Kultūros naujienos
Svarbiausios šalies kultūros pasaulio naujienos vienoje vietoje: klasikinės muzikos koncertų anonsai, meno parodos ir apdovanojimai.
Lietuvos švietimo muziejui ir toliau vadovaus Jolita Rudgalvienė
Kultūros ministerijos organizuotą konkursą Lietuvos švietimo muziejaus direktoriaus pareigoms eiti laimėjo dabartinė muziejaus vadovė Jolita Rudgalvienė.
Kaip praneša ministerija, ji buvo išrinkta iš dviejų konkurse dalyvavusių kandidatų.
Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija atiteko tautodailininkei Marijai Liugienei
Nacionalinę Jono Basanavičiaus premiją šiais metais nuspręsta skirti tautodailininkei, etninės kultūros puoselėtojai, populiarintojai ir edukatorei Marijai Liugienei, praneša Kultūros ministerija
Komisijos sprendimu, premija laureatei buvo skirta už išskirtinę ilgametę veiklą etninės kultūros srityje ir šiaudinių sodų tradicijos atgaivinimą, puoselėjimą bei tarptautinį pripažinimą.
Olimpinei čempionei Dominikai Banevič – neeilinis pagerbimas: parodė visiems
Vienoje iš populiariausių sostinės erdvių tarp ekstremalaus ir gatvės sporto mylėtojų – Baltojo tilto aikštyne – pradėta piešti freska olimpinei medalininkei breiko šokėjai Dominikai Banevič (b-girl Nickai).
Per artimiausias dvi savaites menininkas Kipras Petrulis prie gatvės šokiams skirtos aikštelės esančias tilto atramas papuoš sieniniu paveikslu, skirtu b girl-Nickos sėkmei ir jaunų sportininkų, šokėjų įkvėpimui, rašoma pranešime spaudai.
Pirmą kartą ruoniukas į Jūrų muziejų gydymui atgabentas rudenį
Lietuvos jūrų muziejuje sėkmingai reabilituojamas prieš tris savaites iš pajūrio atgabentas Baltijos pilkųjų ruonių jauniklis, tai primas kartas, kai nusilpęs jauniklis patenka ne pavasarį, o rudenį, antradienį pranešė muziejus.
Anot jo, Baltijos pilkųjų ruonių jauniklės vaikuojasi anksti pavasarį ir pirmieji ruoniukai-pamestinukai, kuriems reikia pagalbos, į muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą patenka kovą–gegužę.
Knygomatų tinklui plėsti papildomai skirta 90 tūkst. eurų
Kultūros ministerija skyrė 90 tūkst. eurų, siekiant plėtoti knygomatų tinklą šalyje.
Kaip nurodo ministerija, šios lėšos skirtos Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio regionų viešosioms bibliotekoms.
Tokio pat dydžio finansavimas knygomatų tinklo plėtrai šalyje jau buvo skirtas šių metų pradžioje, jį numatoma skirti kasmet iki 2029 metų.
Knygomatai yra modernūs įrenginiai, leidžiantys skaitytojams atsiimti ir grąžinti knygas bet kuriuo paros metu, jų tinklas nuolat auga.
Eidamas 69-uosius metus mirė dainų autorius ir atlikėjas Alfredas Kukaitis
Penktadienį, eidamas 69-uosius metus, mirė dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos pradininkas Alfredas Kukaitis. Apie netektį asmeninėje „Facebook“ paskyroje pranešė leidinio „Nemunas“ vyriausioji redaktorė Erika Drungytė.
„Kiekvienas, kam teko su juo bendrauti, rado visaapimančių temų geram, ilgam, šiltam pokalbiui. Asmeniškai aš labiausiai laukiau jo prisiminimų knygos, apie kurią ne kartą pasitardavome. Alfredas, regis, pažinojo pusę pasaulio.
Literatūros konkursų apdovanojimuose – veidą paslėpęs nugalėtojas ir kavos kantata
„Lietuvių autorių kūryba mūsų leidyklai – labai svarbi, jei kalbėtume skaičiais, 40 procentų sėkmės yra lietuvių autoriai“, – pripažįsta leidyklos „Alma littera“ vadovė Dovilė Zaidė. Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje, apdovanoti Suaugusiųjų ir Vaikų bei jaunimo literatūros konkursų nugalėtojai.
