Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas teigė, kad šaltasis sezonas – ne tik peršalimo ligų, bet ir virškinimo sutrikimų laikas.
Profesoriaus teigimu, dažnai tai susiję su patiriamu stresu, tačiau svarbiausias faktorius yra netinkama mityba ir gyvenimo būdas.
Rudenį daugiau besiskundžiančių skrandžio veiklos sutrikimais
Kaip laidoje pasakojo sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojas gastroenterologas-endoskopuotojas Eimantas Mockus, rudenį išties padaugėja besiskundžiančių virškinamojo trakto veiklos sutrikimais.
„Dažniausiai tai būna viršutinio virškinamojo trakto nusiskundimai, pacientai skundžiasi skrandžio, stemplės ar dvylikapirštės žarnos problemomis.
Taip pat pacientai jaučia įvairius kitus virškinamojo trakto nusiskundimus, tokiu kaip pilvo pūtimas, pilvo skausmas, rėmens graužimas už krūtinkaulio, liaudiškai – rėmuo ar netgi galki jausti skrandžio įvairius skausmus“, – kalbėjo E. Mockus.
Jis pažymi, kad skrandis – itin jautrus organas, tačiau kiekvienas pacientas skrandžio, virškinamojo trakto sutrikimų simptomatiką jaučia individualiai. Pavyzdžiui, kartais atliekant gastroskopiją, nors pacientas nesiskundžia jokiais sutrikimais, nejaučia simptomų, aptinkamos gyvybei pavojingos būklės – skrandžio opos, skrandžio vėžys.
Būna ir priešingų atvejų – paciento skrandžio gleivinė sveika arba minimaliai uždegimiška, tačiau žmogus skundžiasi stipria simptomatika: skausmu, raižančiu, duriančiu jausmu.
„Pacientams sakau – kokį kurą pilsime į mašiną, taip ir važiuosime, tad kokį maistą mes valgysime, taip ir jausimės“, – sakė gydytojas gastroenterologas-endoskopuotojas.
1 produktas itin kenkia skrandžio gleivinei
Išties, pastebima, kad prasidėjus rudeniui, dažniau pradedama valgyti nesveiką, greitą, karštą, aštrų maistą, o tai nėra naudinga mūsų skrandžio gleivinei. Gydytojas išdėstė, kas labiausiai kenkia mūsų skrandžiams:
„Reikėtų pirmiausia vengti visų greitų, aštrių, labai riebių maistų, valgyti nedidelėmis porcijomis, kavos, kakavos privengti.
Pomidorai taip pat turi skrandį žalojantį poveikį. Aš pacientams sakau: ponas pomidoras ne be reikalo raudonas. Raudoni vaisiai, daržovės iš tikrųjų turi, ir tai įrodyta moksliškai, skrandžio pažeidimą lemiantį mechanizmą.“
Skrandžiui nenaudingas ir stresas, nervai bei įtampa – tai skatina valgyti greitai ir daug, nes neturime laiko. Vaistų nuo streso nėra, tačiau nurimti gali padėti meditacija ar joga, o tai turės skrandį gelbstinčią funkciją.
Skrandį būtina tausoti ir saugoti – E. Mockaus teigimu, įvairiomis skrandžio ligomis sergantys pacientai vis jaunėja, net 30-35 metų ir vyresniems asmenims diagnozuojami užleisti skrandžio vėžio atvejai.
Tad ką daryti, jei kankina skrandžio skausmai ar kiti viršutinio virškinamojo trakto negalavimai? Gydytojo gastroenterologo-endoskopuotojo teigimu, visada rekomenduojama atlikti virškinamojo trako endoskopinį tyrimą (gastroskopiją), kurią liaudyje daugelis vadina „žarnos rijimu“.
„Šis tyrimas yra šiek tiek diskomfortiškas, nereikia meluoti, bet esant poreikiui daugelyje klinikų jis yra atliekamas su bendrine nejautra, tai yra tyrimo metu pacientas užmigdomas, pacientas nieko nejaučia, nieko nemato, nieko negirdi.
Taip tyrimas yra visiškai komfortiškas, pacientas ištiriamas, po to jis atsikelia ir šnekame apie turimus rezultatus. Šio tyrimo tikrai reiktų nebijoti, tyrimas yra pakankamai trumpas, iki 10 minučių, priklausomai pagal pakitimus, o jo kokybė yra šimtaprocentinė norint įvertinti viršutinio trakto negalavimus“, – apie tyrimą pasakojo E. Mockus.
Visą laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 9 val., tik per TV3!
Pomidoras - nuodas :) Idijotai