Išėjusi pasimėgauti gamta ir pagrybauti, moteris miške aptiko neįprastą radinį – gyvūno kaukolę. Ši gulėjo ant žemės lyg niekur nieko ir liudijo apie nežinomo gyvūno gyvenimo pabaigą.
Šis radinys moteriai užminė mįslę ir ji panoro išsiaiškinti, kokiam gyvūnui priklausė ši kaukolė. Moteris matė, jog nors kaukolė nedidelė, tačiau ant jos buvo išlikę išraiškingi dantys. Taip pat buvo galima pastebėti dideles akiduobes ir tuščią vietą nosies srityje.
Šia nuotrauka Brigita pasidalijo „Facebook“ grupėje „Miško radiniai“. Klaipėdietė smalsavo ir bandė išsiaiškinti, kokio nelaimėlio kaukolę jai pavyko surasti.
Viską išdavė akiduobės
Naujienų portalui tv3.lt Brigitos radinį sutiko pakomentuoti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
Jo teigimu, radinį įvertinti nėra taip jau ir lengva pagal pateiktą nuotrauką. Pasak jo, taip yra dėl vienos priežasties:
„Dažniausiai radinį radę žmonės nufotografuoja jį, kaip jiems atrodo estetiškiau ir gražiau. Tad tiek rakursas, tiek nuotrauka nėra tiksli, tačiau kartu su mokslininkais pagal akiduobes ir kaukolės struktūrą darome prielaidą, kad tai gali būti šuns arba, kitaip tariant, naminio šuns kaukolė“, – paaiškino pašnekovas.
L. Daukša pridėjo, kad taip pat būtų galima svarstyti apie tai, ar kaukolė galėtų būti vilko. Visgi, vyras paaiškino, kad tuomet reikėtų paimti kaukolė ir ją detaliai įvertinti.
Jis paaiškino, kad tuomet vertėtų ištirti dantis ir visas kitas kaukolės detales, tačiau jo ir kartu kaukolę tyrusių mokslininkų teigimu, – tai šuns kaukolė.
„Kaip šuo galėjo ten atsirasti – belieka tik spėlioti. Vienas iš variantų yra tas, kad tai buvo laukinis šuo, kuris nugaišo.
Taip pat kažkas galėjo užkasti šuns palaikus, o vėliau plėšrūnai juos galėjo atkasti ir ištampyti po mišką. Spėjimų gali būti įvairių“, – sakė specialistas.
Perdavė prašymą
Paklaustas apie tai, kiek laiko kaukolė galėjo pragulėti miške, L. Daukša pažvelgė į nuotrauką ir atskleidė, jog pagal kelis ant radinio matomus bruožus galima daryti prielaidą.
Pasak jo, kadangi raumeninių audinių ant radinio nėra išlikę, taip pat ant kaukolės matomi pažaliavimai, tad kaukolė jau kurį laiką gali būti pragulėjusi miške.
„Radiniui gali būti maždaug metai arba pusantrų metų laiko. Tai matosi ir iš paties kaulo, nes jis jau patrūnijęs“, – paaiškino L. Daukša.
Taip pat specialistas atkreipė dėmesį į kaukolės mastelį. Jis pasakojo, kad jį nustatyti yra gana sunku ir perdavė prašymą skaitytojams:
„Sunku yra įvertinti kaukolės mastelį, nes šalia jos nėra objektų, padedančių nustatyti jos dydį. Šone išdygęs šungrybis, tačiau geriausia būtų padėti liniuotę, degtukų dėžutę tam, kad būtų galima lengviau įvertinti mastelį. Tiesa, nepaisant visko, nesakyčiau, kad kaukolė yra didelė.
Fotografuojant panašius radinius visuomet reikėtų padėti šalia kažkokį mastelį padėsiantį nustatyti daiktą. Galima padėti telefoną, žiebtuvėlį, ranką, nes šiuo metu yra šiek tiek sunku nustatyti jos dydį.“