aleksandras izgorodinas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „aleksandras izgorodinas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „aleksandras izgorodinas“.
Pensijų fondų vertė stipriai smuko – ekonomistas atsakė, ar pavyks atsigauti
Tūkstančiai lietuvių prarado dalį kauptų pinigų antrojoje pensijų pakopoje. Aiškėja, kad dėl Donaldo Trumpo sukelto chaoso JAV, Lietuvos antrosios pakopos fondai neteko dešimtadalio savo vertės – maždaug milijardo eurų. Tokį rezultatą iki tarifų atidėjimo fiksavo fondų atstovai, kurie aiškina, kad tokie svyravimai esą įprastas dalykas. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas prognozuoja, kad dėl neapibrėžtumo nukentėjusios rinkos turėtų atsistatyti maždaug per 3 mėnesius.
Ekonomistas apie Trumpo įvedamus tarifus: yra rimta priežastis juos panaikinti rudenį
Prezidentas Gitanas Nausėda viliasi, kad Europai ir Amerikai pavyks susikalbėti ir taip išvengti įsiplieskusio prekybos karo pasekmių. Verslas prašo valdžios pagalbos, lengvatinių paskolų ir vardija bėdas, kurias gali atnešti Donaldo Trumpo muitai.
Esą Europą gali užplūsti pigios prekės iš Kinijos, nes jų tiesiog nebus kur dėti. Pavieniai ekonomistai taip pat prognozuoja, kad tarifų JAV gali atsisakyti dar šiais metais.
Lietuvoje mažėja gaunančių minimalią algą – atsakė, kas uždirba mažiausiai
Lietuvoje mažėja gyventojų dalis, gaunanti mažiausius atlyginimus, minimalią algą. Nors dažniausiai už nedidelį uždarbį dirba jauni, šviežiai į darbo rinką įsilieję žmonės, jie greitai pasikelia algas ir atlyginimo dydžiu lenkia vyriausius Lietuvos darbuotojus. Ekonomistai aiškina, kad šalyje keičiasi kartos, jauni gyventojai dirba geriau apmokamuose sektoriuose, pavyzdžiui, informacinių technologijų ar finansų.
Pingant naftai, degalų kainas mažina ne visos degalinės – vairuotojai priversti ieškoti akcijų
JAV vykdant muitų karą, nafta atpigo iki tos kainos, kokia buvo prieš ketverius metus, kuomet pasaulį stingdė koronaviruso pandemija. Degalai pinga ir didmeninėje rinkoje, tad jau ir degalinėse įsiplieskia kainų karas. Vieni tinklai kainas jau drastiškai mažina, tačiau kiti dar laikosi įsikibę aukštų kainų. Vairuotojai skundžiasi priversti ieškoti nuolaidų ir piktinasi, kad degalinių valdytojai, kaip ir prekybos tinklai, juos verčia tapti akcijų medžiotojais.
Pirmieji krizės ženklai? Kainos degalinėse rodo daugiau, nei mato vairuotojai
JAV prezidento griežtas sprendimas įvesti muitus daugeliui valstybių, panašu, sujaukė nusistovėjusią ekonominę pasaulio tvarką. O dėl to smuko ne tik akcijų rinkos, bet žemyn nusirito ir dujų bei naftos kainos. Tačiau ką tai reiškia vartotojams ir visam ūkiui?
Iki šiol laisva prekyba leido auginti skirtingų šalių ekonomikas, pritraukti investicijas, o gyventojams užtikrino mažesnes prekių kainas, daugiau darbo vietų.
Tačiau JAV prezidento Donaldo Trumpo devizas „America First“ (liet.
Mokėsite mažiau, bet tapsite davėjais? Scenarijai, kaip karo pabaiga paliestų gyventojus
Kalbos dėl taikos derybų dokumento pasirašymo tarp Rusijos ir Ukrainos netyla, bet tikslios susitarimo sąlygos vis dar tūno šešėlyje. Vis dėlto jei toks dokumentas bus pasirašytas, kokią įtaką tai padarytų Lietuvos ekonomikai ir ką tai reikštų eiliniams gyventojams?
