Žarnyno vėžys yra bendras terminas, kuriuo dažniausiai apibūdinamas storosios žarnos sienelėje pradėjęs augti piktybinis navikas.
Vėžys kartais gali išaugti ir plonojoje žarnoje (plonajame žarnyne), tačiau plonosios žarnos vėžiu žmonės serga palyginti retai.
Liga gali prasidėti iš suvėžėjusių gerybinio žarnyno polipo ląstelių, dėl žarnyno gleivinės pakitimų ar dar kitų priežasčių.
Žarnyno vėžiui būdingi 3 pagrindiniai simptomai:
kraujingos išmatos; pakitęs tuštinimosi pobūdis (pvz., padažnėjęs tuštinimasis, laisvi ar užkietėję viduriai); pilvo skausmas.
Bet tokių pačių simptomų gali atsirasti dėl daugelio ligų, ir dažniausiai – ne dėl žarnyno vėžio.
Dažniausiai žarnyno vėžys išsivysto vyresniems nei 50 metų žmonėms. Jeigu žarnyno vėžys diagnozuojamas ankstyvosiose stadijose, beveik visada jį pavyksta išgydyti. Ir apskritai, kuo labiau vėžys įsisenėjęs (kuo didesnis ir toliau pasklidęs), tuo mažiau vilties jį išgydyti. Tačiau gydymas dažnai gali sulėtinti vėžio augimą.
Žarnyno vėžio simptomai ir požymiai
Labai svarbu žinoti, kad žarnyno vėžio simptomai ir požymiai visai tokie patys, kaip ir labai paplitusių nevėžinių ligų, tokių kaip hemorojus ir dirgliosios žarnos sindromas. Kai įtariamas vėžys, šie simptomai paprastai būna atsiradę neseniai, jie skausmingi, ilgai nepraeina ir po tam tikro laiko keičiasi.
Jeigu žmogus sugebėtų atpažinti pavojingus žarnyno vėžio simptomus, ligą būtų įmanoma aptikti anksti, kai didžiausia tikimybė ją sėkmingai išgydyti. Tačiau daugelis ligonių nejaučia jokių simptomų iki liga nepradeda progresuoti.
Storosios žarnos vėžio simptomai
Susirgus storosios žarnos (kolorektaliniu) vėžiu gali atsirasti šiai ligai būdingų simptomų, Tačiau tokių pačių simptomų gali atsirasti susirgus ir kitomis ligomis, ypač bendrųjų simptomų, tokių kaip pilvo diskomfortas, pūtimas ir nereguliarus tuštinimasis.
Storosios žarnos vėžiui būdingi šie simptomai ir požymiai:
kraujavimas iš išangės (tiesiosios žarnos) arba kraujo buvimas išmatose; pakitęs įprastas tuštinimosi pobūdis (diarėja ar laisvesni viduriai), trunkantis ilgiau negu 4–6 savaites; siauresnės ar plonesnės nei įprastai išmatos; gumbas, kurį gydytojas gali apčiuopti išeinamojoje angoje ar pilvo srityje (dažniausiai dešinėje pusėje); noras stangintis (tarsi norėtumėte tuštintis); svorio netekimas; skausmas pilvo ar išangės srityje; sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis kraujyje (anemija).
Žarnyno navikai kartais kraujuoja, todėl sergant žarnyno vėžiu kraujyje dažnai sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių. Tai vadinama anemija. Dėl anemijos gali atsirasti nuovargis, o kai kada ir dusulys.
Jei vienas ar kitas simptomas nepraeina per kelias savaites ar net sustiprėja, kreipkitės į gydytoją. Ir būtinai jam pasakykite, kurie iš minėtų simptomų ar požymių jums kelia rūpesčių. Paprašykite, kad gydytojas paskirtų kolonoskopiją simptomų priežastims nustatyti.
Kartais vėžys gali sukelti žarnų nepraeinamumą, kitaip dar vadinamą žarnų obstrukcija. Šiai ligai būdingi simptomai:
dieglių pobūdžio pilvo skausmai; vidurių pūtimas; vidurių užkietėjimas; pykinimas.
Minėtų simptomų gali atsirasti ir dėl kitų ligų, nebūtinai dėl vėžio. Daugelis šių ligų ne tokios pavojingos, pavyzdžiui, hemorojus, infekcijos ar uždegiminės žarnų ligos. Jei esate jaunas, tai kraujavimas iš išeinamosios angos, perštėjimas ir skausmas tuštinantis – tikriausiai ne žarnyno vėžio, o tik hemorojaus požymiai.
Gaubtinės žarnos vėžio simptomai
Gaubtinės žarnos vėžio simptomai ir požymiai labai primena tiesiosios žarnos vėžio simptomus ir požymius.
Gaubtinės žarnos vėžiui būdingi tokie simptomai ir požymiai: pakitę tuštinimosi įpročiai (viduriavimas ar vidurių užkietėjimas) ar išmatų konsistencija; kraujavimas iš tiesiosios žarnos ar kraujo buvimas išmatose; nuolatiniai nemalonūs pojūčiai pilve – spazmai, dujų kaupimasis, skausmas ir pan.; jausmas, kad nepavyksta iki galo išsituštinti; silpnumas ir nuovargis; nepaaiškinamas svorio kritimas.
Daugelis sergančiųjų gaubtinės žarnos vėžiu pradinėse ligos stadijose nejaučia jokių simptomų. O kai simptomų pagaliau atsiranda, jie labai įvairuoja priklausomai nuo naviko dydžio ir augimo vietos.
