Tarp nugalėtojų – studentai Liudas Kasperavičius, Rugilė Vasaitytė ir Agnė Petkevičiūtė. Jie pristatė sprendimą, paremtą Quantum Approximate Optimization Algorithm (QAOA) metodu, kuris padeda efektyviau paskirstyti krovimo laikus, sumažinant elektros tinklo apkrovą ir išlaidas bei taupant energiją.
„Džiugu matyti, kad mūsų studentai geba pritaikyti paskaitose įgytas žinias realiose, tarptautiniu mastu svarbiose situacijose. Tai liudija ne tik jų motyvaciją, bet ir mūsų studijų kokybę“, – sako komandos vadovas doc. Linas Petkevičius.
Dėmesys realiems iššūkiams
Hakatone dalyvavo 22 komandos iš visos Europos. Jo metu buvo sprendžiamos realios pasaulinės problemos – nuo mikrotinklų energijos valdymo iki kibernetinio saugumo ar kvantinių neuroninių tinklų taikymo medicininių vaizdų analizėje.
VU MIF studentai pasirinko trečiąją užduotį – elektromobilių krovimo efektyvumą ir mikrotinklų apkrovos optimizavimą. Tai itin aktuali tema, atsižvelgiant į sparčiai augantį elektromobilių skaičių Europoje. Prognozuojama, kad iki 2030 m. elektromobilių dalis išaugs dar labiau, todėl energijos paskirstymo iššūkiai taps neišvengiami.
Šis laimėjimas – jau antras VU MIF komandai PSNC (Poznanės našiųjų skaičiavimų centro) organizuojamų renginių istorijoje. 2023 m. kita VU komanda pelnė antrąją vietą už techninius sprendimus sveikatos ir saugumo temų hakatone.
Lietuva stiprina pozicijas kvantinėse technologijose
2025-ieji paskelbti Tarptautiniais kvantinių mokslų ir technologijų metais, ir Lietuva čia jau spėja pasižymėti. VU MIF ne tik ugdo talentus, bet ir aktyviai prisideda prie šalies kvantinės ekosistemos formavimo – nuo dalyvavimo tarptautiniuose projektuose iki kvantinių technologijų gairių rengimo.
„Kad išliktume konkurencingi, turime investuoti į žinias ir specialistų rengimą. Jei dabar to nepadarysime, vėliau būsime tik naudotojai, o ne kūrėjai“, – sako prof. Remigijus Paulavičius, VU MIF dėstytojas ir Lietuvos kvantinių technologijų asociacijos viceprezidentas.