Princesė Diana tapo tikru fenomenu: stiliaus ikona, filantrope, princo Charleso žmona, suteikusi Didžiosios Britanijos sostui du įpėdinius – ją dievino anglų pavaldiniai, gerbė kitų šalių gyventojai, tačiau niekaip negalėjo užkariauti savo vyro širdies.
1997 metų rugpjūčio 31 dieną Dianos Spencer gyvybė tragiškai nutrūko autoavarijoje. Vos prieš metus ji išsiskyrė su Velso princu, nors santuoka subyrėjo gerokai anksčiau. Remiantis atvirais Dianos interviu 90-aisiais, akivaizdu, kad sąjunga su karališkosios šeimos nariu jai tapo sunkiu išbandymu, o kiekviena vyro išdavystė vis labiau varė ją į depresiją.
Košmaras vietoj pasakos
iš pradžių princas Charlesas atkreipė dėmesį ne į Dianą, o į jos vyresniąją seserį Sarą. Poros romanas vystėsi sparčiai, žiniasklaida pranašavo greitas vestuves, tačiau viską sugadino neatsargi frazė, kurią mergina pasakė interviu. Tą kartą moteris pasakė, kad jai nesvarbu, už ko ištekės.
Charlesas viešai pareiškė, kad Sara padarė „kažką neįsivaizduojamai kvailo“, taip nutraukdamas santykius. Būtent tada į sceną žengė Diana – sklido kalbos, kad artimieji padarė viską, kad ji tinkamu metu atsidurtų tinkamoje vietoje ir patrauktų karūnos įpėdinio akį. Kai spauda sužinojo apie naująją favoritę, princas Philipas išsiuntė laišką sūnui, reikalaudamas apginti jaunos damos garbę.
Princas į tėvo reikalavimą sureagavo akimirksniu: įvyko sužadėtuvės, o Diana iš karališkosios šeimos nario gavo žiedą su safyru bei deimantais.
Aplinkiniai tikėjo, kad mergina džiaugiasi sėkmingos santuokos perspektyva ir laukia prabangių vestuvių bei medaus mėnesio.
Buvo manoma, kad prieš vedybas Diana nežinojo apie ilgalaikius princo Charleso ir Camilla santykius.
Po metų Diana papasakojo keletą liūdnų istorijų, nutikusių prieš pat vestuves. Po vasario mėnesį įvykusių sužadėtuvių, princas uždėjo ranką Dianai ant juosmens, pažymėdamas, kad ji šiek tiek pasipūtusi. Žodžiai pjauna skaudžiau nei peilis, nuo to momento merginai prasidėjo bulimija. Vėmimo priepuoliai tęsėsi per visą pasiruošimą vestuvėms, kiekvieną kartą ji pajusdavo palengvėjimą, negalvodama apie neigiamas pasekmes sveikatai. Iki liepos mėnesio jos apimtys sumažėjo 15 centimetrų.
Iškart po sužadėtuvių Charlesas išvyko į turą po Australiją ir Naująją Zelandiją, o jo sužadėtinei teko likti namuose ir susidoroti su žurnalistų dėmesiu. Persikėlusi į Bekingemo rūmus, Diana jautėsi dar labiau vieniša: aplinkiniai atrodė atitolę ir šalti.
Vienatvė
Likus dviem savaitėms iki vestuvių Diana rado apyrankę, kurią Charlesas planavo padovanoti Camillai. Moteriai buvo itin sunku sulaukti, kada mylimasis grįš iš turo po Australiją ir Naująją Zelandiją, nes tuo metu jis nė kiek nesidomėjo ja, neskambino. Tačiau vos tik Camilla susirgo meningitu, iškart atsiuntė jai gėlių.
Netrukus artėjo svarbi diena Dianai. Vestuvių išvakarėse Diana buvo pasirengusi nutraukti savo santykius su Charlesu.
Diana seserims pasakė: „Aš negaliu už jo tekėti. Aš negaliu to padaryti. Tai visiškai neįmanoma.“
Tačiau jos teigė, kad tai padaryti jau per vėlu: „Nepasisekė tau, tavo portretai jau ant visų arbatos servetėlių, todėl trauktis jau per vėlu.“
1981-ųjų liepos 29-ąją įvyko vestuvės: visas pasaulis žavėjosi ikonine Dianos suknele pūstomis rankovėmis, vien Londono gatvėse susirinko pusė milijono žmonių, panorusių spoksoti į būsimą karalienę. Galbūt tuomet, žvelgiant į besišypsantį vyrą, Dianos širdyje kilo nedrąsi viltis, kad viskas vis tiek pasikeis į gerąją pusę, jis ją mylės.
Tačiau medaus mėnuo virto dar vienu košmaru – kiekvieną vakarą jaunavedžiai turėjo linksminti aukštuomenę jachtoje, o ne leisti laiko vieni.
Lady Dee sunkiai susidorojo su padidėjusiu kitų dėmesiu, bulimijos priepuoliai tapo nekontroliuojami ir kartojosi keturis kartus per dieną.
Netrukus Diana pastojo ir per stebuklą sugebėjo išnešioti vaikelį: ketvirtą mėnesį ji nukrito nuo laiptų ir gavo rimtų sumušimų. Be to, jau tada nelaimingos princo žmonos galvoje kilo mintys apie savižudybę. Sprendžiant iš Dianos dienoraščių, ji bent keturis kartus bandė nusižudyti.
Gimus princui Williamui, Diana sirgo sunkia pogimdymine depresija, antrasis nėštumas buvo daug lengvesnis. Būtent tada, 1984-aisiais, jos santykiai su Charlesu pasikeitė – atrodė, kad pora suartėjo ir gavo progą tapti laiminga. Bet tada Diana pasinėrė į motinystę su tokiu fanatizmu, kad iš esmės nustojo domėtis savo vyru. Ir jei prieš tai princas rado jėgų susilaikyti nuo bendravimo su Camilla, bet 1986 m. jis atnaujino romaną.
„Apie tai sužinojau iš žmonių, kurie nerimavo dėl mūsų santuokos. Jo išdavystės sunaikino mane iš vidaus. Šiuo laikotarpiu bulimija, kuria jau sirgau, tik stiprėjo. Apėmė depresija ir panika. Taip, manau, kad jo ryšys su ja turėjo įtakos mūsų santuokai“, – sakė Diana.
Abipusė išdavystė
Kita angeliškos Dianos kantrybės priežastis atrodo akivaizdi: 1986-ųjų pabaigoje, kai visi aplinkui žinojo, kad santuoka su Charlesu pasmerkta, ji pati užmezgė romaną.
Kol jos vyras mėgavosi Camilla draugija, tuomet Diana paguodos ieškojo jojimo instruktoriaus Jameso Hewitto glėbyje. Iš draugo, kuris moka klausytis, Jamesas greitai virto meilužiu, o vėliau princesė interviu neneigė savo santykių su juo.
Tiesa, romano nuslėpti tapo nebeįmanoma: žurnalistai įnirtingai ir iš esmės kėlė Dianos svetimavimo temą, buvo net mitas, kad tikrasis princo Harry tėvas yra Hewittas.
1996 metų rugpjūčio 28 dieną Diana tapo laisva moterimi, tačiau šią dieną pavadino ne pačia laimingiausia gyvenime, o sunkia ir kupina ašarų. Ji gavo 17 milijonų svarų išmoką, pradėjo aktyviai keliauti, toliau užsiėmė labdara. Po kurio laiko ji pagaliau suprato, kad atsikratė slegiančios naštos.