„Didėjant koronaviruso tyrimų poreikiui „Antėja laboratorija“ pasiūlė savo laboratorijos resursus panaudoti koronaviruso tyrimams. Nuo balandžio pradžios prisijungėme prie Lietuvos gydymo įstaigų bei laboratorijų tinklo, susivienijusių kovai su COVID-19 virusu.
Atsižvelgdami į susiklosčiusią situaciją, perorganizavome laboratorijos darbą, kad galėtume atlikti kuo daugiau tyrimų per parą – dirbame dvejomis pamainomis, įsigijome papildomos įrangos. Šią savaitę laukiame atvykstant automatinės nukleino rūgščių išskyrimo sistemos, kuri leis dar daugiau padidinti esamus pajėgumus“, – situaciją komentuoja gydytoja Daiva Jakiūnienė, UAB „Diagnostikos laboratorija“ direktorė laboratorinei medicinai.
Tyrimai atliekami realaus laiko atvirkštinės transkripcijos polimerazės grandininės reakcijos (aRL-PGR) metodu. Tai yra vienintelis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas diagnostinis metodas, parodantis ar tyrimo metu asmuo yra užsikrėtęs koronavirusu ir gali jį platinti. Tyrimo metu ieškoma viruso nukleino rūgščių fragmentų. Šis metodas leidžia anksčiausiai susekti infekciją užsikrėtus virusu, dar net nepasireiškus simptomams. Šie tyrimai pasižymi aukštu jautrumu ir specifiškumu, net iki 99 proc.
„Tačiau gavus tyrimo rezultatus, būtina juos vertinti kartu su kitais duomenimis – atsižvelgti į epidemiologinę anamnezę, buvusius kontaktus su sergančiais, įtariamais ar grįžusiais iš kitų šalių asmenimis, esamus simptomus. Būtina suprasti, kad neigiamas tyrimo rezultatas nepaneigia šimtu procentu ligos. Jeigu įvertinus visas aplinkybes įtariama infekcija – tyrimą reikia kartoti“, aiškina gydytoja <...>.
Kokios priežastys, kai tyrimo metu nėra nustatomas koronavirusas užsikrėtusiam asmeniui? Klaidingai neigiami tyrimo rezultatai gali būti gaunami dėl:
· netinkamo ėminio paėmimo, nepilnai užtikrintų reikiamų laikymo ar transportavimo sąlygų;
· mažo viruso kiekio, kuris dar negali būti susektas ėminio paėmimo metu;
· kitos viruso lokalizacijos (pvz. apatiniuose kvėpavimo takuose), kai ėminys paimtas iš viršutinių kvėpavimo takų;
· techninių aplinkybių, kai yra viruso mutacija ar dėl kokių nors priežasčių slopinama PGR reakcija.
„Pacientui sveikstant virusas išnyksta“, – sako D. Jakiūnienė ir priduria, kad asmuo yra pasveikęs, kai nėra simptomų ir gaunami du neigiami PGR tyrimo rezultatai atlikus juos netrumpesniu nei 24 valandų intervalu.
Apibendrindama informaciją UAB ,,Diagnostikos laboratorija“ laboratorinės medicinos gydytoja primena, jog pacientai dėl koronaviruso ištyrimo turi kreiptis telefonu 1808, kur jiems bus paaiškinta tolimesnių veiksmų seka. Siekiant išvengti koronaviruso plitimo šiuo metu tyrimai atliekami tik iš į laboratoriją pristatytų ėminių – tiesiogiai „Antėja laboratorija“ pacientams ėminiai neimami.
„Visiems, kuriems reikalinga šeimos gydytojų konsultacija ar būtina laboratorinių tyrimų paslauga, prašome užsiregistruoti paskambinus į mūsų klientų aptarnavimo centrą tel. 8 700 55 511 arba el. paštu: [email protected]“, – patikslina kalbinta gydytoja D. Jakiūnienė.