Konkursų nugalėtojams įteiktos 2 000 eurų piniginės premijos, o geriausiais paskelbti rankraščiai bus parengti spaudai ir taps knygomis.
Šių metų Laisvės premiją siūloma skirti Juliui Sasnauskui
Šių metų Laisvės premiją siūloma skirti buvusiam disidentui, kunigui Juliui Sasnauskui.
Tokį sprendimą pirmadienį priėmė Laisvės komisija. Nutarimą dėl premijos skyrimo priims Seimas.
Seimo įsteigta Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus bei indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.
Nurautos komedijos „Be stabdžių“ premjeroje – žinomi svečiai
Ketvirtadienio vakarą „Domino“ teatras pristatė pirmąją sezono premjerą, nurautą komediją „Be stabdžių“, kurioje trys draugai su negalia – aklasis, kurčiasis ir nebylys – leidžiasi į didžiausią meilės nuotykį.
Žinoma Lietuvos aktorė buvo išmesta iš spektaklio: „Kur dingo pagarba žmogui?“
Aktorė Dovilė Karaliūtė susidūrė su nemalonia situacija. Dešimtmetį vaidinusi Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) spektaklyje „Atžalynas“, ji sužinojo, kad staiga neteko savo vaidmens. Kaip teigia aktorė, pati ji apie tai nebuvo informuota. Į tokius teiginius sureagavo ir LNDT atstovė.
Jono Vaitkaus režisuotas LNDT spektaklis „Atžalynas“ buvo rodomas nuo pat 2013 metų. Dešimtmetį spektaklyje kūrusi gimnazistės vaidmenį, Dovilė apie tokisu pokyčius tikina nebuvusi informuota.
REKLAMA
REKLAMA
Skelbiami literatūros konkursų nugalėtojai
Istorinė ir mokslinė fantastika, biografijos ir publicistika, meilės ir santykių romanai, keletas dramų, detektyvas, psichologinis trileris, istorijos vaikams ir jaunimui, paveikslėlių knygos. Rašantiems, rodos, nei žanrų, nei temų netrūksta, o literatūros konkursų vertintojai dargi pažymi, kad šiais metais pastebimai pagerėjusi ir rankraščių kokybė.
Leidykla „Alma littera“ nepaliauja ieškoti naujų talentų.
Lietuvos kultūros sostinėmis taps Kėdainiai, Pasvalys ir Zarasai
Lietuvos kultūros sostinėmis bus Kėdainiai, Pasvalys ir Zarasai, antradienį pranešė Kultūros ministerija.
Pagal kultūros ministro Simono Kairio įsakymą, 2026-aisiais šį titulą turės Kėdainiai 2027-aisiais – Pasvalys, o 2028-aisiais – Zarasai.
Dainininkė Wiktoria Wizner: „Scenoje jaučiuosi laisva vaidindama blogiukes“
Prie Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistų trupės nuo šių metų spalio pradžios prisijungė jauna lenkų dainininkė – mecosopranas Wiktoria Gertruda Wizner (g. 1992).
Netrukus ji debiutuos 38-ojo teatro sezono spektakliuose pirmą kartą atlikdama Raganos vaidmenį Antoníno Dvořáko operoje „Undinė“ (spalio 17 d.), Bušės vaidmenį Eduardo Balsio operoje „Kelionė į Tilžę“ (lapkričio 8 d.) ir Frumos Sorės vaidmenį Jerry Bocko miuzikle „Smuikininkas ant stogo“ (gruodžio 7 d.).
Siū...
2024-ųjų Nobelio literatūros premija paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang
2024 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang „už intensyvią poetišką prozą, kurioje susiduriama su istorinėmis traumomis ir atskleidžiamas žmogaus gyvenimo trapumas“, ketvirtadienį pranešė Švedijos akademija.
Laureatė gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Han Kang yra pirmoji Pietų Korėjos rašytoja, pelniusi Nobelio literatūros premiją.
Praverčia žinoti: nemokamos parodos Vilniuje spalį
Spalį Vilniuje galite nemokamai apsilankyti įvairiose parodose, kurios kviečia pasinerti į meno pasaulį ir susimąstyti apie kasdienybės, sakralumo ir kultūrinės atminties temas.
