Už rugpjūčio mėnesį 11 tūkstančių eurų – su tokiomis sumomis už elektrą susidūrė dainininkas ir verslininkas Žilvinas Žvagulis, turintis savo šakočių kepyklą. Visai neseniai gavęs naująją sąskaitą už rugsėjo mėnesį vyras sako esantis šokiruotas.
„Man vakar paskambino vadybininkas, sako: „Žilvinai, ar turi ko išgerti? Įsipilk 50 gramų“. Aš iškart supratau, apie ką jis kalba. Sako, kad sąskaita atėjo 19 tūkstančių eurų. Tai ne siaubas, o tiesiog nežmoniški pinigai, – nusivylimo neslepia verslininkas. – Aš vakar pusę dienos sėdėjau ir galvojau, ką man parduoti, kad galėčiau tokias sąskaitas išsimokėti.“
Užsidaryti nežada
Dar prieš naujus metus Ž. Žvagulis už šakočių kepykloje sunaudotą elektrą mokėjo porą tūkstančių, bet kai pamatė, kokią sąskaitą jam už liepą suraitė elektros tiekėjas, negalėjo patikėti savo akimis.
„Tai aš visą dieną su chalatu po namus ratus sukau, gal kokį kilometrą suvaikščiojau. Nieko neveikiau, tik skaičiau, galvojau, ką daryti su visa situacija. Už galvos susiėmęs sėdėjau. Palaukiau, kol Irena atsibus, tada jai pasakiau: „Ar žinai, kiek mokėsim už elektrą? “
Kai pasakiau, kad mokėsime 19 tūkstančių, ji aiktelėjo ir pradėjo mosikuoti ranka: „Baik tu, uždarom viską, tikrai neapsimoka“. Bet aš sėdėjau ir galvojau, kad tikrai neužsidarysiu“, – tikina jis.
„Iš principo neužsidarysiu“, – į klausimą, ar svarsto apie šakočių kepyklos uždarymą, atsako pašnekovas.
Jau prieš kurį laiką verslininkas kreipėsi į valdžią ir ragino pradėti kažką daryti, nes jeigu elektros kainos ir toliau augs – jis bus priverstas uždaryti savo šakočių kepyklą ir atleisti visus čia dirbančius žmones. Tačiau kaip sako jis pats, netgi tokios jo pastangos neatnešė vaisių.
„Baikit, valstybė nieko gero nedaro. Tokių verslų, kaip mano, Lietuvoje turbūt yra apie kokius 2 tūkstančius, jei ne daugiau. Bet esu vienas iš tų žmonių, kurių kažkiek klauso, kai rėkia. Tad norėčiau už visus verslininkus pasakyti, kad tai nežmoniška. Nežinau, kaip čia mums reikėtų išgyventi“, – teigia vyras.
Žilvino įmonėje dirba 22 žmonės, ir beveik visi jie gyvena tame pačiame kaime, kuriame šakočiai ir gaminami. Todėl įmonės veiklos sustabdymas pasak dainininko reikštų, kad 22 šeimos liktų be pajamų, vėl atsidurtų darbo biržoje ir gyventų iš valstybės mokamų išmokų.
„Dvejus metus mano darbuotojus apmokė specialistai, čia jų darbas ir pragyvenimo šaltinis. Negaliu su jais pasielgti taip. Į įmonę, darbą įdėta labai daug pastangų, investuota labai daug pinigų. Juk šeimos alkanos nebus“, – neslepia jis.
Nežino, kas bus toliau
Tiesa, tokia didelė sąskaitą atlikėją privertė susiveržti diržus: „Namuose turime 2 boilerius – teko vieną išjungti, atsisakyti grindinio šildymo. Taip pat atsisakėme ir šildymo elektra – kokliušinėje krosnyje kūrensime malkas. Atsisakyti tenka daug – juk versle mano elektra viskas juda.“
„Nežinau, kas bus toliau, juk dar net šildymo sezonas neprasidėjo... Reikės galiausiai orams atšalus ir šildymą įjungti, juk darbuotojai šakočių su kailiniais nekeps“, – sako jis.
Jis užsimena ir pasipiktinęs energetikos ministro pažadais, kad tiek verslams, tiek paprastiems žmonėms bus skirtos lengvatos ar kažkokios išmokos, padedančios pakelti didelę piniginę naštą.
„Sėdžiu kartais ir galvoju, kad norėčiau namuose turėti ministro Kreivio portretą, kad jį galėčiau pasidėti matomoj vietoj. Dažnai jį stebiu per žinias, o jis visad mus ramina, kad viskas bus gerai, kad nuo sausio mėnesio kainos tik smuks. Tie pažadai neveikia jau. Norime realių veiksmų. Nežinau, kam čia reikia gretintis, kad viskas pasikeistų“, – neslepia Ž. Žvagulis.
„Kartais norėčiau pabūti kokiu žurnalistu, reporteriu ar tiesiog pranešėju, kad nebūčiu darbininku ir visa šita atsakomybė man nekristų ant pečių. Būti atsakingam už 22 šeimas, darbuotojus yra itin sunku, labai didelė atsakomybė. Niekam nelinkiu susidurti su tokia situacija“, – sako jis.