Melanoma – penkta pagal dažnumą Jungtinėje Karalystėje sukelta vėžio liga. Ji yra viena iš sparčiausiai augančių ligos formų. Kasmet nustatoma apie 16 200 naujų ligos atvejų, iš kurių 2 300 baigiasi mirtimi. Tačiau atpažinus ligą, ją galima spėti laiku pradėti gydyti.
Retais atvejais, tačiau vėžiu sergančių pacientų šlapime gali atsirasti skirtingų spalvų dryžių. Pasak Harvardo sveikatos svetainės, melanoma yra „rimčiausia“ vėžio rūšis.
„Retais atvejais [melanoma] gali cirkuliuoti melaniną, pigmentą, kuris tamsina odą, o dalis šio pigmento gali išsiskirti šlapime“, – sako Harvardo gydytojai.
Šlapimas gali tapti rudas, nes tą sukelia hemoglobino skilimo produktas – bilirubinas:
„[Bilirubinas] kaupiasi kraujyje dėl kepenų ligų, tokių kaip hepatitas ir cirozė, arba tulžies latakų, kuriuos užkemša tulžies akmuo, navikas ar kita kliūtis. Jei šiek tiek bilirubino pertekliaus patenka į šlapimą, jis gali įgauti rusvą spalvą. Hemolizinė anemija, kai tuo pačiu metu suskaidoma per daug raudonųjų kraujo kūnelių, taip pat gamina bilirubino perteklių, kuris gali sugadinti šlapimą.“
Melanomą išduoda ir apgamai
Odos pigmentas taip pat gali patekti į kraują, bet tai – retas reiškinys. Įprastai melanomos ligos požymiai yra apgamų pokyčiai.
NHS teigia: „Dažniausias melanomos požymis yra naujo apgamo atsiradimas arba esamo apgamo pasikeitimas. Tai gali atsitikti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai paveiktos sritys yra vyrų nugara ir moterų kojos“.
Gydytojai rekomenduoja kreiptis į odos gydytojus dėl bet kokių anomalijų, kurios greitai auga arba keičiasi ir neišnyksta. Apgamų pasikeitimo sąlyga paprastai nustatoma vizualiai skenuojant odą ar nėra įtartinų apgamų.
Jei tokie apgamai randami, jie paprastai išpjaunami ir siunčiami į laboratoriją tolesniam tyrimui. Tik 30 procentų apgamų išaiškėja, kad yra vėžinio tipo. Dažnai vėžio atvejai būna nepastebėti, rašo express.co.uk.
Pandemija atkleidė rimtą problemą
Šių metų pradžioje paskelbti skaičiai rodo, kad daugiau nei 100 000 žmonių nepasiekė gydytojų dėl galimo odos vėžio.
Šie skaičiai, kuriuos gydytojai ir pacientai apibūdino kaip „išties nerimą keliančius“, gali lemti, kad daugumai žmonių dėl uždelsimo bus diagnozuota jau pažengusi liga.
Pandemijos sukeltas vėžio gydymo atsilikimas sukėlė gydytojų ir pacientų grupių susirūpinimą. Sveikatos įstaigos dabar skatina pacientus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, jei jie pastebi „raudonos vėliavos simptomus“.
Gydant ankstyvosiose stadijose odos vėžį, daugelis atvejų gali būti išoperuoti chirurginiu būdu. Tačiau aptikus vėlai, gydytojai dažniausiai imasi kitų priemonių bandant sustabdyti vėžio plitimą ir sumažinti jo simptomus.