Apdovanojimai V. P. Andriukaičiui ir V. Matei bus įteiktos Seimo posėdyje.
Įvertintas už parlamentinės valstybės kūrimą
V. P. Andriukaičio kandidatūrą Seimo apdovanojimui pasiūlė speciali komisija, atsižvelgusi į jo indėlį į parlamentarizmą, valstybės kūrimą.
Tremtyje gimęs V. P. Andriukaitis, šeimai sugrįžus į Lietuvą, studijavo mediciną ir istoriją, dirbo gydytoju chirurgu, tuo pat metu aktyviai dalyvavo antisovietiniame pogrindyje.
Įsijungęs į disidentinį judėjimą, platino nelegaliai leidžiamą Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką, su bendraminčiais įkūrė A. Strazdelio humanistinės minties būrelį, buvo persekiojamas KGB.
1989 metais jis prisidėjo prie Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atkūrimo, buvo Lietuvos Sąjūdžio rinkimų į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą programos vienas iš rengėjų, socialdemokratinio būrelio pogrindinės veiklos dalyvis, aktyvus antisovietinio pogrindžio dalyvis. V. P. Andriukaitis iki šiol yra aktyvus LSPD narys.
1990 metais politikas buvo išrinktas į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą, tapo Lietuvos Nepriklausomybės akto signataru.
V. P. Andriukaičio parlamentinė veikla tęsiasi kelis dešimtmečius: jis yra buvęs Seimo narys, Seimo pirmininko pavaduotojas, yra dirbęs Sveikatos apsaugos ministru, aktyviai prisidėjo prie teisėkūros proceso ir valstybės institucijų stiprinimo.
Nuo 2014 metų V. P. Andriukaitis pradėjo dirbti Europos Sąjungos institucijose, šiuo metu jis yra Europos Parlamento narys.
Kandidatūra sukėlė konservatorių pasipiktinimą
Kaip rašė BNS, šių metų balandį Seime balsuojant dėl nutarimo A. Stulginskio žvaigždę skirti V. P. Andriukaičiui, kai kurie Seimo konservatoriai posėdyje nedalyvavo arba balsavo prieš šio apdovanojimo jam skyrimą.
Konservatorių teigimu, V. P. Andriukaičio atveju apdovanojimas skirtas remiantis partiniu principu, o ne už nuopelnus.
„Paprastai mes tokiems apdovanojimams siūlome žmones, kurie vienija, o ne skaldo. Gerbiamas V. P. Andriukaitis yra žinomas kaip vienas iš tų, kuris yra labai toli kairėje pusėje, garsėjo savo pasisakymais už tai, kad reikia bendrauti su V. Putino Rusija, už tai, kad reikia bendrauti su Baltarusijos A. Lukašenka, buvo labai daug dviprasmiškų pareiškimų dėl Astravo elektrinės“, – tuomet tvirtino konservatorius Žygimantas Pavilionis.
Jis priminė, kad neseniai V. P. Andriukaitis buvo sulaukęs Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio, Prezidentūros atstovų kritikos, nes nepritarė gynybos finansavimo didinimui iki 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto.
Pasak jo, tapęs eurokomisaru V. P. Andriukaitis 2014–2015 metais, kai jau vyko agresija prieš Ukrainą, sudarė galimybę Rusijai proteguoti atskiras Europos Sąjungos (ES) valstybes, importuojant maisto produktus. Vėliau ši tvarka atšaukta kaip skaldanti ES vienybę.
Liberalas Simonas Gentvilas tuo metu teigė, kad nėra gerai skirti aukščiausią Seimo apdovanojimą veikiančiam politikui.
Nepaisant Seimo konservatorių pasipiktinimo, A. Stulginskio žvaigždė jam skirta.
Vienas Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo iniciatorių
V. Matei apdovanotas už humanistinę veiklą, kovą už demokratiją.
Be mokslinės veiklos V. Matei taip pat yra poetas, eseistas, literatūros istorikas ir politikas. 1990–2001 metais jis buvo Moldovos Respublikos parlamento deputatas, 1998–2001 metais ėjo parlamento vicepirmininko pareigas.
1990 metais V. Matei siūlymu Moldovos Aukščiausiojoje Taryboje sudaryta komisija Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo nutarimo projektui parengti. Tuomet 31-erių politikas sukūrė ir ranka parašė nutarimo tekstą, o 1990 metų gegužės 31 dieną Moldovos Aukščiausioji Taryba savo nutarimu pirmoji pasaulyje pripažino nepriklausomą Lietuvos Respubliką.
V. Matei iki šiol aktyviai domisi Lietuvos reikalais, dažnai lankosi mūsų šalyje, aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos rumunų kultūros bendrija „Dačija“, jungiančia Lietuvoje gyvenančius išeivius iš Moldovos ir Rumunijos.
Pernai A. Stulginskio žvaigždė įteikta buvusiai parlamento pirmininkei Irenai Degutienei ir vienuolei, disidentei Nijolei Sadūnaitei.
Anksčiau apdovanojimą yra gavę kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, JAV senatorius Richardas Josephas Durbinas, Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas, buvęs parlamento vadovas, Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras Česlovas Juršėnas.
A. Stulginskio žvaigždės apdovanojimas skiriamas už indėlį puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Seimo 2020 metais įsteigtu apdovanojimu pagerbiama Steigiamojo Seimo pirmininko, ėjusio prezidento pareigas, A. Stulginskio asmenybė.
Šis apdovanojimas paprastai teikiamas gegužės 15-ąją, kai 1920 metais Steigiamasis Seimas Lietuvos valstybę paskelbė Lietuvos Respublika, arba artimiausiame posėdyje. R. Stefančukui apdovanojimui įteikti sušauktas nenumatytas Seimo posėdis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!