Apie saulės keliamą pavojų ir riziką susirgti odos vėžiu tv3.lt portalas kalbėjo su onkodermatologu Viktoru Sidorovu.
Vilniaus lazerinės dermatologijos centro gydytojas paaiškina, kad didžiąja dalimi odos vėžį sukelia tiesioginiai saulės spinduliai, dėl to reikėtų labai saugotis.
„Odos vėžys turi skirtingų formų. Vienos pavojingesnės, kitos – mažiau pavojingos. Nuo 70 iki 90 procentų visų odos vėžių tipų atsiranda nuo žalingo saulės poveikio. Saulėtas periodas tikrai turi didesnę riziką, jei žmogus nesisaugo nuo saulės.
Jei ir žiemą važiuojame į kitas šalis, kur saulėta, ten irgi turime saugotis nuo saulės ir ten galime įdegti. Saulė šiuo atveju mums yra priešas numeris vienas, o visi kiti faktoriai – genetika ar dar, kas yra antroje ar net trečioje vietoje“, – sako jis.
Simptomai dažnai nekelia nerimo
„Padalinkime odos vėžį į dvi dideles grupes: piktybiniai navikai, iš jų yra dvi pagrindinės – bazoląstelinė odos karcinoma ir plokščialąstelinė odos karcinoma bei kita grupė yra pigmentiniai navikai, tai yra melanoma. Aišku, daugiausia žmonės žino apie melanomą, nes mes ir daugiausia mokymų apie tai rengiame“, – išskiria dermatologas.
Anot jo, melanoma pavojingesnė, todėl apie ją informacijos skleidžiama daugiau. Dėl didelį dėmesį neatkreipiančių simptomų žmonės dažnai numoja ranka, dėl ko liga būna dažnai užleista.
„Melanoma yra pavojingesnė, todėl jai tiesiog daugiau dėmesio ir yra skiriama. Kadangi šie vėžiai skirtingai atsiranda, jie skirtingai ir atrodo.
Jei kalbėtume apie epitelinės kilmės navikus, tai jie yra nauji navikai. Jie atsiranda kaip mazginė forma, kartais žmonės pavadina spuogeliais, bet gali būti ir visiškai paviršiumi plintantis, neiškilęs odos darinys, odos tekstūra toje vietoje kiek kitokia, gali turėti kitokį atspalvį – raudonumą, balkšvumą ar dar ką.
To darinio neskauda, kaip taisyklė, jis lėtai auga ir žmonės ilgai su jais gyvena, nes jiems netrukdo. Atrodo, kad atsirado va žaizdelė, tuoj užgis, bet ji vis neužgyja. Ir kai vėliau ta žaizdelė neužgyja, tai ir atsiranda tas supratimas, kad kažkas negerai.
O melanoma yra labai į apgamą panašus navikas, jis gali būti spalvotas – šviesiai, tamsiai rudos, juodos, raudonos, visų šitų spalvų miksas gali būti. 80 procentų atvejų atsiranda kažkoks mažas taškelis ir jis po truputį didėja. Labai retai kada būna, kad didėja jis greitai. Bet dažniausiai, kadangi lėtai auga ir neskausmingas, tai žmogus dažnai į jį nekreipia dėmesio.“
V. Sidorovas primena, kad simptomai dažniausiai nerimo nekelia – neskauda, nejaučiama jokio diskomforto. Dėl ligos susirūpinama dažnai tik iš aplinkinių. „Ir dažniausiai būna, kad iš giminių kažkas pradeda pirštu rodyt, kad kažkas atsirado arba negyja žaizdelė, o gal ji pakraujuoja kartais.
Arba dar paskatina žmones pasitikrinti, jei nieko ir neranda ant kūno, kad jei jau giminėj kažkam nustatoma, tada jau visa giminė bėga pasitikrinti. Žmonėms pagrindinis pavojaus signalas yra skausmas, o čia nieko neskauda.“
Kremai – apsauga tik nuo saulės
Dermatologas atsakė, kad soliariumų spinduliuotė – taip pat žalinga ir gali sukelti vėžį. Per dažnas lankymasis gali sukelti nepageidaujamų rezultatų.
„Soliariumuose irgi yra ultravioletinė spinduliuotė ir tas spektras bet kuriuo atveju yra žalingas. Jei žmogus apie 10 kartų per metus nueina į soliariumą, tai mes darome prielaidą, kad toks žmogus turi didesnę riziką susirgti odos vėžiu“, - sako jis.
Gydytojo teigimu, reikėtų neapsigauti – patys kremai nuo saulės neapsaugo nuo vėžio.
„Kremai apsaugo nuo ultravioletinių spindulių, o patys ultravioletiniai spinduliai gali sukelti vėžinį odos pažeidimą. Tai kremai nėra taip, kad tiesiogiai apsaugo nuo vėžio – jie apsaugo tik nuo vienos dažniausiai pasitaikančios priežasties.
Bet kad tie kremai teisingai veiktų, jais reikia teisingai teptis. Geriausia rinktis kremus, kuriuose minimaliai 30-50 SPF, turi būti apsauga nuo ultravioleto A ir B, tepti patariame kas 2-3 valandas ir tinkamą kiekį, ne ant piršto galiukų paimti kremo, turi matytis, kad kremo užtepta. Kai žmogus teisingai viską padaro, jam net beveik ir nebesimato to įdegio.
Nėra taip, kad pasitepęs kremu tu niekada šimtu procentų nesusirgsi odos vėžiu, taip nebus.“