20 metų trukęs beveik 4000 žmonių apimantis tyrimas parodė, kad skaidulos išties pasižymi prevencinėmis savybėmis. Paaiškėjo, kad skaidulas vartojusių žmonių grupė 26 procentais rečiau sirgo Alzheimeriu.
Šis sąryšis aiškiausiai matėsi tiems žmonėms, kurie tirpiųjų skaidulų, esančių ir žirneliuose, lęšiuose bei žemės riešutuose, vartojo itin daug, rašo express.co.uk
Profesorius Kazumasa Yamagishi, pagrindinis tyrimo autorius iš Tsukubos universiteto Japonijoje sakė: „Apie patį mechanizmą dar daug nežinome, bet tai gali būti susiję su žarnyno ir smegenų komunikacija.
Galimas daiktas, kad tirpiosios skaidulos reguliuoja žarnyno bakterijų sudėtį. Tai gali paveikti uždegiminius procesus smegenyse, o jie vaidina svarbų vaidmenį prasidedant demencijai“.
Mažina cholesterolį
Ankstesni tyrimai parodė, kad gausus skaidulingo maisto – vaisių, daržovių – vartojimas pagerina virškinimo sistemą ir yra sveikas širdžiai bei kraujagyslėms, pavyzdžiui, mažina cholesterolį.
Prof. K. Yamagishi dabar sako, kad papildoma skaidulų nauda gali būti smegenų ligų tikimybės mažinimas. Jis pridūrė: „Taip pat gali būti, kad maistinės skaidulos mažina ir kitus demencijos faktorius, pavyzdžiui, svorį, kraujospūdį, lipidų ir gliukozės lygį“.
Šio tyrimo rezultatai, paskelbti žurnale „Nutritional Neuroscience“, prisideda prie vis gausėjančių įrodymų, kad skaidulos yra labai naudingos smegenims, nes padeda joms gauti daugiau deguonies.
Tyrime dalyvavę savanoriai nuo 40 iki 64 metų amžiaus buvo padalinti į keturias grupes pagal tai, kiek skaidulų vartojo. Nuo 1985 iki 1999 metų jie pildė klausimynus apie savo mitybą. Tuomet nuo 1999 iki 2020 metų buvo stebima, ar jie susirgo demencija.
Didžiojoje Britanijoje mažiau nei vienas suaugęs žmogus iš 10 per dieną suvartoja reikiamą 30 g skaidulų normą,. Moterys jų suvartoja vidutiniškai 17 g, o vyrai – 21 g.
Daugiau nei 920 000 žmonių serga demencija. Prognozuojama, kad per artimiausius 30 metų jų skaičius padidės iki dviejų milijonų. Ši liga nėra pagydoma, todėl medikai koncentruojasi į prevenciją ir gyvenimo būdo pokyčius.