„Aš esu „vogue“ šokio kultūros pradininkas Lietuvoje. Dabar be manęs yra ir mokiniai, kurie moko šio šokio stiliaus, bet aš esu pirmasis, kuris įvedė jį tokį, koks jis turėtų būti. Keliavau po pasaulį, bendravau su užsienio šokėjais.
Lietuvoje anksčiau buvo žmonių, kurie bandė mokyti „vogue“ šokio stiliaus, bet pasižiūrėjus į tai, ko ten buvo mokoma, tai nebuvo tie dalykai, kurie turėjo būti“, – prieš jį „vogue“ mokiusiems žmonėms kritikos negaili R. Petrauskas.
Vaikinas šoka visą savo gyvenimą. Tiesa, pasak jo, savęs paieškos jam užtruko gana ilgai, o pirmieji išbandyti šokio stiliai neprigijo.
„Šokau nuo vaikystės, o profesionaliai tą daryti pradėjau dvylikos. Pradžioje šokau gatvės šokius, hip-hopą. Visada jaučiau, kad man patinka šokti, bet žinojau, kad šitie stiliai nėra mano, nėra tai, ką norėčiau tęsti. Vieną dieną radau „vogue“ ir jis mane tiesiog užkabino.
Labiausiai žavi laisvė, gebėjimas save išreikšti. Aš turiu didelę meilę madai, o šis šokis apjungia madą ir šokį. Susijungė mano dvi aistros“, – džiaugiasi šokėjas.
Raidas pasakoja, jog pradėjęs rodyti savo judesius ir kiek vėliau – mokyti kitus, sulaukė ne tik palaikymo, bet ir nemažai kritikos. Tačiau vaikinas šypteli: jam kritika – lyg žirniai į sieną.
„Pats „vogue“ šokis dabar vis labiau populiarėja ir žmonės ima atkreipti dėmesį į mane, o aš ir pats per paskutinius kelis metus leidau savo asmenybei atsiskleisti, tapau drąsesnis.
Pradžioje žmonės bandė suprasti ir palaikyti, o dabar, kai pasiekiu didesnę auditoriją, sulaukiu ir daugiau neigiamų komentarų. Tiesą sakant, nepriimu jų į širdį. Man tai – paskata šviesti visuomenę, publiką, ir pratinti žmones prie to, kas yra įprasta“, – tikina šokėjas.
„Kai pradėjau šokti „vogue“ prieš aštuonerius metus, nebuvo bendruomenės Lietuvoje. Šokau užsidaręs tarp keturių sienų. Mokiausi, nes man patiko. Vėliau ėmiau rodytis savo šokių studijoje, kur tuo metu treniravausi. Aišku, kolegos jau tada priimdavo dviprasmiškai.
Vėliau atvažiavęs į Vilnių pradėjau mokyti kitus, studijavau šokio pedagogiką. Taip ir išplito mano šokis, ėmiau drąsiau rodytis. Nebuvo kito pasirinkimo, reikėjo reklamuoti savo pamokas“, – juokauja Raidas.
O kaip reagavo vaikino šeima ir artimiausi draugai? „Pradžioje įdomiai žiūrėjo, bet aš manau, kad šeima yra artimiausi žmonės, kurie turi palaikyti. Aišku, ne visada taip būna, bet mano šeima palaikė mane nuo pirmos akimirkos. Iki pat šios dienos stebi mano veiklą, palaiko mane, tikrai jaučiu tą“, – šypsosi vaikinas.
Jaunasis šokių mokytojas įsitikinęs – tai, kad lietuviai vis dar kreivai žiūri į tai, ką jis daro ant scenos – kur kas didesnės problemos pasekmė.
„Lietuva – homofobiška šalis, nebijau taip pasakyti. Vogue kilo iš Niujorko, jis atsirado tuo pačiu laikotarpiu, kai atsirado kiti gatvės šokių stiliai. Jis atsirado juodaodžių LGBTQ+ bendruomenėje, žmonės ne tik iš homofobiškos pusės nepalaikė, bet ir rasistinės. Tuos žmones puldavo, žiūrėdavo neigiamai. Ta kultūra užaugo „požemiuose“.
Tas homoseksualumo klausimas yra labai jautrus ir Lietuvoje, žmonės žiūri skeptiškai į tai, trūksta edukacijos. Kai nesupranti kažko, tada jo ir bijai“, – atsidūsta Raidas.
Vaikinas neslepia esantis homoseksualus – merginos niekada net neieškojo ir dėl savo orientacijos abejonių neturėjo nuo pat vaikystės: „Aš priklausau LGBTQ+ bendruomenei ir to neslepiu, didžiuojuosi tuo.
Man smagu, kad galiu įkvėpti kitus jaunus žmones atsiskleisti, siekti savo svajonių. Pamenu save paauglystėje, tą berniuką, kuris buvo užsidaręs tarp keturių sienų. Suprantu, kad ir dabar yra tokių vaikinų ir merginų, kurie dar nepažįsta savęs, nesupranta, kas su jais vyksta. Noriu būti autoritetas tiems žmonėms, kad jie turėtų kur save atpažinti“, – pasakoja R. Petrauskas.
Vaikinui džiugu, kad jam niekada neteko patirti artimųjų atstūmimo – brangiausi žmonės iškart jį priėmė su meile ir nebandė keisti to, koks jis yra. „Viskas vyko kartu su tuo pačiu šokiu, pačioje pradžioje nelabai suprato, bet dabar labai mane puikiai priima ir palaiko iki šios dienos“, – džiaugiasi Raidas Petrauskas.
Ar pavyks Raidui Petrauskui sužavėti „Lietuvos talentų“ teisėjus? Žiūrėkite jau šį sekmadienį, 19:30 per TV3!