Rusijai pradėjus karinę invaziją Ukrainoje, Europa suskubo sumažinti priklausomybę nuo Kremliaus energetinių resursų.
Tūkstančiai nori atgauti pinigus iš II pensijų pakopos – įspėja, kad tai gali smogti kitu galu
Tūkstančiai Lietuvos gyventojų laukia nesulaukia, kol galės savo sąskaitas bankuose papildyti antrojoje pensijų pakopoje sukauptais pinigais. Lietuvos ekonomistai primena, kad estai, gavę tokią galimybę, pakenkė savo ekonomikai – ne tik investavo pinigus į nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, bet ir taškėsi pinigais kazino, pirko šaldytuvus ir televizorius.
NT mokestis – ne vienintelė staigmena: nuo dar didesnių mokesčių nepasislėpsite?
Lietuvoje žadama įvesti naujus nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimus. O kol dalis gyventojų piktinasi dėl numatomų pokyčių, Seimo nariai užsimojo griebtis ir dar vieno pakeitimo – NT mokestinę vertę siūloma nustatyti dažniau. Be to, jau dabar aišku, kad susimokėti už būstą gyventojams teks daugiau, net jei įstatymo pakeitimai nebus priimti.
Iki šiol gyventojai išvengdavo NT mokesčio, kai, pavyzdžiui, būsto vertė neviršydavo nustatytos ribos, t.y. 150 tūkst. eurų.
Aleksandras Izgorodinas. JAV ekonomikos sulėtėjimas: ar Baltijos šalims yra ko nerimauti?
Pastaruoju metu pasaulio finansų rinkose tvyro įtampa dėl galimos JAV ekonomikos recesijos. Amerikos akcijų indeksų svyravimai, augantis neapibrėžtumas tarp investuotojų ir vis dažniau viešojoje erdvėje girdimas žodis „recesija“ kelia klausimą – kaip tai gali paveikti Baltijos valstybes?
Jau beveik mėnesį JAV finansų rinkos gyvena neapibrėžtumo ir, netgi galima pasakyti, panikos režime, kurį kursto nerimas dėl JAV ekonomikos recesijos, nuolat besikeičianti tarifų politika bei JAV infliacijos pa...
Aukso kaina pasiekė rekordines aukštumas: perka ne tik investuotojai, jau yra trūkumas
Geopolitiniai neramumai, Donaldo Trumpo prekybiniai muitai ir besitęsiantis karas Ukrainoje lėmė ryškius pokyčius aukso rinkoje. Aukso kaina muša rekordus – pirmą kartą istorijoje uncija kainavo daugiau nei 3000 dolerių. Pasaulyje tvyrant įtampai, auksas tapo geidžiamesnis nei bet kada: prekybininkai sako, kad pardavimai šoko į aukštumas ir jau jaučiamas aukso trūkumas.
50 gramų sveriantis aukso luitas šiuo metu kainuoja maždaug 4,5 tūkstančio eurų.
REKLAMA
REKLAMA
Keičia pasaulio žaidimo taisykles – atskleidė, ko iš tiesų nori Trumpas
Skambūs pareiškimai, jog prasideda muitų karas, gali atnešti įtakos Europos Sąjungos bei Lietuvos ekonomikai. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pareiškė esąs tikras, kad JAV laimės prekybos karą su Europos Sąjunga (ES). Apie tai bei galimą D. Trumpo muitų tarifų sumažinimą ateityje analizavo „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Europos milijardai toliau plaukia į Rusiją dėl pigesnių dujų: „Politiniai standartai yra žemesni negu ekonominiai“
Donaldui Trumpui suartėjus su Kremliumi, pasigirdo kalbos ir apie galimybę Europai vėl pirkti rusiškas dujas ir naftą. Nors per pirmąją kadenciją D. Trumpas aršiai kritikavo „Nord Stream“ projektą, bet dabar užsienio žiniasklaida skelbia, kad būtent amerikiečiai gali tapti tarpininkais šiuose susitarimuose tarp Vokietijos ir Rusijos.
