Deja, ši problema iš dalies kyla todėl, kad liga diagnozuojama pavėluotai ir klaidingai. Taip nutiko ir vienai moteriai, kurios atveju staiga prasidėję simptomai buvo nurašyti kaip astma.
Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), Danielle Kahn buvo vos 36-erių, kai grįžusi iš komandiruotės pradėjo kosėti, rašo express.co.uk.
Vargino keistas kosulys
Ji paaiškino: „Kai po kelių dienų grįžau į darbą, mane ėmė kamuoti keistas kosulys. Tai buvo nesuderinama su mano gyvenimo būdu – aš buvau sveika, bėgiojau, tačiau man trūko oro, lipant laiptais svaigo galva.
Kelias dienas kosėjau, maniau, kad tai stiprus peršalimas ir kad po kelių dienų pagerės. Tačiau staiga pabudau vidury nakties, širdis plakė be galo greitai, tarsi būčiau nubėgusi sprintą.
Pasijutau taip, tarsi kažkas būtų šovęs man į plaučius arba tarsi į juos būtų prikišta medvilnės. Nežinojau, kas man darosi, bet žinojau, kad turiu nuvykti į ligoninę.“
Nepaisant to, kad Danielle sunkiai kvėpavo, ji sugebėjo pati nuvažiuoti į netoliese esančią ligoninę, kur, pasak jos, patyrė atmestiną gydytojų darbą.
Pasak CDC ataskaitos, jai buvo klaidingai diagnozuota astma, todėl ji buvo išrašyta iš ligoninės. Tik vėliau jai pavyko apsilankyti pas pulmonologą, kuris jai diagnozavo plaučių emboliją.
36-erų moteris neturėjo jokių rizikos veiksnių, išskyrus valandą trukusį skrydį ir dehidrataciją – šie abu veiksniai gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą.
JAMA paaiškino: „Ilgi skrydžiai lėktuvu arba keli skrydžiai per trumpą laiką gal būti susiję su giliųjų venų tromboze ir plaučių embolija.
Bet kokia situacija, kai koja ilgą laiką be aktyvaus judesio yra sulenkta per kelį, gali sutrikdyti kraujo tekėjimą ir padidinti kraujo krešulių susidarymo riziką.“
Taip pat svarbu vengti dehidratacijos, nes dėl jos siaurėja kraujagyslės, tirštėja kraujas.
Giliųjų venų trombozės simptomai
Norint išvengti plaučių embolijos, labai svarbu atpažinti kraujo krešulio susidarymo apatinėse galūnėse (giliųjų venų trombozės) požymius.
Kojose susidarius kraujo krešuliui, jis gali likti toje pačioje vietoje arba atitrūkti ir nukeliauti į kitą kūno vietą.
„Mayo“ klinikos duomenimis, giliųjų venų trombozė gali sukelti:
- Kojų patinimą;
- Kojų skausmą, mėšlungį ar skausmingumą, kuris dažnai prasideda blauzdoje;
- Pakitusią kojos odos spalvą;
- Šilumos pojūtį pažeistoje kojos vietoje.
Jei kraujo krešulys iš kojos nukeliauja į plaučius ir ištinka plaučių embolija, simptomai gali būti šie:
- Staigus dusulys;
- Krūtinės skausmas ar diskomfortas, kuris sustiprėja giliai kvėpuojant ar kosint;
- Alpulys;
- Pagreitėjęs pulsas;
- Apsunkęs kvėpavimas;
- Atsikosėjimas krauju.
Manoma, kad vyresnio amžiaus žmonėms kyla didesnė plaučių embolijos rizika, nes šioje amžiaus grupėje dažniau pasitaiko sveikatos sutrikimų ir juos lydinčio nejautrumo.
Tačiau gydytoja Karlyn Martin, Čikagos Šiaurės vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos medicinos docentė, aiškina, kad ši būklė gali ištikti kiekvieną, nepriklausomai nuo amžiaus.
Ji teigė: „Deja, plaučių embolija gal ištikti žmones bet kuriame gyvenimo etape – nuo jaunų ir sveikų iki vyresnių ir ne tokių sveikų.“
Pasak ekspertės, kartais pacientai tik po kelių dienų ar savaičių kreipiasi į gydytoją, kad būtų ištirta pasireiškiančių simptomų priežastis.
Iš tiesų, plaučių embolijos simptomai, tokie kaip dusulys ir lengvas skausmas bei spaudimas krūtinėje, gali išlikti šešias savaites ir ilgiau.