Julijos Skudutytės paroda „INFJ“: asmenybės ir meno sąveika
Nuo rugsėjo 19 dienos iki spalio 19 dienos Vilniaus galerijoje „Meno niša“ atidaroma Julijos Skudutytės paroda „INFJ“, kurioje menininkė pristato naujausius darbus, sukurtus meno rezidencijoje Diuseldorfe.
Staiga mirusiam garsiam Lietuvos rašytojui – jautrus pagerbimas: kreipiasi į visus
2024 spalio 13 d. Rolandui Rastauskui (slapyvardžiu Rora) būtų sukakę 70-imt metų. Šią progą jis ruošėsi paminėti, surengdamas bičiulių menininkų parodą ir savo paskutinės knygos pristatymą KADS Baroti galerijoje, Klaipėdoje. Likimas neleido jam sulaukti šios datos ir pilnai suplanuoto renginio. Tačiau šventė vis tik įvyks. Kitokia, nes be Rolando, bet didžiąja dalimi tokia, kokios jis norėjo.
Rožinio kaspino paramos bėgime – olimpiečio Remigijaus Kančio triumfas
Sekmadienį Kaune 11 kartą vyko rožinio kaspino paramos bėgimas „Pink run su Antėja“, kurio tikslas – paskatinti moteris pasitikrinti dėl krūties vėžio. Beveik pustrečio tūkstančio bėgikų šia onkologine liga sergančių moterų reabilitacijai paaukojo rekordinę sumą – net 13,3 tūkst. eurų.
„Be galo smagu matyti čia rekordinę rožinės spalvos minią, kuri ne tik aukoja, bet ir skiria dėmesį, laiką, jėgas bei šypsenas moterims, kurios šiuo metu išgyvena sudėtingą laikotarpį.
Žmonėms gatvėje eilėraščius kuriantis poetas Domantas – apie meną ir socialinius tinklus: „Palaikymas atsveria negatyvą“
Saulėtą rudens dieną žingsniuojant Vilniaus Pilies gatve galima sutikti ne vieną gatvės muzikantą. Gatvėje taip pat galima sutikti prisėsti šalia kviečiantį jauną poetą Domantą. Vaikinas, pasidėjęs plakatą su užrašu „Parašysiu tau eilėraštį“, nepažįstamiems praeiviams kuria eiles.
REKLAMA
REKLAMA
Premijomis apdovanoti šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’24“ geriausieji
Penktadienio vakarą „Litexpo“ parodų ir konferencijų centre įvyko 15-osios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’24“ atidarymo ceremonija. Joje apdovanoti šių metų geriausieji.
„ArtVilnius’24“ atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, ilgametės mugės globėjos – Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Donalda Meiželytė.
„Susirinkome švęsti meną.
Skelbia moliūgų-žibintų festivalio Švėkšnoje datą: nepraleiskite progos
Jau kasmetiniu tapęs „Mes už šviesą 2024“ moliūgų-žibintų festivalis spalio 11–12 dienomis kviečia lankytojus atrasti vieną žaviausių Žemaitijos vietų – Švėkšnos miestelį.
Kaip ir kasmet, festivalis suburia vietos bendruomenę ir miestelio svečius bendrai kūrybinei veiklai. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos bendruomenė jau ilgus metus yra pagrindinis festivalio variklis – jie ne tik skaptuoja šimtus moliūgų-žibintų, bet ir kuria išskirtines menines kompozicijas.
Radinys italo namuose pribloškė net ekspertus: to išvysti nesitikėjo
Paveikslas, kurį daugiau nei prieš 60 metų rūsyje Kaprio saloje aptiko prekeivis panaudotais daiktais, gali būti originalus Pablo Picasso kūrinys, teigia meno ekspertai.
Nuo tada, kai buvo rastas, paveikslas kabojo pigiame rėmelyje ant sienos prekeivio svetainėje. Meno ekspertai dabartiniams savininkams teikia vilties, kad asimetriškas moters portretas iš tiesų gali būti P. Picasso originalas.
Nacionaliniame dramos teatre – spektaklio „Svetimas“ premjera: rinkosi žinomi žmonės
Spalio 3 d., ketvirtadienį, 19 val. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre įvyko antroji sezono premjera - pagal Alberto spektaklis „Svetimas“.
Šis spektaklis yra pirmas slovėnų kūrėjo Jernejaus Lorenci darbas Lietuvoje.
