti, tad nebus jokio poveikio ir žmogus išmes pinigus į balą.
Taip pat kitas svarbus dalykas jei procedūros vietoje yra daug odos darinių, apgamų, žmogus turi odos vėžio riziką, darant šią procedūrą, apgamai gali pakisti.
Man teko turėti ne vieną klientę, kurioms po lazerio procedūros bikini ar kojų zonose apgamai pakito. Žinoma, procedūros metu apgamus bando užtepti pieštuku ir juos apeiti, tačiau jeigu odos darinių yra daug, jų apeiti neįmanoma, o jeigu jie pakitę, lazeris veiks ir per pieštuką.
Kad po lazerio procedūrų pavyktų išventi odos vėžio, prieš tai darant reikėtų pasikonsultuoti su odos gydytoju“, – patirtimi dalijasi J. Karčiauskienė.
Plaukelių šalinimas lazeriu: kokią įtaką daro odos būklei?
Jurgita Karčiauskienė taip pat akcentuoja, kad tokio tipo procedūra gali nudeginti odą, nes ji sugeria lazerio spindulį.
„Jeigu oda yra įdegusi arba tamsesnė, lazerio spindulį sugers ir odos pigmento ląstelės ir tose vietose oda nudegs, liks randai arba hipopigmentinės baltos dėmės Jei plaukai yra stori, padarius procedūrą, galima sukelti plauko šaknies uždegimą, kuris gali užpūliuoti ir padidėti limfmazgiai.
Ne vienas pacientas skundžiasi, kad po tokios procedūros skiriasi pažastų, kirkšnių limfmazgiai. Taip gali būti, todėl ši procedūra nėra visiškai nekalta – tai dar viena estetinio grožio medicinos sričių, kuri turi didelę naudą, bet gali sukelti ir tam tikras sveikatos pasėkmes“, – sako ji.
Po procedūros vėžio atvejų nebuvo
Paklausus kaip dar be apsilankymo pas odos daktarą, galima pasiruošti plaukelių šalinimo lazeriu procedūrai, dermatologė atsako, kad nederėtų vartoti tam tikrų vaistų, kurie sujautrina odą nuo saulės spindulių, o mėnesį prieš procedūrą ir po procedūros, nerekomenduoja mėgautis saulės spinduliais:
„Taip pat procedūra nedaroma nėštumo metu, sergant autoimuninėmis ligomis, dieną prieš darant procedūrą reikėtų nuskusti atitinkamą odos plotą ir mėnesį nerauti plauko.“
Gydytoja dalijasi, kad savo praktikoje yra sutikusi pacientų, kurie kreipėsi dėl odos nudeginimo ir likusių baltų dėmių ar kitokių odos pakitimų.
„Taip pat yra buvę, kad pasikeitė apgamai ir teko juos išpjauti. Galima pasidžiaugti, kad vėžio atvejų nebuvo. Kartais atėjęs žmogus labai nori pasidaryti šią procedūrą, tačiau pamačius, kad turi daug apgamų, tenka pranešti, kad jo atveju, to daryti negalima.“
Ar žmogus gali atpažinti pigmentacijos rūšį?
Dermatovenerologė sako, kad šiais laikais žmonės daug informacijos gali rasti internete, tačiau ji ne visada būna teisinga. Daug žmonių būna pasiskaitę ir nuspėja, kokio tipo pigmentacija tai galėtų būti.
„Jei tai yra šlakai, hormoninė pigmentacija, nėra taip sunku parinkti tinkamą priemonę, tačiau vis tiek reikėtų atsiminti, kad sumaišius apgamą su pigmentine dėme ir jį gydant rūgštimis, gali sau pakenkti.
Tad galima bandyti gydyti pačiam, tačiau jei pastebi, kad po kelių mėnesių problema nedingsta, reikėtų kreiptis į dermatologą“, – sako dermatovenerolgė.
Ji teigia, kad pigmentinė dėmė gali būti ir kitos odos problemos ar ligos simptomas. Moters teigimu, pavyzdžiui, hormoninė pigmentacija dažniausiai signalizuoja kitos problemos simptomus.
„Tokiu atveju, darome įvairius tyrimus ir siunčiame pas skirtingus specialistus, nes pigmentaciją gali sukelti ginekologiniai sutrikimai, skydliaukės, kepenų, inkstų ligos ar tam tikrų medikamentų vartojimas“.
Gydytoja sako, kad jeigu prieš darant šią procedūrą žmogus pasitikrino savo odos būklę, tai gali gyventi ramiai. Tačiau dermatovenerologė akcentuoja, kad bet kokiu atveju, reguliariai pas odos gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą metuose ir pasitikrinti visus apgamus.