Apie tai, kokią žalą alkoholis padaro kepenims ir ar tiesa, kad kepenys gali atsistatyti nustojus vartoti alkoholį, naujienų portalo tv3.lt skaitytojams sutiko papasakoti šeimos gydytojas Irmantas Aleksa.
Iš pradžių pašnekovas papasakojo, už kokias funkcijas yra atsakingos kepenys. Anot jo, tai labai reikšmingas organas bendrai organizmo veiklai.
Jis pasakojo, kad kepenys atlieka šalinimo ir rūšiavimo funkcijas, kurios leidžia reikalingas medžiagas pasilikti, o toksiškomis atsikratyti.
„Kepenys, grubiai pavadinus, yra organizmo „šiukšliadėžė“. Vis tik tai yra tokia „šiukšliadėžė“, kuri kartu visas medžiagas gali tiek rūšiuoti, tiek naikinti.
Visos maisto medžiagos ateina iš žarnyno, kur yra skaidomos, naikinami toksinai arba vyksta sintezė. Pavyzdžiui, sintetinamas C-reaktyvusis baltymas, yra gaminami krešėjimo baltymai“, – atskleidė jis.
Alkoholio žala kepenims
Vėliau medikas pradėjo pasakoti apie tai, kaip alkoholis veikia kepenis ir kas gresia ilgą laiką dideliais kiekiais vartojant šią medžiagą.
Pirmiausia jis prabilo apie tai, kaip kepenys „supranta“ alkoholį. Anot jo, tai – toksinas, be kurio žmogus gali gyventi.
„Alkoholiui patekus į kraują, jis per plonąją žarną yra nunešamas į kepenis ir skaidomas. Pradžioje dirbti pradeda toks fermentas, pavadinimu alkoholdehidrogenazė.
Vėliau, jeigu yra lėtinis ir ilgalaikis alkoholio vartojimas, įsijungia tokia peroksisominė sistema, kuri gali didinti toleranciją alkoholiui, nes ilgą laiką vartojant alkoholį toje sistemoje esančių fermentų kiekis gali didėti ir atsiranda didesnė tolerancija alkoholiui“, – veikimą paaiškino jis.
O prakalbus apie ligas bei alkoholio sukeltus pažeidimus, pašnekovas aiškino, kad pirmiausia pasireiškia dvi ligos.
Vis tik greitai jis pridėjo, kad alkoholis žaloja ne tik kepenis, tačiau bendrai visą žmogaus organizmą:
„Pirmiausia, tai kepenų suriebėjimas arba alkoholinis toksinis kepenų uždegimas. Čia yra pirmieji du dalykai.
Be abejo, mes ne tik kepenis alkoholiu galime pažeisti. Vienu metu suvartojus daug alkoholio gali būti užslopintas kvėpavimo centras, kadangi alkoholis veikia ne tik kepenis, bet visą mūsų organizmą.“
Ar kepenys gali atsistatyti metus gerti?
Pasiteiravus šeimos gydytojo I. Aleksos, ar kepenys metus gerti gali po kurio laiko atsistatyti, jis patvirtino, kad taip.
Tiesa, pašnekovas greitai pridūrė, kad jų atsistatymo lygis priklauso nuo to, kaip stipriai kepenys buvo pažeistos toksiškos medžiagos.
„Kepenys gali atsistatyti iki tam tikros ribos. Kol turime tik kepenų suriebėjimo stadiją ir neprasidėjusią kepenų cirozę, kitaip žinomą kepenų fibrozę, tol kepenys yra pajėgios atsistatyti.
Visgi, kai audinys jau peraugęs, jis yra nebeatsistatantis, tada kepenų funkcija ima pamažu trikti. Tada pradinėse stadijose ryškesnių požymių gali nesimatyti, bet vėliau atsiranda gelta, baltymų stoka, pasikeičia išmatos, šlapimas“, – aiškino gydytojas.
Papasakojęs apie tai, kad kepenys gali atsistatyti nustojus vartoti alkoholį, jis taip pat paaiškino, per kiek laiko galima tikėtis rezultatų.
I. Aleksa paaiškino, kad tie, kurie nori efektyvesnių rezultatų, turėtų ne tik atsisakyti alkoholio, bet taip pat pakeisti dar kelis gyvenimo būdo elementus.
„Kadangi kiekvienas organizmas yra individualus, kepenų suriebėjimas vieniems gali atsistatyti pakankamai greitai, o gali būti, kad procesas užtruks pakankamai ilgą laiką.
Viskas priklauso nuo to, kiek žmogus pastangų įdės į savo gyvensenos pokyčius, nes reikės nutraukti alkoholio vartojimą, pradėti sportuoti. Galbūt keisti mitybą, kartais net kardinaliai. Tad atsistatymas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki keliolikos metų.
Efektyvesnis atsistatymas yra tada, jeigu ne tik alkoholio atsisakome, bet taip pat imamės papildomų veiksmų keičiant gyvenimo būdą“, – aiškino jis.
Kas parodo, kad kepenys ima atsistatyti?
Pasiteiravus gydytojo, kokie signalai rodo, kad nustojus vartoti alkoholį kepenys ėmė atsistatyti, šis iš pradžių pasidalijo simptomais, kurie rodo, kad kepenų funkcija sutrikusi.
„Sutrikus kepenų funkcijai gali skaudėti kepenis. Reiktų nepamiršti, kad jas ima skaudėti, kai jos ima didėti, kai imame jausti diskomfortą.
Taip pat sutrikus kepenų veiklai gali sutrikti krešėjimo sistema, atsirasti gelta, prasidėti nevirškinimas, išmatos gali tapti baltomis, patamsėti šlapimas, žmogus gali imti skųstis neaiškaus pobūdžio skundais, kurie būdingi daugeliui ligų – bendras silpnumas, negalavimas, tiesiog sunku atsikelti iš lovos“, – sutrikimo simptomus vardijo jis.
O kuomet atsisakoma alkoholio, pašnekovas tikino, kad pradedamas justi palengvėjimas ir bent jau dalis simptomų pasišalina.
„Kai kepenys ima atsistatyti, anksčiau ar vėliau pajaučiame palengvėjimą ir šių simptomų imama nebejusti, nes jeigu yra prasidėjusi kepenų fibrozė, tada paprasčiausiai gali būti, kad ji nedidės.
Vis tik, jeigu keisime gyvenimo būdą ir prisižiūrėsime, bet kepenų funkcija iki galo neatsistatys, tada išliks gelta, baltymų stoka, krešėjimo funkcijos sutrikimai ir panašūs dalykai“, – pasakojo I. Aleksa.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!