Be daugybės apdovanojimų Slovėnijoje, jis yra pelnęs nemažai apdovanojimų užsienyje: Naujosios teatro realybės premija (2017) ir Tarptautinio Belgrado teatro festivalio (BITEF) apdovanojimas (2013) yra vieni svarbiausių.
Vilniuje – išankstinis „ArtVilnius’24“ atidarymas: susirinko kviestiniai svečiai
Penktadienį Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidės didžiausia Baltijos šalyse šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’24“, o jos išvakarėse įvyko išankstinis ekspozicijos pristatymas.
Penkioliktąjį gimtadienį mininti mugė šiais metais atsigręžia į Šiaurės Europą ir drauge su 300 menininkų, 67 šiuolaikinio meno galerijomis, 15 institucijų iš 14 pasaulio šalių tris dienas švęs meną.
Nemokamos parodos Kaune spalio mėnesį
Spalio mėnesį Kauno galerijos ir muziejai atveria duris nemokamoms parodoms, siūlydami įvairią kūrybą tiek šiuolaikinio meno gerbėjams, tiek istorijos entuziastams. Parodose savo darbus pristatys tiek vietiniai, tiek tarptautiniai menininkai.
Paroda apie aktorių Donatą Banionį. Nuo 10.01 iki 10.31 eksponuojama kilnojamoji paroda „Galingai įsiliejęs teatro intakas. Kino ir teatro aktoriui Donatui Banioniui – 100“, skirta aktoriaus jubiliejiniams metams paminėti.
Spalis Klaipėdoje: menas, mokslas ir kūryba
Spalio mėnesį Klaipėda pulsuoja kūrybine energija. Mieste vyksta daugybė renginių, kurie apima įvairias meno ir kultūros sritis – nuo tarptautinių meno trienalių iki specialiųjų parodų ir kūrybinių dirbtuvių.
„Nenuspėjamos ateitys. Vanduo” – tai II-oji tarptautinė meno ir mokslo trienalė, skirta klimato kaitos poveikiui vandens telkiniams ir su tuo susijusioms mūsų ateities vizijoms.
Vokietijos ambasadoje Lietuvoje – iškilminga šventė
Trečiadienį Vokietijos ambasadoje paminėta ypatinga šventė. Vilniaus rotušėje jau 34-ą kartą surengta Vokietijos Vienybės dienos šventė, į ją susirinko politikai ir kiti žinomi žmonės.
Anot Vokietijos ambasadoriaus dr.Cornelijaus Zimmermanno ir jo sutuoktinės prof. dr. Christiane Zimmermann, ši diena jau nuo 1990-ųjų yra svarbiausia suvienytos Vokietijos valstybinė šventė.
Į iškilmingą šventę rikosi visuomenės Bundesvero atstovai, visuomenės veikėjai, politikai.
REKLAMA
REKLAMA
Vilniuje – ukrainietiški lobiai, verti 10 milijonų eurų
XI amžiaus auksiniai lobiai, grandinėlės, diademos, įvairūs vėriniai, atrasti Ukrainoje, šiuo metu – Lietuvoje, Vilniaus istorijų namuose. Visų eksponatų vertė – net 10 milijonų eurų.
Paroda ne tik atskleidžia tuometinės Kijevo Rusios regiono turtingą paveldą, bet ir kelia svarbų klausimą – kas iš tikrųjų įkūrė Kijevo Rusią?
Apie tai daugiau – TV3 žinių reportaže
Lobiai – auksinės grandinėlės, įvairūs vėriniai – buvo atrasti Sachnivkos piliakalnyje, Ukrainoje.
Vilniaus universitete – iškilmingas Alumnų festivalis: pasirodys ir įžymybės
Rugsėjo 28 d. Vilniaus universitetas (VU) kviečia visus alumnus – tiek baigusius bakalauro, magistro studijas, tiek apsigynusius daktaro laipsnį – sugrįžti į savo Alma Mater ir dalyvauti didžiuliame Alumnų festivalyje VU centrinių rūmų kiemeliuose.
Tai puiki proga atnaujinti ryšius ir įsitraukti į gyvas diskusijas su VU profesoriais, ekspertais ir įvairių sričių lyderiais, skelbiama pranešime spaudai.