„Liūdna, kai Vokietija sudarinėja didžiulius sandorius su Rusija dėl naftos ir dujų.
Ar Lietuvoje kainos šoks į viršų po Trumpo grasinimų? Ekspertas davė vieną esminį patarimą
JAV prezidenas Donaldas Trumpas pagrasino, kad įves 25 proc. tarifus importui iš Europos Sąjungos (ES) šalių. Kokią grėsmę tai sukels bei kokią naudą atneš Lietuvai apžvelgė „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Kaip pasakojo A. Izgorodinas, 25 proc. tarifas ES turėtų tam tikros įtakos Lietuvai.
„Jeigu 25 proc. tarifas būtų įvestas visai Europos produkcijai, tai nurėžtų nuo euro zonos ekonomikos augimo vieną procentinį punktą.
Tai atitinkamai maždaug 1 proc.
Vokietijos valdžia – naujose rankose: paaiškino, ką tai reiškia Lietuvai
Ką reiškia Vokietijos rinkimų rezultatai Lietuvai? Vokietija yra didžiausia mūsų eksporto partnerė, ruošiamės priimti ir vokiečių karių brigadą. Anot politikų ir ekspertų, rezultatai mums, lietuviams, nėra blogi. Būsimas Vokietijos kancleris jau garsiai pasakė, kad Lietuvos brigados projektas bus tęsiamas, be to, prabilo ir apie poreikį stiprinti karinę Europos galią.
Rinkimai Vokietijoje vadinti svarbiausiais šių metų rinkimais visoje Europoje.
Skaičiuoja galimybes dar kelti minimalią algą: „Bus susitarimas dėl formulės"
Lietuvoje toliau bus keliama minimali mėnesinė alga. Tiesa, jos augimo tempas gali būti gerokai lėtesnis nei anksčiau. Tiek premjeras Gintautas Paluckas, tiek dalis rinkos ekspertų pabrėžia, kad per greitas minimalios algos augimas gali pakenkti smulkiam ir vidutiniam verslui. Esą jau dabar dalis įmonių dėl išaugusių kaštų ir suprastėjusio eksporto į Vokietiją susiduria su sunkumais.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Darius gegužę švęs 43-iąjį gimtadienį.
Auksui pabrangus iki rekordinių aukštumų, žmonės į jį investuoja santaupas
Kovidas, Rusijos karinė agresija Ukrainoje bei išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika paskatino daugiau lietuvių kaupti santaupas perkant auksą – luitus arba monetas.
Investuodami į 10–50 gramų luitus ar auksines monetas gyventojai siekia ne tiek uždirbti, bet ieško saugumo, sako prekybininkai.
Šią savaitę aukso kaina perkopė 2,935 tūkst. JAV dolerių (2,8 tūkst. eurų) už Trojos unciją (31,1 g) ir, palyginti su 2019 metais, kai siekė 1,3 tūkst.
Prognozė: litras dyzelino kainuos 2,5 euro – paveiks ne tik vairuotojus
Už vieną litrą dyzelino Lietuvos gyventojams teks mokėti pustrečio euro. Tokią prognozę pateikia rinkos ekspertai 2030 metams. Esą mokesčių augimas Lietuvoje ir Europoje taip sudėliotas, kad tokios kainos žibės degalinių švieslentėse jau po penkerių metų.
O brangesni degalai reiškia ir didelę infliaciją, sparčiai augančias prekių ir paslaugų kainas.
Degalų kainos Lietuvoje per keletą mėnesių pastebimai pasikeitė.
Lietuvoje pabrango ir prekės, ir paslaugos – netrukus mokėsime dar daugiau?
Mažiausia metų (12-os mėnesių) infliacija Baltijos valstybėse sausį užfiksuota Latvijoje, o didžiausia – Estijoje, rodo nacionalinių statistikos tarnybų duomenys.
Vartojimo prekės ir paslaugos Lietuvoje praėjusį mėnesį buvo 3,6 proc. brangesnės nei pernai sausį. Latvijoje vartojimas per metus pabrango 3,0 proc., Estijoje - 3,9 procento.
