Šešias naktis per savaitę Vladimiras Solovjovas, vienas iš dominuojančių Rusijos propagandos balsų, daugiau nei dviem valandoms surenka pusšimtį įvairiausių ekspertų, kurie, atrodo, yra neaiškių politinių pažiūrų. Daugelis jo naujausių kalbų ir laidų buvo skirti patyčioms iš Ukrainos ir jos sąjungininkų, ypač iš JAV ir prezidento Bideno, ir diskutuoti apie Rusijos galimybes kare, rašo newyorker.com.
„Ar turėtume tiesiog paversti pasaulį dulkėmis?“ – klausė Solovjovas per savo laidą balandžio 29 d. Jo svečiai – septyni vidutinio amžiaus vyrai – nuoširdžiai juokėsi. Vėliau Solovjovas staiga pasidarė niūrus.
„Norėčiau priminti Vakarams du istorinės reikšmės įvykius“, – sakė jis. „Rusijos Federacijos prezidentas paklausė: „Kokia prasmė pasaulio, kuriame nėra Rusijos?“
Tai buvo Vladimiro Putino atsakymas į paties Solovjovo klausimą apie branduolinio karo galimybę. Antrasis Solovjovo teiginys taip pat buvo Putino atsakymas iš interviu 2018 m.: „Jei jie pradės branduolinį karą, mes atsakysime. Bet mes, būdami teisūs žmonės, pateksime tiesiai į dangų, o jie tik padvės.“
Jis nuolat viešai įžeidinėja opozicijos narius ir ragina prieš juos imtis valstybinių represijų, aktyviai palaiko Rusijos vykdomą Krymo aneksiją ir karinę agresiją prieš Ukrainą. Solovjovą, be kitų 300 prokremliškų propagandistų, „už objektyvų įvykių Kryme nušvietimą“ apdovanojo asmeniškai Putinas.
Solovjovas dažnai cituoja Putino žodžius, kartais kaip savotišką pasisveikinimą ir atsakymą savo svečiams. Visos Rusijoje transliuojamos televizijos priklauso valstybei arba yra jos kontroliuojamos. Dviejų pagrindinių valstybinių kanalų „Pervyk Kanal“ ir „Rossija-1“ pagrindinės vakarinės naujienų laidos apima daugmaž tas pačias istorijas, daugiau ar mažiau rodomos ta pačia tvarka.
Tos pačios temos kartojasi ne tik kiekvieną dieną, bet ir „šokinėja“ nuo vieno televizijos kanalo prie kito; beveik identiškos istorijos pasirodo ir spaudoje bei internetinėje žiniasklaidoje. Daugelio esamų ir buvusių Rusijos naujienų agentūrų darbuotojų teigimu, tam yra paprastas paaiškinimas: kassavaitiniuose susitikimuose su Kremliaus pareigūnais, valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos, įskaitant transliuotojus ir leidėjus, redaktorius, derinamos temos ir pokalbiai.
Valstybės kontroliuojama konsultacinė įmonė pateikia temų sąrašus, kuriuose paprastai yra nuo šešių iki dešimties temų per dieną, kurios, atrodo, yra skirtos papildyti Gynybos ministerijos atnaujintą informaciją apie karą.
Ginčai iki teismų
Kritikos Solovjovas, vienas iš didžiausių propagandistų, sulaukia jau nuo seno. 2006 m. spalio 19 d. jis dalyvavo televizijos diskusijose tarp Viktoro Tarchovo ir Georgijaus Limanskio. Transliacijos metu Tarchovą įžeidė Solovjovas. Po to jis padavė Solovjovui ieškinį 10 mln. eurų. Po pusantrų metų pirmosios instancijos teismas ieškinį tenkino iš dalies, nusprendęs iš atsakovo išieškoti 70 tūkst. eurų.
2008 m. balandį prezidento administracijos darbuotojas Valerijus Bojevas pateikė ieškinį Solovjovui dėl garbės ir orumo gynimo. Vienoje laidoje Solovjovas pareiškė žurnalistui inkriminuojančius pareiškimus: „Rusijoje nėra nepriklausomų teismų, yra teismai, priklausantys nuo Bojevo“. Tačiau tų pačių metų gegužę dėl neaiškių priežasčių Bojevas nusprendė atsiimti ieškinį.
2011 metais Azerbaidžano religinė kalnų žydų bendruomenė radijo stoties „Vesti FM“ vadovybei, taip pat Rusijos žydų kongresui, išsiuntė protesto notą prieš Solovjovo pareiškimą dėl Azerbaidžano Respublikos eteryje „Vesti FM“. 2014 metų vasarį aukštoji ekonomikos mokykla Solovjovo diskusijoje su mokymo įstaigos studentais paminėjo universitetą įžeidžiančiu vardu. Vasario 19 d., radijo „Vesti FM“ laidos „Full Contact“ eteryje jis paskelbė, kad universiteto Taikomųjų politikos mokslų fakulteto „globoje“ veikia „organizuotos teroristinės grupuotės“, rengiančios muštynes Maidane.
Pareiškime nurodoma, kad universitetas neigiamai sureagavo į Solovjovo pasisakymus ir studentų pastabas, o bandymai susieti mokymo įstaigą su skandalo dalyvių politine pozicija buvo vertinami kaip provokacija.
2014 m. birželį Kambodžoje esantis verslininkas Sergejus Polonskis kreipėsi į Maskvos Savyolovskio teismą su ieškiniu dėl garbės ir orumo gynimo ir 200 milijonų rublių (3 mln. eurų) moralinės žalos atlyginimo radijo stočiai „Vesti FM“ ir žurnalistui Solovjovui.
Asmeninis Vladimiro Solovjovo gyvenimas
Pats V. Solovjovas yra vedęs Elgą Sepp, satyriko Viktoro Kokliuškino dukrą. Jie susituokė 2001 metais. Jis iš savo trijų santuokų turi net 8 vaikus. Pirmojoje santuokoje jis susilaukė dviejų vaikų: Polinos (baigė Litovčino humanitarinį televizijos ir radijo transliavimo institutą), ir Aleksandros Solovjovos. Iš antrosios santuokos jis turi dukrą Jekateriną.
Su dabartine žmona Elga vyras turi 5 vaikus: Danilą, Sofija-Betiną, Emmą-Esther, Vladimirą ir Ivaną.
Jo tėvas – Rudolfas Naumovičius Solovjovas. Jis buvęs architektūros, projektavimo ir restauravimo kolegijos politikos mokslų (sociologijos) dėstytojas, motina – Inna Solomonovna Shapiro, meno kritikė.
Jie susipažino būdami Pedagoginio instituto studentais, tačiau išsiskyrė, kai Vladimirui buvo 4 metai. Anot jo paties patikinimo, jis išpažįsta judaizmą.