Kraujo krešulys, arba trombas, gali judėti krauju, kol įstringa siaurame kanale ir kartais gali būti pavojingas gyvybei, jei greitai negydomas.
Viskas, kas neleidžia normaliai tekėti ar krešėti kraujui, gali sukelti kraujo krešulį. Kartais gali susidaryti kraujo krešulys venoje be akivaizdaus pagrindinio rizikos veiksnio, rašo express.co.uk.
Kraujo krešuliai ištirpsta natūraliai, kai išgydoma vidinė trauma. Tačiau kai krešuliai netirpsta natūraliai, jie riboja normalų kraujo tekėjimą į širdį ir virsta rimta sveikatos problema.
Išgėrus daugiau nei tris uncijas alkoholinio gėrimo per savaitę rizika padidėja 5%
Internetinė svetainė „Alcohol.org“ perspėja, kad išgėrus daugiau nei tris uncijas alkoholinio gėrimo per savaitę, („dvi stipraus alkoholio taureles“), GVT rizika padidėja 5%.
Tačiau pažymima, kad tyrime, kuriame buvo nustatyta ši koreliacija, asmeniniai įpročiai toliau nebuvo nagrinėjami, todėl gali būti stipresnis ryšys tarp besaikio gėrimo ir GVT. Jei turite padidėjusią GVT riziką, neturėtumėte gerti daug alkoholio, nes tai gali sukelti dehidrataciją ir palankias sąlygas krešuliams susidaryti.
Iš tiesų, Amerikos širdies asociacija (AHA) nerekomenduoja gerti alkoholio dėl galimų ligų, įskaitant padidėjusią kraujo krešulių riziką. Svetainėje „Alcohol.org“ teigiama:
„Nors saikingas alkoholio vartojimas yra mažiau pavojingas nei nesaikingas alkoholio vartojimas, svarbu visai negerti alkoholio, jei nerimaujate dėl savo širdies ir kraujagyslių sveikatos arba dėl kraujo krešulių. Giliųjų venų trombozės požymiai gali būti pažeistos kojos patinimas arba skausmas, kuris dažnai prasideda blauzdoje kaip mėšlungis ar įkyrus skausmas.
Žmonės taip pat praneša apie paraudusią arba pakitusią kojos odą ir pažeistos kojos šilumos pojūtį. Jei rūkote, tai taip pat padidina riziką, nes rūkymas veikia kraujo krešėjimą ir kraujotaką.
Jei jums gresia didelė kraujo krešulių susidarymo rizika po to, kai buvote ligoninėje, būtina laikytis gydytojų patarimų, kaip išvengti krešulių susidarymo. Tai gali būti kraujotaką pagerinančių kojinių mūvėjimas arba vaistai, mažinantys krešulių riziką“ – teigia NHS.
Kiti rizikos veiksniai
Kiti rizikos veiksniai yra antsvoris ir hormoninių kontraceptikų vartojimas. Jei esate nėščia arba ką tik pagimdėte, GVT rizika taip pat yra didesnė.
Panašiai, jei sergate uždegimine liga, pvz., Krono liga ar reumatoidiniu artritu, tai taip pat gali padidinti krešulių susidarymo riziką. Nors GVT gali atsirasti bet kuriame amžiuje, jei esate vyresni nei 60 metų, rizika padidėja.
Pasak NHS, yra trys dalykai, kurių neturėtumėte daryti, jei jums gresia didesnė GVT rizika. Tai nesėdėti ilgą laiką nejudant, jei tik galite to išvengti. Jei kurį laiką sėdite, stenkitės nesukryžiuoti kojų, nes taip užblokuojama kraujotaka.
Jei negalite vaikščioti, turėtumėte mankštinti blauzdas. Pabandykite pakelti ir nuleisti kulnus, laikydami kojų pirštus ant grindų, tada pakelkite pirštus nuo grindų, siūlo „Mayo Clinic“.