Per mėnesį (sausį, palyginti su gruodžiu) vartojimas pabrango visose trijose Baltijos valstybėse.
Trumpui žengiant į Baltuosius rūmus – netikėtas Lietuvos žingsnis: ar tai nesužlugdys mūsų?
Gitanas Nausėda prieš kelias dienas pareiškė, jog Lietuva sieks iki 2030 metų didinti bendrą vidaus produktą (BVP) šalies gynybai iki 6 proc. Ekonomisto teigimu, tai yra nesunkiai pasiekiamas ir naudingas tikslas, tačiau apipintas ne viena galima rizika.
„Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino nuomone, per ateinančius penkerius metus pasiekti iki 6 proc.
Aleksandras Izgorodinas. Ar itin griežtos finansavimo sąlygos byloja apie JAV ant recesijos slenksčio?
JAV finansų rinkos 2025 m. pasitiko su trenksmu: matome vis daugiau požymių, kad JAV ekonomika pradeda stiprėti, o 10 metų JAV obligacijų palūkanų dydis – seniai matytose aukštumose. Vis dėlto, kylant obligacijų palūkanoms, brangsta ir skolinimas, todėl verslas ir gyventojai moka santykinai didesnes palūkanas už paskolas, dėl ko atsiranda ekonomikos atvėsimo arba recesijos rizika.
Atsakė, kas Lietuvos pramonės laukia 2025-aisiais: „Metai bus kitokie“
Pramonininkai metų pabaigoje yra gerokai optimistiškesni, nei tokiu pat metu pernai. Ekonomistai pastebi, kad Lietuvos pramonės laukia atsigavimas, tačiau kai kuriems sektoriams pilnai atsigauti nepavyks.
Apie tai, kokie metais laukia Lietuvos pramonės, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė-analitikė Eglė Stonkutė ir ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Izgorodinas: kitais metais augs bendros lietuvių išlaidos kelionėms, signalų, kad kainos mažės – nėra
„Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos turistų išlaidų užsienyje slankusis keturių ketvirčių vidurkis siekė rekordines aukštumas – 281 mln. eurų, ir buvo 5,4 proc. didesnis nei atitinkamu laikotarpiu prieš metus.
„Augančią lietuvių išleidžiamą sumą kelionėms lėmė ne tik po infliacijos atsigaunanti Lietuvos gyventojų perkamoji galia.
Izgorodinas: po netikro euro zonos atsigavimo laukia sunkios pagirios
Naujausi Europos Komisijos duomenys rodo, kad euro zonos ekonomika, šiuo metu balansuojanti tarp stagnacijos ir recesijos, patiria netikrą atsigavimą, kuris labiausiai palies ir taip probleminį pramonės sektorių. Lietuvos gamintojai turi pasiruošti naujų užsakymų šuoliui, tačiau tuo pačiu neprarasti budrumo ir atskirti trumpalaikį užsakymų augimą nuo tvaraus ilgalaikio.
Aleksandras Izgorodinas. Po netikro euro zonos atsigavimo laukia sunkios pagirios
Naujausi Europos Komisijos duomenys rodo, kad euro zonos ekonomika, šiuo metu balansuojanti tarp stagnacijos ir recesijos, patiria netikrą atsigavimą, kuris labiausiai palies ir taip probleminį pramonės sektorių. Lietuvos gamintojai turi pasiruošti naujų užsakymų šuoliui, tačiau tuo pačiu neprarasti budrumo ir atskirti trumpalaikį užsakymų augimą nuo tvaraus ilgalaikio.
Štai kas laukia vairuotojų žiemą: pokyčiai degalinėse – jau nuo sausio
Nuo prognozių apie degalų trūkumą iki galimybės sumažinti jų kainą dar labiau. Dalis ekspertų sako, kad rinkoje bręsta nauji pokyčiai, kurie gali atnešti ir kitokias kainas degalinių švieslentėse.
