Kraujo krešuliai yra ir naudingi, ir pavojingi. Kai gelį primenantys krešuliai atsiranda pradėjus kraujuot, kad mirtinai nenukraujuotume, jie gali būti naudingi.
Tačiau ne visi krešuliai yra naudingi. Kraujo krešuliai, susidarę venose, dar vadinami giliųjų venų tromboze, gali būti pavojingi sveikatai ir net gyvybei, rašo express.co.uk.
Venose esantys gelio pavidalo gumulėliai gali atitrūkti, keliauti kraujagyslėmis ir jose įstrigti, todėl padidėja rimtų sveikatos problemų rizika.
Todėl labai svarbu sumažinti tokio įvykio riziką. Tačiau nerimą kelia tai, kad populiarus nealkoholinis gėrimas – ne vieno pamėgti energiniai gėrimai – gali padidinti kraujo krešulių susidarymo riziką.
Žurnale „Journal of Surgical Research“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad energiniai gėrimai be cukraus sudaro palankias sąlygas procesams, kurie padeda pagrindus kraujo krešulių susidarymui.
Mokslininkai įspėja
Tyrėjų komanda pažymėjo, kad šie populiarūs gėrimai siejami su daugybe širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, tokių kaip širdies aritmija, miokardo infarktas ir net staigi mirtis.
Atsižvelgdami į tai, mokslininkai iškėlė hipotezę, kad energiniai gėrimai gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką dėl padidėjusios trombocitų agregacijos, t. y., jų sulipimo, ko pasekoje susiformuoja kraujo krešuliai.
Trombocitai yra mažos kraujo ląstelės. Jei trombocitų skaičius yra per didelis, sudaromos puikios sąlygos kraujo krešuliams formuotis.
Dar vienas nerimą keliantis faktas – tyrėjų teigimu, dėl šio potencialiai žalingo proceso, kurį skatina energiniai gėrimai, gali kilti didesnė rizika, kad kraujo krešuliai užkimš venas arba arterijas.
Siekdami pagrįsti arba paneigti savo hipotezę, jie ištyrė 32 sveikus 18-40 metų amžiaus savanorius. Tyrimo dalyviams du kartus, savaitės intervalu, buvo duota gerti vandenį ir energinį gėrimą be cukraus, juos reikėjo išgerti tuščiu skrandžiu per 30 minučių.
Tada tyrėjai išmatavo dalyvių krešėjimo parametrus ir trombocitų koaguliaciją prieš gėrimų vartojimą ir 60 minučių po jo.
Statistiškai reikšmingų kraujo krešėjimo skirtumų nebuvo nustatyta, tačiau vartojant energinį gėrimą trombocitų sukibimas tarpusavyje (koaguliacija) gerokai padidėjo, lyginant su vandeniu.