Ar pamokos tik pradedantiesiems?
Motociklininkams dažnai primenama, kad prieš kiekvieną sezoną labai svarbu prisiminti savo įgūdžius, lavinti reakciją ir tik tinkamai pasiruošus išriedėti į gatves. Vis dėlto, ne paslaptis, kad šiuo patarimu pasinaudoja ne visi. Ne pirmą sezoną pradedantys motociklininkai neretai šiuos patarimus palieka pradedantiesiems, tačiau antrą kartą šalyje startavusio konkurso „Metų motociklas 2024“ komisijos nariai patys įsitikino, kad toks požiūris – klaidingas.
Dar prieš oficialų konkurso startą, „Baltic Motorcycle Riding Academy“ visus komisijos narius pasikvietė į Aukštadvario kartodromą, kuriame surengė vairavimo pamoką. Nors visi komisijos nariai yra patyrę motociklininkai, ant „plieninių žirgų“ praleidę ne vienerius metus bei su motociklu išnaršę įvairias pasaulio šalis, po pamokos ne vienas pripažino, kad užsiėmimo metu iš tiesų teko mokytis.
„Sąžiningai, atvažiuodamas galvojau, ką čia mus dar gali išmokyti, juk visi turime daug patirties, viską žinom ir suprantam. Bet užduotys, kurias turėjome atlikti važinėdami kartodrome, buvo tokios, kad teko palaužyti galvą. Gerai vairuoti, tinkamai valdyti motociklą važiuojant didesniu greičiu tikrai reikia mokytis, čia ne po pušynus važinėti“, – po pamokos aiškino keliautojas, motociklininkas, projekto „1000 pasaulio stebuklų“ vadovas Audrius Sutkus.
Šarūnas Pladas, profesionalus motociklininkas, jau ne vienerius metus savo žiniomis besidalijantis su sportininkais, kurie „plieninius žirgus“ vaiko lenktynių trasose, pabrėžia, kad nuolat mokosi netgi profesionalai, tad zujantys gatvėse irgi nėra išimtis, nes net patyrusiems tikrai yra ką dar pasimokyti.
„Tai yra žmonės turintys patirties, tačiau jie važinėja gatvėse, todėl įgūdžiai vis tiek yra šiek tiek kitokie, šiek tiek mažesni, todėl pamokos, kaip tinkamai ne tik važiuoti, bet ir valdyti motociklą – naudingos visiems“, – teigė Š. Pladas.
Mokėsi net ir patyrę
Jam pritarė ir „Metų motociklo 2024“ rinkimų komisijos nariai, mat ne vienas teigė, kad prireikus atlikti vienokius ar kitokius pratimus, kurie padeda suprasti motociklo valdymą, nebuvo taip lengva, kaip atrodė.
„Dažnas iš mūsų, ypač ilgiau važinėjantis, galvoja, kad jau viską moka ir žino, bet tikrai kiekvienam naudinga pasitreniruoti tokiomis sąlygomis – uždarose trasose, nes gatvėje tai daryti nebūtų saugu“, – teigė ilgametis motociklininkas ir keliautojas Aidas Bubinas.
Antrino ir Lietuvos policijos Viešosios tvarkos biuro viršininkas Vytautas Grašys, kuris pabrėžė, kad papildomos vairavimo pamokos jau patyrusiems vairuotojams taip pat labai reikalingos.
„Man yra įstrigę Schumacherio žodžiai, kad jis prieš kiekvieną žiemos sezoną nuosavu automobilių išvažiuoja atsinaujinti įgūdžius. Tad tokios treniruotės uždarose trasose yra labai reikalingos kiekvienam vairuotojui“, – akcentavo antrąkart prie geriausio motociklo paieškų prisidedantis V. Grašys.
Nors komisijos nariai šioje pamokoje dalyvavo ne tik siekdami pagilinti turimus įgūdžius, bet ir išbandyti konkursui deleguotus naujausius motociklų modelius, patyrę motociklininkai vieningai sutarė, kad siekiantys sezoną ne tik pradėti, bet ir pabaigti sėkmingai, tikrai turėtų skirti dėmesio savo įgūdžiams, jų atnaujinimui ir prisiminimui po žiemos pertraukos.
„Kiekvienuose mokymuose atrandi kažką naujo ir tai tikrai yra labai svarbu ne tik dėl paties, bet ir dėl aplinkinių saugumo, dėl visų esančių kelyje“, – sakė Linas Pečiukaitis, keliautojas ir 20 metų patirtį sukaupęs motociklininkas.
Pavasarį svarbu išbudinti protą
Komisijos nariams pritarė ir vairavimo mokyklos „ARV-auto“ vairavimo instruktorius Edvardas Vanagas, kuris taip pat pabrėžė, kad į gatves sugrįžtantys motociklininkai dar prieš pirmąsias keliones viešuose keliuose turėtų skirti dėmesio įgūdžių ir budrumo atnaujinimui. Anot jo, kiekvienas motociklininkas, kaip ir bet kurio kito transporto vairuotojas, turėtų lavinti savo įgūdžius ne tik dalyvaudamas eisme, tačiau ir uždarose aikštelėse, lenktynių trasose, kur tai galėtų daryti saugiai.
„Vyksta įvairūs renginiai, užsiėmimai, kuriuose motociklininkai gali lavinti savo įgūdžius, gebėjimą valdyti motociklą ir investuoti į save bei savo supratimą. Tai tikrai padės ateityje“, – sakė E. Vanagas.
Jis taip pat pabrėžė, kad eisme svarbūs ne tik vairavimo įgūdžiai, tačiau ir gebėjimas staigiai reaguoti į besikeičiančias aplinkybes, todėl papildomos pamokos sezono pradžioje ypač svarbios ir budrumui paaštrinti.
„Važiuojant dideliu greičiu mūsų organizmas nebegeba taip greitai apdoroti visos informacijos – vaizdų, kurie prabėga mums pro akis. Ypač sezono pradžioje mūsų smegenys tam nėra pasiruošę, todėl labai svarbu pasirinkti saugų greitį, nepervertinti savo galimybių ir palaipsniui išbudinti proto budrumą. Motociklas pagreitėja labai greitai, todėl įgūdžius reikia lavinti po kiekvienos pertraukos, nepaisant kiek patirties esate sukaupę“, – sakė E. Vanagas.