Jeigu pastebėjote bent vieną gaubtinės žarnos vėžio simptomą ar požymį, pavyzdžiui, išmatose atsirado kraujo ar pakito tuštinimosi įpročiai, būtinai apsilankykite pas gydytoją. Ir nepamirškite pasiteirauti, kada reikėtų pradėti profilaktines sveikatos patikras.
Tiesiosios žarnos vėžio simptomai
Bendrieji tiesiosios žarnos vėžio simptomai. Pradinių stadijų vėžys gali neturėti jokių simptomų. Sisteminių (viso organizmo) pakitimų gali atsirasti vėžio navikui skverbiantis gilyn į tiesiosios žarnos audinių sluoksnius arba vėžio ląstelėms plintant į kitus organus.
Tiesiosios žarnos vėžiui būdingi tokie simptomai ir požymiai: tiesiosios žarnos skausmas; pilvo skausmas ar diskomfortas; dažnesnis skausmingas dujų kaupimasis ar skrandžio spazmai; išpūstumo, pilnumo jausmas; pasikeitęs apetitas; svorio kritimas; nuovargis ar silpnumas.
Tiesiosios žarnos vėžio požymiai. Dėl tiesiojoje žarnoje ar analiniame kanale augančio naviko gali pasikeisti tuštinimosi dažnumas, išmatų konsistencija ir forma. Vėžiui pasklidus tiesiojoje žarnoje arba išplitus į gaubtinę žarną simptomai gali paaštrėti arba jų padaugėti. Dėl kraujavimo iš tiesiosios žarnos išmatos gali nusidažyti ryškiai raudona spalva. Kraujuojantis navikas taip pat gali keisti išmatų spalvą, nuo tamsios iki juodos kaip degutas.
Plonosios žarnos vėžio simptomai
Susirgus plonosios žarnos vėžiu gali atsirasti žemiau išvardytų simptomų ir požymių, nors kartais ligoniai gali nejausti nė vieno iš šių simptomų arba jų gali atsirasti dėl kitų ligų, nebūtinai dėl vėžio.
Plonosios žarnos vėžiui būdingi šie simptomai: kraujo buvimas išmatose; tamsios, juodos spalvos išmatos; diarėja (viduriavimas); gumbelis pilve; pilvo skausmas ar spazmai; nepaaiškinamas svorio kritimas; trumpalaikiai pilvo skausmai, kartais lydimi stipraus pykinimo ir vėmimo.
Dvylikapirštės žarnos vėžio simptomai
Dvylikapirštės žarnos vėžio simptomai paprastai išryškėja tik vėlyvosiose stadijose, kai navikas jau pakankamai didelis. Požymiai ir simptomai specifiniai.
Pagrindiniai dvylikapirštės žarnos vėžio simptomai: pilvo skausmas; refliuksas; svorio kritimas; pykinimas ir vėmimas; gelta; kraujavimas (hemoragija).
Apčiuopos būdu dvylikapirštės žarnos naviką ar darinį retai kada pavyksta aptikti.
Kraujingos išmatos
Pastebėjus, kad išmatose yra kraujo, galima įtarti žarnyno vėžį. Tačiau dažniausiai kraujo atsiranda dėl kitų priežasčių. Jeigu neramu dėl vienų ar kitų simptomų, kuriuos, jūsų manymu, galėjo sukelti žarnyno vėžys, būtinai pasikalbėkite su šeimos gydytoju.
Dažniausiai kraujo į išmatas patenka iš hemorojinių mazgų, ypač jei tai šviežias ir ryškiai raudonas kraujas. Hemorojiniai mazgai – tai aplink išeinamąją angą padidėję veniniai rezginiai. Šie mazgai palyginti silpni, todėl tuštinantis gali būti pažeisti ir pakraujuoti.
Kraujas iš aukščiau esančių žarnų nėra ryškiai raudonas. Jis greičiau juodas, todėl išmatos gali atrodyti tamsios kaip degutas. Šis kraujavimas gali pranašauti aukštesnių žarnyno dalių vėžį. Arba kraujo gali patekti iš kraujuojančios opos.
Pastebėjus bet kokį kraujavimą būtina apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti. Gydytojas tikrai nepamanys, kad jį gaišinate ir beveik neabejotinai patikrins tiesiąją žarną: pirštine apmautą pirštą įkiš į tiesiąją žarną ir ieškos nenormalių pakitimų. Jis taip pat galės diagnozuoti, ar tiesiojoje žarnoje yra hemorojinių mazgų. Jeigu gydytojui nepavyks apčiuopti jokių anomalijų arba jis aptiks į vėžį panašų gumbą, jums teks gultis į ligoninę, kur atliks daugiau žarnyno vėžio tyrimų.
Pasitarkite su šeimos gydytoju
Jeigu neramu dėl simptomų, kuriuos, jūsų manymu, galėjo sukelti žarnyno vėžys, būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją. Gydytojas, atsižvelgdamas į amžių ir nusiskundimus, nuspręs, ar tai gali būti žarnyno vėžys. Priklausomai nuo amžiaus ir simptomų jums gali skubiai prireikti žarnyno vėžio specialisto, ypač šiais atvejais:
šeimos gydytojas dešinėje pilvo pusėje arba tiesiojoje žarnoje apčiuopė guzelį; vargina anemija; pakitęs tuštinimosi pobūdis: palaidi viduriai arba padažnėjęs tuštinimasis ir tai trunka ilgiau kaip 4– 6 savaites; kraujuoja iš išeinamosios angos.
Kuo anksčiau vėžys randamas, tuo lengviau jį gydyti, ir tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas. Todėl labai svarbu pastebėjus nerimą keliančių simptomų skubiai apsilankyti pas šeimos gydytoją.
Šaltinis: iveikvezi.lt