Funkcionuojantis alkoholikas – tai nuo alkoholio priklausomas žmogus, kuriam dar pavyksta neapleisti kasdienės savo veiklos, darbo ir socialinių įsipareigojimų.
Kadangi funkcionuojantys alkoholikai iš pažiūros gyvena visai normalų gyvenimą, o ženklų, kad kažkas ne taip, yra labai nedaug, kartais tokią būklę pastebėti sunku, aiškina ekspertai.
Nors alkoholizmas yra lėtinė liga, nuo kurios konkrečių vaistų nėra, laiku pastebėjus priklausomybės požymius funkcionuojantis alkoholikas gali gauti reikiamą gydymą, rašo mirror.co.uk
Štai keletas funkcionuojančio alkoholizmo požymių, kuriuos pastebėjus reikia imtis veiksmų:
Nuolatinis alkoholio turėjimas
Funkcionuojantys alkoholikai visada pasirūpina, kad turėtų nuolatinę prieigą prie alkoholio. Šventiniu laikotarpiu tai pastebėti gali būti sunku, nes įvairiais gėrimais mėgaujasi beveik visi. Tačiau funkcionuojantis alkoholikas stengsis slėpti alkoholį keistose vietose – garaže, darbo kambaryje, automobilyje ar net krūmuose. Į tokį elgesį tikrai nereikėtų numoti ranka.
Elgesio pokyčiai
Funkcionuojančius alkoholikus gali apimti irzlumas, nerimas, nerimastingumas ir net nemiga, jei jie negali gerti. Jų elgesys taip pat pasikeičia išgėrus – juos apima emocijų audra, spontaniškumas, pyktis, gali net visiškai pasikeisti žmogaus charakteris.
Alkoholio vartojimas keistu laiku
Vieną retą kartą išgertas rytinis alkoholinis gėrimas, ypač jei taip nutiko per Kalėdas, dar nereiškia, kad turite priklausomybę nuo alkoholio. Tačiau reguliarus alkoholio vartojimas iš ryto prieš pradedant darbo dieną ar per pietus yra alkoholizmo požymis. Jei alkoholis vartojamas darbo metu tam, kad alkoholio kiekis kraujyje nesumažėtų, tai yra priklausomybės požymis.
Neigimas ir perėjimas į gynybą
Jie jūs ar jūsų pažįstamas žmogus paklaustas apie alkoholio vartojimo įpročius iškart pereina į gynybinę poziciją, gali būti verta susirūpinti. Tą patį reiškia ir visokios paviršutiniškos priežastys bei pasiteisinimai, kodėl žmogus geria – pavyzdžiui, nes reikia atsipalaiduoti po darbo arba save apdovanoti po įtemptos dienos – tai gali būti tiesiog neigimo požymiai.
Jei žmogus tikina, kad visus savo kasdienius darbus gali pasidaryti nepaisant to, kad geria, ir tuo grindžia savo įsitikinimą, kad nėra priklausomas nuo alkoholio – tai taip pat yra aiškus alkoholizmo neigimo požymis.
Užmaršumas
Pagrindiniai funkcionuojančio alkoholiko požymiai – žmogui sunku prisiminti, kas atsitiko, kai jis ar ji buvo išgėrę, arba tam tikras laikas visai iškrenta iš atminties.
Rizika
Žmonės dažnai yra labiau linkę rizikuoti tuomet, kai jų alkoholis sumažina jų baimes. Tačiau jei tai pradeda darytis dažnas ar pavojingas dalykas, pavyzdžiui, jei žmogus išgėręs veža vaikus į mokyklą, tai gali reikšti, kad į šio asmens alkoholizmą reikia žiūrėti rimtai.
Alkoholio kvapas
Kadangi funkcionuojantys alkoholikai alkoholį vartoja nuolat dienos metu, nuo jų dažnai gali sklisti alkoholio kvapas. Jų kvapas atsiduos alkoholiu, o taip pat ir šlapimas turės stiprų kvapą. Alkoholikų šlapimas paprastai yra tamsios spalvos, nes jiems labai trūksta skysčių.
Nesivaldymas
Nors funkcionuojantys alkoholikai puikiai moka slėpti savo priklausomybę, ji gali pasireikšti savitvardos praradimu arba nesugebėjimu padaryti ko nors, kas anksčiau buvo paprasta.
Gausus alkoholio vartojimas
Gausus alkoholio vartojimas vieną savaitgalį vadinamas linksmybėmis, ir tai nėra tas pats, kaip funkcionuojančio alkoholiko įprotis didelį kiekį alkoholio suvartoti užbaigus visą dienos veiklą. Jei pradedate pastebėti, kad kiekvieną vakarą vartojama daug alkoholio, tai gali būti didesnė problema, nei viena streso kupina diena darbe.
Išankstinis alkoholio vartojimas
Jaunystėje „apšilimas“ – tai alkoholio vartojimas prie vakarą mieste su draugais, kad alkoholio vartojimui baruose nereikėtų išleisti visų pinigų. Tačiau funkcionuojančiam alkoholikui tai gali būti būdas suvartoti tiek alkoholio, kiek norisi dar prieš išeinant, ir išvengti įtarių žvilgsnių iš draugų, kurie matys, kokį alkoholio kiekį jie suvartoja.
Susibūrimų vengimas
Priklausomybę nuo alkoholio turintys žmonės gali vengti socialinių susibūrimų bei dažnai atšaukti visus planus, kad tik nereikėtų būti smerkiamiems dėl to, kiek geria. Kai kurie žmonės išvis vengia susitikimų ir veiklos, į kurią neįeina alkoholis, ir mieliau lieka namie gerti.
Problemos namie ar darbe
Jei geriate per daug namie vieni arba jei po darbo nuolat keliaujate tiesiai į barą, tai gali būti svarbus požymis, kad alkoholis virsta problema. Esminis dalykas yra atskirti, ar taip yra todėl, kad jaučiate poreikį vartoti alkoholį, ar tiesiog kartais mėgstate atsipalaiduoti ir smagiai praleisti laiką su kolegomis.
Ką daryti, jei nerimaujate dėl alkoholizmo?
Alkoholizmą sau diagnozuoti gali būti labai paprasta, tiesiog atsakius sau į šiuos klausimus: Kai vartojate alkoholį, ar pavyksta riboti suvartojamą jo kiekį ir gerti saikingai? Jei norite nustoti vartoti alkoholį ar sumažinti vartojimą, ar jums pavyktų sau duoto žodžio laikytis?
Jei sau atsakote nuoširdžiai, ir jei atsakymas į abu klausimus yra neigiamas, tai yra alkoholio vartojimo sutrikimo (AVS), kurio valdyti negalite, požymis. Jei tai gerai apibūdina jūsų ar jūsų pažįstamo žmogaus būklę, verta pasikalbėti su savo šeimos gydytoju ir išsiaiškinti, kokie būtų galima gydymo ir terapijos būdai.
Alkoholizmo gydymas dažniausiai – psichologinė terapija ir vaistai, kurie padeda po truputį mažinti suvartojamo alkoholio kiekį ir numalšina abstinencijos simptomus. Taip pat yra ir įvairių organizacijų, paramos grupių ir privačių klinikų, kurios teikia pagalbą.