Dar pernai rinkose tvyrojo didelė nežinomybė. Štai Tarptautinė energetikos agentūra tuomet net įspėjo, kad kai kur gali pritrūkti dyzelino dėl riboto jo tiekimo, o taip pat ir taikomo Europos Sąjungos embargo rusiškai naftai ir jos produktams.
Ekspertas paaiškino kodėl neapsimoka pirkti automobilį iš santaupų
Automobilį įsigyti planuojantys gyventojai dažnai pasimeta finansavimo galimybių įvairovėje: ar pirkti jį iš savo santaupų, ar verčiau rinktis lizingą, o gal imti paskolą?
„Citadele Leasing“ Lietuvos filialo vadovas Vaidotas Gurskas teigia, kad kiekvienas būdas turi savo privalumų, ir dalijasi patarimais, kokiais atvejais kurį būdą labiausiai apsimoka rinktis.
Svarbu įvertinti ir papildomus kaštus
Norint įsigyti automobilį lizingu, prireiks bent 10 proc.
Aleksandras Izgorodinas. Infliacijos ir palūkanų šokas labiausiai paveikė mažas pajamas gaunančius gyventojus
Rekordinės infliacijos ir palūkanų šoko pasekmes Baltijos šalių gyventojai jaučia iki šiol. Tiesa, situacija kiekvienoje šalyje gerokai skiriasi. Kaip ekonominiai iššūkiai praktiškai paveikė gyventojų kasdienybę ir kodėl geriausiai juos atlaikė Lietuvos vartotojai?
Vartojimo dinamika Baltijos regione – skirtinga. Stipriausią tarp visų Baltijos valstybių šiuo metu demonstruoja Lietuva. Bendros mažmeninės prekybos apimtys yra arti rekordinių ir stabiliai auga.
Siunčiatės pigesnes prekes? Turi blogų žinių – štai kiek jos pabrangs
Dažnas lietuvis susigundo atsisiųsti pigesnes prekes, užsisakydami jas iš Kinijos elektroninių parduotuvių, tokių kaip „Shein“, „Temu“ ar „AliExpress“. Tačiau pirkėjams jau greitai už mažos vertės siuntas tekts susimokėti papildomai. Tad ar atsisiųsti prekes iš Kinijos vis dar bus finansiškai naudinga?
Europos Sąjunga (ES) užsimojo įgyvendinti muitų reformą. Jau dabar aišku, kad, pakeitimams įsigaliojus, mažos vertės siuntos (iki 150 eurų) pabrangtų.
Aleksandras Izgorodinas. Kokia JAV prezidento rinkimų baigtis naudingiausia ES ekonomikai?
Abu JAV prezidento rinkimų kandidatai turi radikaliai skirtingas pozicijas dėl ekonomikos, užsienio politikos, darbo rinkos ir kitais klausimais, tad lapkričio 5–ąją įvyksiantys rinkimai turės didelę įtaką tiek JAV, tiek pasaulinei ekonomikai. Nors atotrūkis tarp kandidatų yra mažas, o apklausos – nepajėgios tiksliai nuspėti rinkimų baigties, rinkimų lenktynės jau dabar atsispindi finansų rinkose.
Restoranai skelbia apie krizę: jei valdžia nemažins mokesčių, prasidės streikas
Dalis Lietuvos restoranų, kavinių, valgyklų skelbia atsidūrę gilioje krizėje. Esą padidėjęs PVM, išaugę atlyginimai, per mažas vartojimas juos veda link bankrotų: vis daugiau verslų atsiduria ties bedugne. Restoranų atstovai reikalauja valdžios peržiūrėti mokesčių politiką – grąžinti lengvatinį PVM tarifą, tačiau ekonomistai aiškina, kad apie lengvatas kalbėti per anksti, nes restoranai laikosi pakankamai gerai: apyvartos pakankamai geros, o ir darbuotojų sektoriuje daugėja.
Lietuvos didmiesčiai ir regionai vis labiau skiriasi siūlomomis algomis: toliau bus tik blogiau
Algos auga visoje šalyje, tačiau atotrūkis tarp Vilniaus ir likusios Lietuvos beveik nemažėja – ir toliau viršija 400 eurų. Žmonės skundžiasi, kad pinigų turi tik būtiniesiems poreikiams – ir tai ne visada. O ekonomistai pozityvių žinių neturi.
