Apie Semeliškių miestelio išskirtinumą ir tikėtiną virsmą naujuoju lietuviškuoju Holivudu, noriai sutiko pasidalinti Semeliškių seniūnė Loreta Karalevičienė:
Ar pastaruoju metu Semeliškėse lankėsi daug kino kūrėjų ir įgyvendino savo projektus?
- Mano žiniomis paskutiniais metais Semeliškių krašte lankėsi ir kūrė filmus bei serialus amerikiečių kino gamybos kompanija ir Lietuvos kūrėjai.
Kas traukia Semeliškėse šias filmavimo komandas? Kodėl taip pamėgo Jūsų kraštą?
- Manyčiau visus vilioja gražus kraštovaizdis persipynęs, ne tik su senuoju Semeliškių miesteliu, bet ir kaimeliais, kurie dar yra nepaliesti „civilizacijos“ - naujųjų statybų ir puikiai tinka filmuoti siužetus senajam laikmečiui (pvz. buvo filmuojami įvykiai 1980 m. vykstantys Rusijoje žiemos laikotarpiu arba siužetai kino filmui „Černobilis“). Taip pat mūsų kalnuotos vietovės ir horizontai, kurių bus gausu netrukus „Go3” televizijoje pasirodysiančiame fantastikos seriale „Sala.2029“.
Koks yra vietinių gyventojų požiūris į „atvykėlius“?
- Amerikiečių kino gamybos kompanija kai vykdė darbus, tai nebuvo daug neigiamų atsiliepimų. Pas juos visa darbų eiga sustyguota minutėmis, pvz. 10 min. kavos pertraukėlė ir vėl vyksta veiksmas. O jei gyventojams padarė nepatogumų, kažką pagadino, tai iškart susitardavo abejoms pusėms palankiomis sąlygomis, todėl gyventojai jokių pretenzijų daugiau nereiškė. Kai filmavo „Go3” televizijai serialą „Sala.2029“ vietiniai gyventojai ypač aktyviai dalinosi informacija vietiniuose laikraščiuose bei socialiniuose tinkluose. Žemės drebėjimo scenose dalyvavo dar daugiau miestelio gyventojų.
Nors filmavimas vyko ankstyvą rudenį, tikrai nebuvo šilta, bet prieglobstį suteikė mokykla ir miestelėnai išbuvo kiek reikėjo ir nė vienas neišėjo anksčiau laiko namo. Neįtikėtina buvo ir tai, kad kai serialo kūrėjams teko išjungti pagrindinės gatvės šviesas tam tikru momentu ir visas miestelis dalyvavo padedant sukurti tikros katastrofos vaizdą. Viso filmavimo metu, miestelėnai noriai leido lankytis savo namuose, nes kiekvienas serialo personažas turėjo savo namus Semeliškėse.
Ar nepasitaikė kino kūrėjų ir vietinių gyventojų konfliktų?
- Nestandartinės situacijos, jei taip galima pavadinti, buvo išspręstos. Filmavimai buvo intensyvūs ir varginantys, ne kiekvieną dieną Semeliškėse įvyksta katastrofos (juokiasi), reikėjo daug kantrybės ir net dauguma pradėjo įsivaizduoti, kad taip gali įvykti iš tiesų.
Ar elektros dingimas nesukėlė papildomų nepatogumų gyventojams? Kaip jie reagavo į tai?
- Čia smulkmena, žmonės pakantūs iki tam tikros amplitudės… Nusiskundimų nebuvo gauta. Tie kas filmavosi tokioje scenoje, buvo susižavėję Elektrėnų savivaldybės ir Semeliškių seniūnijos darbu, kad leidžia sukurti tokius unikalius kadrus ir sceną. Džiaugiuosi, kad atsirado daugiau pagarbos šioms institucijoms.
Ar galima teigti, kad dabar kiekvienas Semeliškių gyventojas yra įsiamžinęs vienoje ar kitoje kino juostoje ar seriale?
- Kiekvienas gyventojas, tai tikrai dar neįsiamžinęs, bet kas turėjo tam laiko ir noro, tai noriai dalyvavo filmavimuose ir nekantriai laukia premjerų.
Ar po serialo „Sala.2029” filmavimo pasikeitė Semeliškių miestelio gyvenimas?
- Nuoširdus ačiū kino gamybos kompanijoms už senojo Semeliškių miestelio ir jo apylinkių garsinimą. Semeliškės tikrai tapo žinomesnės. Manau ir ateityje kino gamybos kompanijos rinksis mūsų kraštą. Gal tikrai galėsime vadintis lietuviškuoju Holivudu (juokiasi)!
Ar galima teigti, kad filmavimai miesteliui ne tik kuria teigiamą įvaizdį, bet ir suteikia tiesioginės naudos?
- Be abejo yra nauda, visų pirma, tai - žmogiškieji resursai. Visų antra – turistų, pirmiausia lietuvių susidomėjimas miesteliu, kai kurie nutaria užsukę net apsigyventi miestelyje, prikaustyti apylinkių grožio ir įdomių objektų. Ar žinojote, kad Semeliškėse stovi viena seniausių Lietuvoje Šv. Lauryno medinė bažnyčia, o jos varpinėje kabo vienas seniausių Lietuvoje varpų, nulietas 1442 m.?
Gal planuojate siūlyti turistams ekskursijas po filmavimų vietas, kas yra itin populiaru užsienyje, ypač JAV?
- Mūsų istorinės vietovės yra žinomos, tereikia esant poreikiui – pabūti gidu, bet kodėl neišbandžius ir naujovių? Jeigu bus toks poreikis, mes esame atviri pasiūlymams.
Pasidalinkite linksma istorija iš vykusių filmavimų?
- Nuotykių buvo daug, kai pradinė emocija buvo pyktis, o galutinė – juokas iki ašarų... Pvz. Filmuojant serialą „Sala.2029.” paliko medžioklinį šautuvą ir negalėjo prisiminti kur. Ieškojo ir rūsyje ir kitur, bet nesėkmingai. Vėlai vakare važiuoju ieškoti ir randu ginklą paremtą į seniūnijos sieną. Oi būtų išgąsčio darbuotojams ir klientams. Žodžiu, viskas gerai, kas gerai baigiasi (juokiasi).
Ar po filmavimo komandos palieka kažką ilgaamžio, atminimui?
- Po kiekvieno filmavimo kompanijos palieka kokį gražų atsiminimą Semeliškėms. Amerikiečių kino gamybos kompanija paliko Semeliškių miestelio ženklą atnaujintą, „Sala.2029” komanda paliko lemputes, kurias naudojo filmavimams, o mes jomis per Kalėdas papuošėme miestelio aikštę ir eglę (šypsosi).
Fantastinis serialas „Sala. 2029“ – nuo rugsėjo 12 d. per naujos kartos televiziją „Go3“!