Slaugomo paciento higiena turi būti ypatingai kruopšti
Žinotina, kad gulinčio paciento kūno išskiriami skysčiai sudaro puikią terpę daugintis bakterijoms ir formuotis praguloms. Pragulų susiformavimo rizika ypatingai padidėja karštuoju metų laikotarpiu. Dar didesnė rizika būdinga apkūniems pacientams, kurių odoje susidaro raukšlės. Vis dėlto pragulų susiformavimo tikimybė labai padidėja ir daug svorio netekusiems asmenims, nes tuomet po oda nelieka minkštojo audinio, o jis tarsi apsaugo nuo didelės pragulų radimosi rizikos, veikia tarsi apsauginė pagalvė. Taigi nesunku suprasti, kad geriausia palaikyti optimalų paciento kūno masės indeksą – ne tik dėl mažesnės pragulų rizikos, bet ir dėl bendrosios sveikatos būklės.
Paciento dantis būtina valyti ir kiekvieną rytą, ir vakarą (bent jau rytais tai daryti reikėtų kiekvieną dieną). Jei tik įmanoma, pirmenybė teikiama prausimuisi vonioje arba duše, jei tai neįmanoma, kūnas turi būti apvalomas kasdien drėgnu ir švariu rankšluosčiu arba specialiomis servetėlėmis.
Gulinčio paciento galūnių prausimo judesiai atliekami širdies link, taip suaktyvinant veninio kraujo tekėjimą ir limfą. Nugara ir šonai prausiami masažuojamaisiais judesiais. Labai svarbu po prausimo odą kruopščiai nusausinti ir tai daryti reikia netrinant odos. Gulinčių pacientų prausimo lovoje procesą palengvina specialūs prausiamieji kremai, kurių nereikia nuplauti. Šį procesą taip pat palengvina specialios servetėlės, kurios efektyviai valo, drėkina ir puoselėja odą, saugo ją nuo pragulų susiformavimo ir pan. Tačiau, kaip ir minėta prieš tai, jei tik įmanoma, pirmenybė teikiama dušui arba voniai, nes jų metu geriausiai pašalinami nešvarumai ir pacientas bent jau trumpam pakyla iš lovos.
Svarbu parinkti tinkamo dydžio ir sugeriamumo sauskelnes. Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes reikia gerai nuplauti ir nusausinti tarpvietės odą. Rekomenduojama naudoti barjerinius kremus, galinčius apsaugoti odą nuo paraudimo, niežėjimo ir išbėrimų – simptomų, kurie būdingi sauskelnių dermatitui. Relizema spray&go - zinc + panthenol yra apsauginis raminamasis purškalas, skirtas švelniai ir jautriai vyresnio amžiaus žmonių odai. Šis kosmetikos gaminys puikiai ramina ir apsaugo nuo paraudimo ir deginimo pojūčio, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. Purškalas yra be dujų, skirtas konkrečioms odos sritims, kad būtų išvengta trynimosi. Kaip naudoti: prieš naudodami buteliuką pakratykite. Purkškite Relizema spray&go - zinc + panthenol ant odos paviršiaus iš 10–15 cm atstumo, netrinkite rankomis. Kartokite 2 kartus per dieną arba tiek kartų, kiek reikia. Relizema spray&go - zinc + panthenol rekomenduojama naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Balta apsauginė plėvelė suteikia gerą barjero poveikį, todėl suaugusiųjų oda tampa apsaugota nuo niežėjimo, bėrimų ir kitų nemalonių pojūčių.
Pragulų galima išvengti
Svarbiausia taisyklė, norint išvengti pragulų – dažnas, bent kas dvi valandas, paciento vartymas ir padėties keitimas. Kitos priemonės, padedančios sumažinti pragulų susiformavimo riziką, yra tam tikrų ortopedinių priemonių naudojimas, specialių čiužinių nuo pragulų parinkimas, pagalbinių priemonių, padedančių pacientui pačiam pakeisti padėtį, įtaisymas. Rekomenduojami specialūs čiužiniai nuo pragulų.
Labai svarbu naudoti patalynę, pasiūtą iš kuo natūralesnių audinių, kurie nesiraukšlėja, leidžia odai kvėpuoti. Patogi, nesiraukšlėjanti ir iš natūralaus pluošto pagaminta turėtų būti ir paciento apranga – ji jokiais būdais neturėtų veržti, didinti prakaitavimo ir pan.
Patalynę ir aprangą reikėtų keisti kas keletą dienų – kuo dažniau, tuo geriau, bet bent jau kartą – du per savaitę. Jei ant odos jau formuojasi pragula, tam tikras odos plotelis parausta ir nedingsta bent pusvalandį – valandą. Pastebėta, kad pragulos greičiau formuojasi, jei pacientui trūksta kai kurių vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, vitamino C, cinko, todėl būtina atkreipti dėmesį ir į pilnavertę mitybą.
Paciento mityba gali būti raktas į greitesnį sveikimą arba bent jau geresnę savijautą
Namuose slaugomo asmens mityboje turi netrūkti baltymų, angliavandenių, sveikųjų riebalų, vitaminų ir mineralų. Svarbu tai, kad jis gautų pakankamai, bet ir ne per daug kalorijų – kad svoris nemažėtų, bet ir pernelyg nedidėtų. Žinotina, kad numetus daug svorio, daug didesnė pragulų radimosi rizika, nes tuomet prarandamas poodinis sluoksnis, dėl kurio minkštumo pragulos formuotųsi sunkiau. Svarbu ir tai, kad pacientas gautų pakankamai skysčių – kad neužkietėtų viduriai, kad iš organizmo būtų išplaunami toksinai ir palaikoma odos bei kitų audinių drėgmė. Mityba turi būti maistinga – geriausia, kai kiekvienam pacientui sudaromas individualus mitybos planas pagal jo sveikatos būklę ir poreikius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!