To priežastis, kad esą ateityje atotrūkis užprogramuotas dar didėti, nes, jei regionuose ir atsiranda naujų darbo vietų, jos yra menkai apmokamos. Visgi verslo atstovai tikina, kad padėtis nėra prasta.
Atlyginimai auga, bet ne visiems ir ne vienodai: štai, kam kilo daugiausiai
Lietuvoje didėja algos. Vidutinis šalies atlyginimas per metus padidėjo dešimtadaliu ir perkopė 1350 eurų į rankas. Tiesa, viešajame sektoriuje atlyginimai šiuo metu kyla sparčiau nei privačiame.
Lygiai prieš metus vidutinis šalies darbo užmokestis siekė 1241 eurą į rankas. Naujausi Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad ši suma išaugo 112 eurų. Dėl to vidutinė alga pasiekė 1353 eurus į rankas.
Kainos ir toliau kils: ekonomistas vardija, ką infliacija palies labiausiai
Rugpjūtį išankstinei metinei infliacijai nesiekiant 1 proc., o per mėnesį fiksavus nedidelę defliaciją, artimiausiu metu infliacijos augimas gali paspartėti, teigia „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis pastebi, kad mėnesio defliacija liepą – didesnė nei tikėtasi ir tai yra itin palanki tendencija vartotojams.
Aleksandras Izgorodinas. Ar verta sunerimti dėl vėstančios JAV darbo rinkos?
Liepos mėnesio JAV darbo rinkos duomenys (NFP) nuvylė analitikus ir į finansų rinkas bei viešą erdvę grąžino diskusijas apie netrukus prasidėsiančią recesiją JAV. Liepą čia sukurtų naujų darbo vietų skaičius buvo 39 proc. mažesnis, nei tikėjosi rinka, atlyginimų augimas sulėtėjo iki 3,6 proc. ir buvo lėčiausias nuo 2021 m. gegužės, o nedarbo lygis pakilo iki 4,3 proc.
Lietuviai rečiau traukia apsipirkti į Lenkiją: ekspertas paaiškino kodėl
2024 m. pirmą pusmetį penktadaliu sumažėjus lietuvių apsipirkimo mastams Lenkijoje, „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas mano, kad tokį pokytį nulėmė pasikeitę Lietuvos vartotojų lūkesčiai. Be to, anot jo, prie pokyčio prisidėjo ir 2023 m. pabaigoje euro atžvilgiu išaugusi zloto vertė.
„Manau, kad esminės įtakos turėjo tai, kad lyginant su praėjusiais metais pastebimai pakilo Lietuvos vartotojų lūkesčiai ir perkamoji galia.
Lietuviai Europoje jaučiasi puikiai – taip gerai gyvenimo nėra vertinę nuo 2007 m. pavasario
Lietuviai savo finansinę padėtį Europos Sąjungoje vertina optimistiškiausiai. Pasak ekonomistų, Lietuva kol kas puikiai įveikia visas ekonomines negandas: gyventojų perkamoji galia sėkmingai auga, dėl to žmonės šalyje net nustoja taupyti: vėl sėkmingai leidžia pinigus, skolinasi nežiūrėdami didžiulių palūkanų ir pradeda galvoti apie vis stambesnius pirkinius.
Lietuviai savo finansinę padėtį ir jos perspektyvas vertina labai gerai.
Aleksandras Izgorodinas. Kaip Lietuvos gamintojai atlaikys sulėtėjusį euro zonos pramonės atsigavimą?
Naujausi euro zonos pramonės rodikliai gerų žinių neatnešė ir indikuoja apie vėl sulėtėjusį atsigavimo ciklą. Nors Lietuvos gamintojai iki šiol iššūkių kupiną situaciją vertė naujomis galimybėmis, panašu, kad mūsų šalies pramonės atsigavimas taip pat po truputį išsikvepia. Ar pavyks išlaikyti augimo kryptį?
