Kai kurie tyrimai rodo, kad reguliarus rafinuoto cukraus vartojimas gali padvigubinti skausmingų tulžies akmenų atsiradimo riziką, rašo express.co.uk.
Didelis cukraus kiekis kasdien gali padidinti tulžies akmenų riziką
Teigiama, kad suvartojus daugiau nei 40 gramų cukraus per dieną, gali padvigubėti simptominių tulžies akmenų atsiradimo rizika. Taip yra todėl, kad baltas rafinuotas cukrus ir krakmolingi maisto produktai gali padidinti insulino sekreciją, o tai pašalina cukrų iš kraujo.
Padidėjęs insulino kiekis savo ruožtu padidina cholesterolio koncentraciją tulžyje – skystyje, kuris padeda virškinti. Iki 70% tulžies akmenų susidaro, kai cholesterolio dalelės susikaupia tulžies pūslės viduje.
Be to, kietas gumulas auga kiekvieną kartą, kai ant jo patenka tulžies skystis. Taip sukeliami lipoproteinų metabolizmo pokyčiai, taigi kinta ir tulžies sudėtis.
Tai buvo parodyta tyrimuose, kuriuose buvo nagrinėjamas saldžių gėrimų poveikis. Vienas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie per dieną išgerdavo du ar daugiau sulčių gėrimus su soda, padvigubino riziką susirgti tulžies pūslės vėžiu, o tulžies takų vėžio riziką padidino 79%.
Kokie produktai žymiai padidina tulžies akmenligės riziką?
Be cukraus, kiaušinio trynys, raudona mėsa ir su maistu gaunamas cholesterolis žymiai padidina tulžies akmenligės riziką, nes padidina tulžies įsotinimą cholesteroliu.
Prancūzų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad tulžies akmenligės rizika didėja vyrams, suvartojantiems daugiau nei 2500 kalorijų per dieną.
Medicinos naujienos šiandien teigia, kad reikėtų vengti angliavandenių, tokių kaip pridėtinis cukrus ir saldikliai, balti miltai ir rafinuoti grūdai.
Tulžies pūslės akmenligės simptomai
Remiantis NHS, tulžies akmenys paprastai nesukelia jokių simptomų. Kai tulžies akmenys vis tik sukelia simptomus, taip atsitinka todėl, kad jie patenka į siaurą tulžies pūslės išėjimo lataką. Tai gali įvykti po valgio, kai tulžies pūslės viduje esantys raumenys susiliečia, kad išskirtų tulžį į žarnyną.
NHS paaiškina: „Jei tulžies akmenys užkemša vieną iš tulžies latakų, tai gali sukelti staigų stiprų pilvo skausmą, žinomą kaip tulžies diegliai. Užblokavimas gali sukelti staigų, stiprų pilvo skausmą, kuris gali trukti iki penkių valandų, nors kartais trunka tik kelias minutes“. Remiantis NHS, tulžies akmenligės simptomai yra šie:
- Aukšta temperatūra;
- Nuolatinis skausmas;
- Odos ir akių baltymų pageltimas;
- Niežtinti oda;
- Viduriavimas;
- Šalčio ir drebulio priepuoliai;
- Sumišimas;
- Apetito praradimas;
Jei atsiranda tokių problemų, gydytojas gali rekomenduoti visiškai pašalinti tulžies pūslę, nes tulžies akmenų sukelti skausmo priepuoliai dažnai kartojasi, aiškina „Mayo“ klinika. Tam tikri vaistai gali padėti ištirpinti tulžies akmenis, tačiau tai gali užtrukti mėnesius ar metus.