Meno mugės „ArtVilnius“ kūrėjai: prieš 15 metų tai buvo ambicingas planas
„Mes visada ėjome drauge su gyvenimu, mums atrodė svarbu auginti meno žiūrovus ir būsimus kolekcionierius, juos edukuoti, pasakoti, kas vyksta šiuolaikinio meno rinkoje Lietuvoje ir pasaulyje“, – sako tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ įkūrėja ir vadovė Diana Stomienė.
Šiais metais 15-ąją sukaktį mininti mugė menininkus, galerininkus, kolekcininkus ir meno gerbėjus kviečia švęsti meną, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Švęsti meną!“ – toks yra „ArtVilnius’24“ šūkis.
Jotvingių premijos – poetams Jasponytei ir Bernotui
Šiemet Jotvingių premija skirta Jurgitai Jasponytei, o Jaunojo jotvingio premija įvertintas Simonas Bernotas, penktadienį pranešė Kultūros ministerija.
Kristupo vasaros festivalyje – vargonų ir elektroninės muzikos junginys
Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje netikėta, modernia garso kelione – kompozitorės Agnės Matulevičiūtės kūrinio „Donelaitis: Recomposed“ premjera baigėsi jubiliejinis, 30-asis Kristupo festivalis. „Šiandien norisi dėkoti, dėkoti ir dėkoti.
Už Šv.
Meno asociacija ir Salomėjos Nėries anūkė apskundė sprendimą nukelti poetės paminklą sostinėje
Lietuvos meno kūrėjų asociacija ir poetės Salomėjos Nėries anūkė Salomėja Bučaitė antradienį apskundė teismui Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sprendimą nukelti sostinėje esantį paminklą poetei.
Vadinamoji Desovietizacijos komisija nukelti S. Nėriai skirtą paminklą Vilniuje rekomendavo rugpjūčio pradžioje, o vėliau tą numatantį sprendimą priėmė centro vadovas Arūnas Bubnys.
Į Lietuvą atvyksta garsus kompozitorius: atveža įspūdingą kūrinį 9 sintezatoriams
Šį rudenį pirmą kartą į Lietuvą atvyksta vienas garsiausių šiuolaikinių vokiečių kompozitorių ir dirigentų Enno Poppe. Spalio 30 d. tarptautiniame aktualios muzikos festivalyje „Gaida 2024“ nuskambės bene įspūdingiausias pastarojo dešimtmečio jo kūrinys „Rundfunk“ – vienos valandos elektroninės muzikos kompozicija 9 sintezatoriams.
MO muziejuje – vizualinis eksperimentas: kūrybiniam pokalbiui susitiks žinomi menininkai
Rugsėjo 21 d. 20 val. MO muziejaus renginių salė taps meninio eksperimento laboratorija – būgnininkas Marijus Aleksa ir videomenininkas Rimas Sakalauskas žiūrovus pakvies į vienetinį audiovizualinį įvykį, jungiantį perkusiją, videoprojekcijas, šviesas ir kitus elementus.
Šis eksperimentinis renginio formatas – siekis suvienyti dviejų skirtingų disciplinų menininkus, iki šiol nė karto nekūrusius bendro darbo, rašoma pranešime spaudai.
REKLAMA
REKLAMA
Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’24“ skelbia 15-ojo jubiliejaus programą
15-asis tarptautinės meno mugės „ArtVilnius“ jubiliejus – gera proga švęsti meną. Spalio 4–6 dienomis tai ir darys daugiau nei 300 menininkų, 67 šiuolaikinio meno galerijos, 15 institucijų iš 14 pasaulio šalių.
Ne mažiau svarbūs šventės dalyviai Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje mugėje bus ir kiti meno lauko dalyviai – kuratoriai, menotyrininkai, kolekcininkai ir smalsūs meno gerbėjai.
„Emmy“ apdovanojimuose triumfavo „Šiogūnas“: serialas pateko į istoriją
Televizijos apdovanojimų „Emmy“ įteikimo ceremonijoje sekmadienį geriausiu televizijos draminiu serialu buvo pripažintas ir visų laikų rekordą pasiekė istorinis epas „Šiogūnas“ (Shogun).
Iškilmingoje ceremonijoje Los Andžele serialai „Gudrybės“ (Hacks) ir „Elniukas“ (Baby Reindeer) taip pat pelnė apdovanojimų.