Naujausi išankstiniai rodikliai indikuoja, kad vos prasidėjęs euro zonos pramonės atsigavimo ciklas galimai pasibaigė.
Automobilių įmonės vadovas kirto elektromobilių savininkams: „Pirkai netinkamą daiktą ir paskui verki“
Lietuvos vairuotojai per lėtai persėdinėja į elektromobilius. Valstybės kontrolė išrašė pylos valdžiai: esą Lietuvos keliais važinėja per mažai elektromobilių, o ir jiems reikalingų įkrovos stotelių keturis kartus mažiau nei turėjo būti pastatyta.
Izgorodinas: bankrotų maitinimo versle daugės
Šiemet kritus restoranų ir kavinių apyvartai, rinkoje didėjant spaudimui dėl atlyginimų bei trūkstant darbuotojų daugės šio sektoriaus įmonių bankrotų, sako „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Nematau galimybių, kad restoranai sumažins kainas (...). Lietuvos ekonomika vis labiau atsigauna ir tikėtina, kad ekonomikos atsigavimas stiprės, mes matysime vis aštrėjantį darbuotojų trūkumą apskritai darbo rinkoje.
Ekonomistai įvertino ECB sprendimą mažinti palūkanų normas: tokio žingsnio tikėjosi jau kurį laiką
Europos Centriniam Bankui (ECB) šią savaitę sumažinus bazines palūkanų normas, ekonomistai teigia, kad tai padrąsinantis signalas rinkai, kurio buvo tikėtasi jau kurį laiką. Taip pat, anot jų, šiais metais galima tikėtis dar bent vieno palūkanų normų sumažinimo.
„Šiaulių banko“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė pastebi, kad ECB retorika išlieka atsargi dėl vis dar per aukštų infliacijos rodiklių. Visgi, jos manymu, toks mažinimas atgaivins vartojimą, investicijų ir eksporto rinkas.
Paaiškėjo, kur Lietuvoje uždirbama mažiausiai, o kur – daugiausiai
Atlyginimai šalį dalija į dvi Lietuvas – Vilniuje vidutiniškai vienas gyventojas uždirba daugiau nei 1500 eurų į rankas, o Zarasuose net puse tūkstančio mažiau. Negana to, šis atotrūkis ir toliau auga. Kur Lietuvoje algos mažiausios, o kuriose savivaldybėse didžiausios – TV3 žinių reportaže.
Vilkaviškio rajone gyvenantis Saulius prieš du mėnesius grįžo iš užsienio, kur uždarbiavo. Vyras darbavosi ne vienoje užsienio šalyje, bet apsisprendė visam laikui grįžti į Lietuvą pas šeimą.
Aiškėja, kada Vokietijos gynybos pramonės milžinas pradės statybas Lietuvoje
Lietuva pasirašė sutartį su Vokietijos gynybos pramonės milžinu „Rheinmetall“ dėl sviedinių gamyklos Lietuvoje. Nors dar liko galutinai suderinti vietą, kur iškils amunicijos gamykla, aišku, kad statybos turėtų prasidėti jau rudenį.
Nors mūsų politikams pavyko prisikviesti tiek vokiečių karius, tiek ir vokiečių ginkluotės gamintojus, tarpusavyje partijoms sutarti dėl gynybos finansavimo vis dar sekasi sunkiai.
Vardija, kas brangs dėl didesnių akcizų: „Gynybos finansavimas yra bendras mūsų visų reikalas“
Ekonomistai jau skelbia, kiek dėl gynybos keliami mokesčiai patuštins gyventojų pinigines. Jei Seimas palaimins Finansų ministerijos idėjas, dyzelino litras, įvertinus ir kitus mokesčius, kitąmet brangtų maždaug 16 centų, o benzino beveik 9 centais.
