„Didžiausia rizika susirgti pneumokokine infekcija ir sunkia šios ligos forma yra vaikams iki 5-erių metų ir vyresnio amžiaus žmonėms bei asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui: bronchine astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, taip pat asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis“, – primena NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Kaip užsikrečiama pneumokokine infekcija?
Sukėlėjas plinta oro lašeliais ir kai patenka į žmogaus apatines kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų gleivinės uždegimas. Streptococcus pneumonia galima aptikti ir sveikų asmenų nosiaryklėje, apie 40–60 proc. vaikų ir 3–4 proc. suaugusiųjų yra pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai.
Galimybė pasiskiepyti nemokamai
Nuo 2014 m. vakcina nuo pneumokokinės infekcijos yra įtraukta į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vaikai valstybės biudžeto lėšomis nuo šios infekcijos yra skiepijami 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus. Suaugusiems asmenims skiriama viena vakcinos dozė, kuri suformuoja ilgalaikį imunitetą ir apsaugo nuo ligos ir jos komplikacijų.
„Taip pat noriu priminti, kad Lietuvoje nuo spalio pradžios prasidėjo gripo sezonas, kurio metu taip pat labai svarbu pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos). Tad, jei dar to nepadarė, rizikos grupėms priklausantys asmenys vieno vizito pas gydytoją metu gali pasiskiepyti ir nuo gripo, ir nuo pneumokokinės infekcijos, ir nuo COVID-19 ligos“, – atkreipia dėmesį NVSC specialistė.
Nemokamai nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami tiek vaikai, tiek suaugusieji, patenkantys į rizikos grupių sąrašus, kuriuos galite rasti čia.
Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.