Pasak jo, sapnai yra metaforos, kuriose atsiskleidžia ne tik vidiniai žmogaus jausmai, bet ir individualus gyvenimo stilius bei santykis su kasdienybės iššūkiais. Dr. J. Grigas pabrėžia, kad universalių sapnų simbolių „kalba“ neegzistuoja, todėl jų interpretacija turi būti individuali, remiantis sapnuotojo asmeniniu kontekstu, jausmais ir asociacijomis.
„Vienas svarbiausių principų – traktuoti sapnus kaip žmogaus asmeninio gyvenimo ir gilesnių rūpesčių (norų, baimių) atspindį. Sapną galime įsivaizduoti kaip metaforą, kuri išreiškia žmogaus psichologinius rūpesčius ir taip pat neretai labai tiksliai atspindi konkretaus žmogaus gyvenimo stilių, t.y. tai, kaip žmogus dorojasi su įvairiais savo gyvenimo iššūkiais (pvz. kovoja, slepiasi, atsitraukia, iš tolo stebi ar pan.).
Mano nuomone, neteisinga žiūrėti į sapnus kaip visiems žmonėms tariamai bendrų simbolių kalbą, kurią galime „iššifruoti“ naudodami kokį nors „sapnininką“. Visuomet reikia žiūrėti labai konkrečiai ir klausti paties sapnuotojo, kokias reikšmes, jausmus ir asociacijas jam kelia jo sapnas.
Žinoma, skirtingų žmonių sapnuose kartais atsikartoja stebėtinai panašūs motyvai, siužetai, vaizdiniai, tačiau nereikia skubėti šokti prie apibendrinimų. Sapnų analizėje galima išskirti tris žingsnius:
1) sapno pasakojimas ir sapno detalių išryškinimas;
2) pokalbis apie žmogaus asmeninį gyvenimą ir jį kamuojančius rūpesčius, sapnuotojui sapne atpažįstamų žmonių, vietų, daiktų aptarimas;
3) sąsajų tarp sapnų ir asmeninio gyvenimo tyrinėjimas, sapno interpretacija“, – teigia dr. J. Grigas.
Sapnas gali atspindėti žmogaus savijautą
Paklaustas apie tai, ką sapnai atspindi apie sapnuojančio žmogaus psichologinę būklę, specialistas atsako, kad jo nuomone, svarbiausia sapnų dalis – tai ne dažniausiai keisti vaizdiniai ir siužetai, o būtent jausmai, kuriuos jaučiame sapne.
Pasak dr. J. Grigo, norėdami suprasti sapno prasmę, turime visuomet paklausti, kokius jausmus jautė sapnuotojas, sapnuodamas vieną ar kitą dalyką. Sapne jaučiami jausmai, jo nuomone, yra labai tikri ir realūs ir išreiškia kasdieniame, budriame gyvenime esančius jausmus, kurių nepastebime, arba pastebime ne tokiu ryškiu mastu.
Paklaustas apie tai, ar sapnai gali būti susiję su pasąmonės pranešimais ar emocinėmis būsenomis, specialistas į tai žiūri kiek skeptiškai:
„Kai kalbate apie „pasąmonę“ – šis terminas yra šiek tiek abejotinos kilmės, tačiau iš dalies jį galima vartoti. Tie jausmai, kurie kasdienybėje lieka mūsų dėmesio paraštėse (nes mes esame užsiėmę kasdieniais reikalais), sapnuose iškyla į dėmesio centrą.
Sapno vaizdiniai ir siužetai mums gali padėti geriau suprasti šių jausmų prasmę. Kaip užsiminiau, sapne taip pat dažnai atsispindi žmogaus gyvenimo stilius arba specifinės jo gyvenimo situacijos aplinkybės.
Pavyzdžiui, neretai sapnuose yra išgyvenami siužetai, kuriuose sapnuotojas jaučiasi bejėgis, priklausantis nuo kitų valios. Sapnas gali atspindėti jo savijautą kasdieniame gyvenime ir netgi duoti konkrečių, stebėtinai tikslių užuominų, kurios padėtų kasdienybėje pasijausti tvirčiau.“
Pasak specialisto, žmonių gyvenimo kontekstai sudaro sapnų prasmę bei davė realų pavydį šiam teiginiui įrodyti:
„Yra atsikartojantis sapno motyvas – konkretus, konkrečiam žmogui priklausantis automobilis. Tyrinėjant sapno reikšmę, ima aiškėti, kad šis automobilis simbolizuoja buvusį šio automobilio savininką.