Brangesni degalai – brangesnės ir prekės: esą vien didesni akcizai šalies infliaciją pašokdintų puse procento, brangtų ir maisto produktai.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Kinija kerta Europai: „Susiduriame ir su nauja grėsme“
Su ekonominiu nuosmukiu ir blėstančiu produktyvumu besikaunanti Kinija šias spragas kamšo europinių verslų sąskaita. Azijos milžinė dirbtinai mažina savo produkcijos kainas, kad ES šalių verslai neišgalėtų konkuruoti, reikalauja nerealistiškų dokumentų, taip neįsileisdama europinių įmonių produkcijos.
Ministras Landsbergis, Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų atstovai tarėsi, kaip kovoti su tokiu Xi Jinping vadovaujamos šalies nesąžiningumu.
Aleksandras Izgorodinas. Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
Po 2022–2023 m. energetikos kainų šoko, panašu, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Europos Komisijos (EK) ekonominių vertinimų rodiklis Lietuvoje yra 8,7 proc.
Izgorodinas: viena Rusija neturi labai didelės galios daryti įtakos pasaulinėms naftos kainoms
„Citadelės“ banko vyriausiojo ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, Ukrainos atakos prieš Rusijos naftos infrastruktūrą turi įtakos naftos kainos pasaulinėje rinkoje kilimui, tačiau tai nėra esminė priežastis. Pasak ekonomisto, didžiausią įtaką tam daro rinkų pasiruošimas galimam JAV ir Europos centrinių bankų palūkanų mažinimui šią vasarą.
„Manau, kad Ukrainos atakos prieš Rusijos naftos gamyklas ir saugyklas, aišku, paveikia naftos kainą, bet tai nėra vienintelė priežastis.
Lietuvoje auga perkamoji galia, bet žmonėms atrodo kitaip: „Nuo skolos link skolos“
Lietuvos verslas susiduria su sunkumais – dalis sektorių balansuoja ties užsidarymo riba, kai kurios įmonės jau bankrutuoja, mat neatlaiko rekordinės paskolų palūkanų naštos. O gyventojų perkamoji galia auga, kainos kyla lėčiau nei algos, tačiau tai neguodžia, nes maisto prekių ir paslaugų kainos nusistovėjo aukštos.
Panevėžio turguje daržoves pardavinėjanti Ona pasakoja, kad šiuo metu sulaukia įvairių klientų. Vieni pinigų neskaičiuoja, kiti taupo.
Prognozė šiems metams: verslui pirmasis pusmetis dar bus sunkus, po to – jau geriau
Lietuvos eksportas per metus smuko 11 procentų, kai užpernai augo net 14. Labiausiai traukėsi chemijos, baldų, medienos eksporto apimtys. Pramonininkų konfederacijos vadovas 11 proc. smukimą vadina skausmingu.
Dalis ekonomistų tikina, kad skaičiai neatspindi realybės – pernai mažėjo infliacija, todėl esą ir prekybos sumos atrodo mažesnės.
Klestinti Rusijos ekonomika ir užkurta karo mašina: Lietuvos ekonomistai pasakė, kiek ji dar taip temps
Artėjant antrosioms karo Ukrainoje metinėms, Rusija savo ekonomiką visiškai sufokusavo karo pramonei. Pasirodžius Vladimiro Putino pareiškimams, kad Rusijos ekonomika stabiliai auga, ekspertai ėmė abejoti. Jų teigimu, tokius netikėtus augimus reikėtų vertinti skeptiškai ir pernelyg nenuvertinti sankcijų galios.
Rusijos režimo lyderiui pareiškus, kad Rusijos BVP 2023 m. pakilo 3,6 proc.
Siūlymai, kaip surinkti pinigus gynybai: tarp variantų – PVM didinimas ir skolinimasiis
Savaitės pradžioje įvykus diskusijai dėl šalies gynybos finansavimo, partijos bei įvairios organizacijos pradėjo siūlyti būdus, kaip būtų galima padidinti lėšas krašto apsaugai. Tarp įvardinamų siūlymų – iniciatyva didinti pelno mokestį, pridėtinės vertės mokestį (PVM) pratęsti bankų solidarumo mokesčio taikymo terminą, ieškoti galimybių skolintis krašto apsaugai lengvatinėmis sąlygomis.