Atidarytas Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: premjera neapsiėjo be nesklandumų
Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradėjo 85-ąjį teatro sezoną premjera Didžiojoje salėje. Naują spektaklį „Quanta“ pristatė režisierius Lukaszas Twarkowskis, į premjerą susirinko ir daugybė žinomų veidų.
Pertraukos metu – raginimas evakuotis
Tiesa, didžioji premjera neapsisėjo be nesklandumų – pertraukos metu susirinkusiųjų buvo paprašyta evakuotis iš pastato.
Prasidėjo Lietuvos sezonas Prancūzijoje: Pompidou centre atidarytos dvi parodos
Dviejų kartu su Lietuvos muziejais parengtų parodų pristatymu penktadienio vakarą Pompidou meno ir kultūros centre Paryžiuje atidarytas sezonas Prancūzijoje.
Atidarymo svečiams pristatyta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Kazys Varnelis. Optinis klasicistas iš Lietuvos“ ir MO muziejaus paroda „Lietuvos menas nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Istorinė donacija“, rengtos kartu su Pompidou centro kuratoriais.
Baletas „La strada“ atvėrė LNOBT sezono duris: susirinko pasipuošę svečiai
Penktadienio vakarą raudonuoju kilimu kilo pirmosios 105-ojo LNOBT sezono premjeros žiūrovai. Skambant valiūkiškoms ir nostalgiškoms Nino Rotos melodijoms, savo kelią Vilniaus scenoje pradėjo choreografo Marco Goecke‘s baletas „La strada“.
Federico Fellini filmo „La strada“ (Kelias) ir to paties pavadinimo Nino Rotos baleto, kuriame skamba minėtojo filmo muzika, premjeras skyrė 12 metų.
Premjera, kurioje šokėjai prabyla: baletas „La strada“ atvėrė LNOBT sezono duris
Penktadienio vakarą raudonuoju kilimu kilo pirmosios 105-ojo LNOBT sezono premjeros žiūrovai. Skambant valiūkiškoms ir nostalgiškoms Nino Rotos melodijoms, savo kelią Vilniaus scenoje pradėjo choreografo Marco Goecke‘s baletas „La strada“.
Federico Fellini filmo „La strada“ (Kelias) ir to paties pavadinimo Nino Rotos baleto, kuriame skamba minėtojo filmo muzika, premjeras skyrė 12 metų.
„Geležinė uždanga pakyla“: Pompidou centre atidaromas Lietuvos sezonas Prancūzijoje
Lietuvių kūrėjų parodų pristatymu prestižiniame Pompidou meno ir kultūros centre Paryžiuje penktadienio vakarą bus oficialiai atidarytas Lietuvos sezonas Prancūzijoje, truksiantis iki gruodžio vidurio.
Sezono, pavadinto „Kitas tas pats“ (pranc. „Se voir en l’autre“), metu Prancūzijoje įvyks daugiau nei 200 renginių, juose dalyvaus per 500 menininkų, atlikėjų, kitų kultūros sričių atstovų, bus įgyvendinta virš 120 dvišalių kultūros partnerysčių.
Kauno teatrai pradeda naują sezoną: kai kurių bilietų neįmanoma gauti
Naująjį sezoną pradedančios Kauno kultūros įstaigos džiaugiasi būsimomis premjeromis ir skaičiuoja, kad šiemet salės vėl bus sausakimšos. Gyventojai skundžiasi, kad nors daugelis bilietų ir brangūs, net ir jų nebeįmanoma gauti. Teatralai patvirtina, kad į dalį spektaklių ar koncertų bilietai jau išpirkti, o likę – tirpsta kasdien.
Kauno valstybinio muzikinio teatro scenoje vyko būsimos premjeros repeticija – kultūros įstaigos pradeda naują kūrybinį sezoną.
REKLAMA
REKLAMA
Palangoje amžinojo poilsio atgulė rašytojas Rolandas Rastauskas
Rugsėjo 11-ąją, ketvirtadienį, į paskutinę kelionę buvo išlydėtas rašytojas, dramaturgas, poetas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas.
Amžinojo poilsio velionis atgulė Palangoje, kur praleido savo vaikystę, čia gyveno ir vėlesniais metais.
Tarti paskutinį „sudie“ atvyko R. Rastausko artimieji, bičiuliai, bendražygiai.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad R. Rastauskas mirė sulaukęs 69-erių.
Dar kitaip jis buvo žinomas slapyvardžiu RoRa.
