Tai gana sudėtinga liga, kuriai būdingas ne tik nosies užburkimas ir padidėjusi nosies gleivių sekrecija, bet ir galvos skausmas, akių dirginimas, čiaudulys, gerklės kutenimas, bendras silpnumas. Kai kuriais atvejais alerginis rinitas būna itin stiprios eigos, todėl pacientas tiesiog gali prarasti gyvenimo džiaugsmą. Ką apie jį reikėtų žinoti kiekvienam iš mūsų?
Alerginis rinitas – tai nosies gleivinės uždegimas. Jo metu pasireiškia vienas arba keli ligos simptomai, pavyzdžiui, nosies gleivinės užburkimas ir dėl to pasunkėjęs kvėpavimas, gausios išskyros iš nosies, čiaudulys, niežulys. Kartu su rinitu gali pasireikšti ir konjunktyvitas (akių junginės uždegimas), tuomet simptomų kompleksas vadinamas alerginiu rinokonjunktyvitu – pacientui gali parausti ir ašaroti akys, varginti jų niežėjimas ir vokų patinimas.
Ši alerginė liga gali sukelti bendrą silpnumą, nuovargį, mieguistumą, galvos skausmą, įvairius odos bėrimus. Negydomas arba netinkamai gydomas alerginis rinitas labai prastina gyvenimo kokybę, o vis stiprėjanti liga vieną dieną gal pasireikšti bronchų astmos priepuoliu. Pastebėta, kad priežastinis šių ligų ryšys yra labai glaudus.
Alerginis rinitas kiekvienam asmeniui pasireiškia savaip. Lengvos eigos ligos simptomai paprastai nėra labai ryškūs, todėl jis netrikdo miego ar fizinio aktyvumo bei darbingumo, vis dėlto paburkusi nosies gleivinė gali šiek tiek trikdyti laisvą kvėpavimą. Vidutinio sunkumo ir sunkiam rinitui būdingi jau vidutinio sunkumo arba ryškūs simptomai, dėl kurių sutrinka miegas, ribojamas kasdienis aktyvumas, trukdoma mokymuisi ir darbui. Pacientas gali būti nuolat pavargęs.
Sezoninis ir nuolatinis rinitas tarpusavyje gali šiek tiek skirtis. Tarkime, jei sezoniniam rinitui būdingesni simptomai yra akių, nosies ir gomurio niežėjimas bei gausios vandeninės išskyros iš nosies ir akių simptomai, tai nuolatiniam alerginiam rinitui būdingesnis ryškus nosies užgulimas ir vis pasikartojantis sinusitas (prienosinių ančių uždegimas) ir panašūs simptomai. Be to, nuolatinis rinitas dažniau susijęs su bronchine astma. Pagrindinis sezoninį rinitą (dar vadinamą polinoze arba tiesiog šienlige) sukeliantis alergenas yra augalų (medžių, varpinių augalų, piktžolių) žiedadulkės, o nuolatinį alerginį rinitą išprovokuoja tokių antigenų, kaip naminių dulkių erkių, gyvūnų epidermio, pelėsinių grybų dalelių patekimas ant nosies gleivinės.
Alerginio rinito gydymas remiasi dviem pagrindinėm kryptim – antigeno pašalinimu iš aplinkos ir bandymu jo išvengti bei simptomų, trikdančių gyvenimo kokybę, palengvinimu (farmakoterapija). Namai turi būti gerai vėdinami (arba, priešingai, apsaugomi nuo iš lauko patenkančių žiedadulkių), drėgnai valomi. Turi būti vengiama įvairių dulkes kaupiančių daiktų, pavyzdžiui, pagalvėlių, minkštų medžiaginių sofų, sunkių užuolaidų. Geriau neauginti naminių gyvūnų. Naudinga rūpintis ir nosies bei akių higiena – nosiai tinkamas izotoninis vanduo (Quixx soft arba Quixx daily), o akis patariama drėkinti natūralios ir saugios sudėties dirbtinėmis ašaromis. Grįžus iš lauko reikia pasikeisti drabužius, nusiprausti.
Tokia namų, aplinkos priežiūra bei asmeninė higiena padeda išvengti sensibilizacijos naujoms alergenų rūšims (tai ypač svarbu atopiniu dermatitu ir bronchų astma bei panašiomis ligomis sergantiems vaikams). Farmakoterapija remiasi tinkamu vaistų pritaikymu konkrečiam pacientui ir atsakingu jų vartojimu pagal gydytojo nurodytą režimą. Jei alerginio rinito forma lengva, gali pakakti antihistamininių preparatų, jūros vandens ir dekongestantų (kurių negalima vartoti per ilgai). Labai svarbu rinktis tokius antihistamininius preparatus, kurie nesukelia dieninio mieguistumo ir nuovargio, nes tokiu atveju pacientas gali jaustis tik blogiau. Jei alerginio rinito ar alerginio rinokonjunktyvito forma sunkesnė, skiriami ir gliukokortikoidai (vartojami vietiškai, o itin sudėtingais atvejais – ir sistemiškai). Kartais naudinga ir imunoterapija, tačiau tai gana brangus ir ilgas gydymo metodas, kuris nebūtinai užtikrina teigiamus rezultatus. Vis dėlto imunoterapija gali būti vienintelė išeitis, kai iš aplinkos neįmanoma pašalinti alergenų ir (arba) pacientui nepadeda jokie vaistiniai preparatai.