Šio tyrimo rezultatai, publikuoti žurnale „National Cancer Research Institute“ 2021 metais, patvirtino 21 kasos vėžio simptomą, kuris pasireiškia maždaug vienerių metų laikotarpiu iki diagnozės. Ši liga prasideda, kai piktybinės ląstelės pradeda daugintis kasos, virškinimo skysčius gaminančio organo, viduje, rašoma express.co.uk
„Cancer Research UK“ teigia, kad tik 25 procentai kasos vėžio pacientų ligą išgyveną metus ar ilgiau po diagnozės patvirtinimo. Penkerius metus išgyvena tik penki procentai pacientų, o tai – žemiausias procentas iš visų labiausiai paplitusių vėžio formų.
Troškulys ir tamsus šlapimas
2021–aisiais metais tyrėjai iš Oksfordo universiteto išanalizavo 24 236 vėžio pacientų duomenis ir sugretino bei palygino jų simptomus. Taip pat buvo tiriamas simptomų pasireiškimo laikas, kuris būtų galėjęs nurodyti ankstyviausią ženklą, kad kažkas ne taip.
Du dažniausi ir rimčiausi nustatyti simptomai buvo odos pageltimas ir kraujavimas skrandyje ar žarnyne. Be to, mokslininkai patvirtino ir anksčiau žinotus simptomus – troškulį ir tamsų šlapimą.
Kiti simptomai – skrandžio ar žarnyno kraujavimas, rijimo problemos, viduriavimas, tuštinimosi įpročių pasikeitimai, vėmimas, nevirškinimas, sunkumas pilve, skausmas pilve, svorio kritimas, vidurių užkietėjimas, riebalų sankaupos, pykinimas, dujų susikaupimas, skrandžio rėmuo, karščiavimas, nuovargis, apetito nebuvimas, niežėjimas, nugaros skausmas ir troškulys.
Visi šie simptomai buvo siejami su pačiu dažniausiu kasos vėžio tipu – kasos adenokarcinoma. Tyrėjai pastebėjo, kad tie pacientai, kuriems buvo diagnozuota ši liga, metus iki diagnozės dažniau juto nespecifinius simptomus.
Anksčiau diagnozavus ligą išgyvenamumas yra didesnis
Gyd. Weiqi Liao, duomenų mokslininkas iš Oksfordo universiteto, sakė: „Kai kasos vėžys diagnozuojamas anksčiau, pacientų išgyvenamumas yra didesnis. Ligą diagnozuoti galima apsilankius pas šeimos gydytoją, bet tiek pacientas, tiek šeimos gydytojas turi žinoti, kurie simptomai siejami su kasos vėžiu.
Šie nauji atradimai mums leidžia tęsti darbą su galimai kasos vėžį reikšti galinčiais simptomais. Tai padės šeimos gydytojams, nežinantiems, kur nukreipti pacientą skubiems tyrimams, ypač jei visi paciento jaučiami simptomai yra nespecifiniai“.
Vienas iš šio tyrimo trūkumų buvo tai, kad seniausi į jį įtraukti duomenys nebuvo papildyti informacija apie stadiją, kurioje buvo diagnozuotas kasos vėžys. Tai reiškia, kad tyrėjai nežinojo, kurie simptomai siejami su ankstyvuoju, o kurie – su vėlyvuoju kasos vėžiu.
Be to, tam tikri kasos vėžio tipai, pavyzdžiui, kasos neuroendokrininė neoplazija, yra retesni, todėl apie juos turimas tik labai ribotas kiekis duomenų.
Dėl šios priežasties mokslininkams sunkiau aiškintis galimus simptomus. Vis dėlto, šie tyrimai atliekami ir toliau – mokslininkai lygins simptomų duomenis su kitomis pacientų grupėmis.