Aiškinantis dar konkrečiau ima aiškėti, kad svarbus yra šio savininko vardas, sakykime, Zigmas. Šis vardas primena dar kitą (trečią) asmenį. Analizuojant sapną pasidaro aišku, kad tai, kas vyksta su automobiliu sapnuose, labai primena santykius su šiuo trečiuoju asmeniu. Taigi, be sapnuotojo asmeninio konteksto tyrinėjimo išaiškinti tokio sapno prasmę būtų neįmanoma.“
Artimojo mirtis sapne
Prakalbus apie tai, kokia galėtų būti reikšmė sapno, kuriame yra sapnuojama artimo žmogaus mirtis, dr. J. Grigas teigia, kad niekuomet nepriskirtų kažkokios bendros prasmės tokiam sapno siužetui.
Pasak jo, visų pirmiausia svarbu paklausti – ką sapnuotojas jautė, kai sapnavo artimojo mirtį. Ar tai buvo baimė, nerimas? Jei taip – tai gali būti sapnas apie labai natūralią baimę netekti artimųjų.
Galbūt tai buvo kažkoks kitas jausmas? Tuomet tai gali būti sapnas apie kažką visai kito. Koks yra šio artimojo vardas, kokia profesija, kiti dalykai, kuriuos apie jį žinau? Tuomet tai gali būti sapnas apie kažką, kas „miršta“ mano asmeniniame gyvenime, kas labai netiesiogiai siejasi su šiuo artimuoju. Kiekvienu atveju reikėtų žiūrėti labai skirtingai.
Paklaustas apie tai, ar yra tam tikros bendros sapnų temos, kurios dažnai pasikartoja žmonėms, tačiau jų interpretacijos smarkiai skiriasi, specialistas atsako, kad nemano, kad yra bendros „sapnų“ temos, jo teigimu prasmingiau kalbėti apie bendras gyvenimo temas.
„Pavyzdžiui – viena iš tokių temų yra išėjimas iš tėvų namų jauniems žmonėms, judėjimas gyventi atskirtai į nepažįstamas situacijas. Tai labai daug žmonių liečianti temą, kuri visuomet sukelia pačių įvairiausių jausmų.
Tačiau sapnuose ši tema gali atsispindėti labai skirtingai. Vieni sapnuos nerimastingus sapnus – iš namų išeiti yra baisu. Kitiems ši tema gali atsiskleisti per įvairius nuotykių siužetus. Taigi – tema yra labai panaši, tačiau subjektyvūs išgyvenimai yra skirtingi, ir tai atsispindi sapnuose.
Aišku, taip pat pasitaiko ir labai panašių siužetų skirtingų žmonių sapnuose. Pavyzdžiui – sapnas, kad kažką nužudžiau, užkasiau, o dabar kokie tai žmonės ieško kūnų, aš nerimauju, kad kūnai bus atkasi.
Šis siužetas atsikartoja mano paties sapnuose ir esu susidūręs su žmonėmis, kurie taip pat labai panašiai tai sapnuoja. Tai gali sietis su kaltės jausmai, su kažkuo gyvenime, kas yra slepiama. Tačiau kas konkrečiai slepiama ir dėl ko kaltė – kiekvienu atveju gali būti labai skirtinga“, – pasakoja dr. J. Grigas.
Pasak specialisto, sapnas – tarsi metaforinis veidrodis. Jis padeda pastebėti ir iškelti į šviesą tai, kas nepastebima budriame gyvenime. Žinoma, tame paprastai neįvyksta joks greitas ir tiesioginis pokytis. Sapnas atneša įžvalgą, tačiau reikia aktyvumo, darbo iš sapnuotojo pusės, kad jo gyvenime įvyktų pokytis.
„Pavyzdžiui, kaip minėjau, sapnuose neretai atsikartoja bejėgiškumo būsena. Tai suvokdamas sapnuotojas turėtų labai konkrečiai paklausti savęs: ką aš galiu padaryti kasdieniame gyvenime, kažką, kas galbūt man yra neįprasta, kad pasijusčiau tvirčiau? Neretai tai reiškia kažkokius pokyčius santykiuose su kitais žmonėmis“, – aiškina pašnekovas.
Paklausus, kaip mes patys galėtume išanalizuoti sapnus, dr. J. Grigas atsako, kad yra daugybė sapnų interpretacijos metodų ir prieigų. Jis mano, kad svarbiausia žinoti bendrus principus: visuomet ieškoti labai konkrečių sąsajų tarp sapno ir asmeninio gyvenimo, žinoti, kad sapnuose yra svarbi jausmų plotmė, taip pat – kad sapno vaizdiniai dažnai yra tarsi metaforos, reikia įjungti vaizduotę ir patyrinėti, kokias asociacijas tos metaforos mums kelia.
Žinant šiuos principus, galima analizuoti sapną pokalbyje su kitu žmogumi; galima jį užsirašyti ant popieriaus ir tyrinėti „minčių lietaus“ ar laisvų asociacijų principu ir pan.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!