Situacija kontroliuojama
Panevėžio miesto poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė Aurelija Petronienė sako, kad poliklinikose – pacientų daugiau, nei įprasta. Stebimas padidėjęs sergamumas, labiausiai – ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
Šiomis dienomis išaugusios ir COVID-19 ligos testavimo apimtys, testų atliekama tris kartus daugiau nei įprastai, bet procentas teigiamų ligos atvejų nedidelis. Skaičiuojama, kad iš visų atliktų testų, 20 procentų yra teigiami.
„Gripo ir COVID-19 nėra didelių skaičių ir kreivė pas mus žymiai nekyla“, – ramino A. Petronienė.
„Sergamumas ir padažnėję apsilankymai su peršalimo simptomais – ne naujiena. Dabar toks periodas ir nieko keista, kai tokie žiemos orai. Šeimos gydytojai ir budintys medikai sunkiai dirba jau visą mėnesį. Mums tai įprastos žiemos dienos“, – naujienų portalui JP sakė A. Petronienė.
Serga vaikai
Ji pažymi, kad didesnis sergamumas matomas vaikų amžiaus grupėje. „Pediatrai labai apkrauti. O vaikų simptomai tokie patys kaip suaugusiųjų – peršalimo: karščiavimas, kosulys, sloga“, – teigė Panevėžio miesto poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė.
Anot A. Petronienės, pastebėjimus pirmuosius ir lengvus simptomus nereikia skubėti į polikliniką.
„Prasidėjus slogai, ar vos pakilus temperatūrai būkite namuose ir atidžiai stebėkite vaikučio būklę. Peršalimo ligos yra dažnos vaikams ir keletą kartų per metus. Kartais tėveliai pernelyg sunerimsta, panikuoja – vos tik ryte vaikas sukarščiavo nori, kad po pietų jį apžiūrėtų medikai, paklausytų plaučius. Dažnai, kaip taisyklė, jei tai virusinis susirgimas, gydytojai nieko neišklausys, neišgirdės, nes taip greitai procesai nevyksta. Tėveliams, žinoma, po konsultacijos būna ramiau, bet nuo to didėja eilės ir apgultis poliklinikoje. Stebėkite vaiką, ligos pradžioje, pirmą – antrą dienomis galbūt tikrai nėra tikslinga konsultacija“, – kalbėjo A. Petronienė.
Turėtų būti kantresni
Šiuo metu plintant virusui ir kitoms ligoms prašoma pacientų supratimo ir kantrybės. Jeigu pacientams reikalingos planinės registracijos A. Petronienė, visada akcentuoja ir dabar prašo į registratūrą neskambinti savaitės pradžioje – pirmadienį, pirmoje dienos pusėje, nes tą dieną registratūroje visada būna apgultis, kaip ir savaitės pabaigoje, penktadienį. Tam geriau pasirinkti likusias savaitės dienas – antradienį, trečiadienį ar ketvirtadienį.
A. Petronienė atvira, sako dažnai gydytojai susiduria su pacientų nesusivaldymu, jie negaili ir karčių žodžių.
„Gydytojai daug ir labai sunkiai dirba, priima papildomai, o pacientai ateina pikti, negaili kritikos, kreipiasi į administraciją su skundais, negražiais pasiūlymais ir tai labai liūdina. Žmonės nenori suprasti, kad medikai irgi žmonės, turi ir darbo laiką, ir šiuo metu didžiulį krūvį. Jie tiesiog nepajėgūs ir negali visų norinčių priimti būtent tą dieną, tuo momentu, čia ir dabar, – sakė A. Petronienė ir pridūrė: – Pacientų srautai valdomi, tiems kam tikrai reikia, visi yra priimami, apžiūrimi ir aptarnaujami“.
Pirma mirtis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu ne tik Lietuvoje, bet ir visoje ES auga gripo ir RSV sukeltos infekcijos atvejų skaičiai, o ir gripo sezonas šiemet prasidėjo anksčiau. Antradienį fiksuotas ir pirmasis mirties nuo šios ligos atvejis.
„Trečiadienį registravome pirmą mirties atvejį. Gauta informacija apie Vilniaus miesto gyventoją, vyresnio amžiaus, 94 metų, turintį labai daug lėtinių ligų. Šis žmogus buvo hospitalizuotas ligoninėje, būklei blogėjant ir komplikuojantis situacijai buvo konstatuota mirtis, galutinė mirties priežastis – gripas su pneumonija“, – trečiadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Piko dar nepasiekė
NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja G. Gargasienė pastebėjo, kad sergamumas gripu ir peršalimo ligomis dar nepasiekė piko, o nuogąstaujant dėl didelio vaikų sergamumo ramino, kad skaičiai – labai panašūs kaip ikipandeminiu laikotarpiu.
„Tas sergamumas tikrai dar nepasiekė to vadinamojo piko, kuris būdavo ikipandmeiniu laikotarpiu, bet tendencijos labai panašios, tik šiemet matom daug ankstesnį sergamumo kilimą, bet visa kita situacija – tai įprastos tendencijos, būdingos sergamumui gripu ir kitomis kvėpavimo takų infekcijomis, ypač peršalimo ligų sezonu“, – kalbėjo G. Gargasienė.
Ji pabrėžė, kad vaikai šio peršalimo ligų sezono metu sudaro apie 55 proc. visų registruotų atvejų, kai ikipandeminiu laikotarpiu vaikai sudarydavo iki 64–65 proc. visų sergančiųjų.
Ant pandemijos slenksčio
NVSC paskelbtais duomenimis, Lietuvoje sergamumas gripu, peršalimu ir COVID-19 augo trečią savaitė iš eilės. Praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, peršalimu ir COVID-19 rodiklis siekė 1577,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Pasak NVSC, epideminis sergamumo lygis buvo pasiektas 22-ose savivaldybėse. Ankstesnę savaitę jį buvo pasiekusios aštuonios savivaldybės.
Sveikatos centro duomenimis, gruodžio 5–11 dienomis į šalies ligonines dėl gripo pateko 97 žmonės, iš kurių 71 buvo vaikai iki 17 metų. Intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydomi šeši asmenys, iš kurių trys buvo 2–17 metų vaikai.
Autorė: Dovilė Barvičiūtė