Vytauto Šerėno gimtinėje iškils dviejų metrų „Bratkos“: mirusio skulptoriaus darbą pratęsė kiti
Rudenį Ignalinos centre iškils dviejų metrų skulptūros „Bratkos“, vaizduojančios du žinomus ir Ignalinos šnektą per visą Lietuvą išgarsinusius Vytauto Šerėno personažus iš „Dviračio šou“.
Pasak skulptūros iniciatorių, taip siekiama ne tik pagerbti iš šio miesto kilusį V.Šerėną, bet ir žaismingai pabrėžti krašto, šnektos ir senųjų ignaliniečių išskirtinumą.
Į Lietuvą parodai atgabenti 10 mln. eurų vertės Ukrainos muziejų eksponatai
Į Lietuvą atgabenti paskutiniai netrukus atidaromos Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) tarptautinės parodos „Kijevo Rusia. Pradžia“ eksponatai, įkainoti didesne nei 10 mln. eurų verte.
LNM skelbia, kad parodoje lankytojai išvys aukso ir sidabro dirbinius, ištaigingus Kijevo Rusios elitui priklausiusius papuošalus, pirklių paslėptus bei kapų plėšikų ar karo grobiu tapusius lobius.
Asmik Grigorian apdovanota prestižiniu Austrijos muzikiniu prizu
Naująjį sezoną Asmik Grigorian pradėjo neeiliniu įvertinimu už indėlį į Austrijos operos ir teatro sceną. Rugsėjo pradžioje lietuvių solistė buvo apdovanota Didžiuoju žiuri prizu už „emocinę gelmę, nepriekaištingą techniką ir kerinčią gyvybę scenoje“.
Austrijos muzikos ir teatro apdovanojimų įkūrėjas bei prezidentas Karlas-Michaelis Ebneris sakė, jog „su niekuo nesulyginama Asmik Grigorian karjera ir jos didžiulis indėlis į operos pasaulį jau paliko neišnyksiančius pėdsakus muzikiniame teatre.
Sąsajos tarp prancūziškų ir lietuviškų peizažų – naujoje Pauliaus Šliaupos parodoje Prancūzijoje
Rugsėjo 12 dieną Prancūzijos La Rošelio mieste atidaroma į Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 metų programą įtraukta Belgijoje gyvenančio Pauliaus Šliaupos paroda „A snowfall of salt“.
Galerijos „Meno niša“ atstovaujamas menininkas parodoje pristatys savo naujai sukurtus tapybos ir videodarbus, parodos kuratorė – Daniella Géo, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatrui vadovauti išrinkta Laima Vilimienė
Nuo pirmadienio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatrui (LNOBT) vadovauti pradeda naujai į šias pareigas paskirta Laima Vilimienė.
Pristatydamas naująją direktorę teatro komandai, ministras Simonas Kairys atkreipė dėmesį į didžiulį jos įdirbį ir puikius rezultatus Klaipėdoje bei palinkėjo LNOBT vadovei ne tik įsiklausyti į komandą, su ja sutarti, bet ir prisiimti visapusišką lyderystę.
Venecijos kino festivalyje triumfavo ispanų režisieriaus filmas apie eutanaziją
Venecijos kino festivalyje pagrindinį prizą – „Auksinį liūtą“ – šeštadienį pelnė Ispanų režisierius Pedro Almodovaras už filmą apie eutanaziją „The Room Next Door“, o už vaidybą buvo apdovanoti Nicole Kidman ir prancūzas Vincent'as Lindonas.
Filmas apie moterų draugystę vienos iš jų gyvenimo pabaigoje, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Tilda Swinton ir Julianne Moore, buvo pirmasis P. Almodovaro pilnametražis filmas anglų kalba.
Kaune, ant Parodos kalno, vyks „muilinių“ lenktynės
Sekmadienį Kaune, ant Parodos kalno, rengiamos nutrūktgalviškos „muilinių“ lenktynės.
Renginys vyks po penkerių metų pertraukos.
Čia su savo rankų darbo bevariklėmis transporto priemonėmis varžysis lenktynininkai iš visos Lietuvos.
2019 metais dėl kūrybiškiausios ir tvirčiausios „muilinės“ titulo Kaune varžėsi daugiau nei 70 komandų, o lenktynės pritraukė per 50 tūkst. žiūrovų.