Rusijos popžvaigždė, ukrainiečių kilmės dainininkė Svetlana Loboda dar lapkritį Lietuvoje turėjo pradėti savo koncertinį turą ir pasirodyti keturiuose miestuose – Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Vilniuje.
Atlikėjos koncertų reklama Lietuvoje pasirodė dar vasarą, žmonės spėjo nusipirkti tūkstančius bilietų, tačiau, ar koncertai įvyks – buvo nebeaišku. Mat Užsienio reikalų ministerija buvo paskelbusi įtraukianti Lobodą į Lietuvos nepageidaujamų asmenų sąrašą. O organizatoriai dėl kilusio sąmyšio sustabdė prekybą bilietais.
Tačiau galiausiai paaiškėjo, kad kadangi atlikėja šiuo metu gyvena Latvijoje, o jos pilietybė ne rusiška, o ukrainietiška, automatiniai draudimai atvykti į Lietuvą jai iš tikrųjų negalioja.
Gruodžio 3 d. buvo pranešta, kad „Compensa“ koncertų salės valdytojai vienašališkai nutraukė sutartį su renginio oranizatoriumi. Svetlanos Lobodos koncertas, kuris turėjo vykti gruodžio 5 d. Vilniuje perkeliamas į Vilniaus Pramogų areną, o visi anksčiau įsigyti bilietai lieka galioti, skelbia portalas bilietai.lt.
Visai neseniai pati S. Loboda socialiniuose tinkluose paskelbė žinutę, kurioje kreipiasi į savo gerbėjus.
„Mieli draugai, mano labdaros koncertas Vilniuje gruodžio 5 įvyks. Svarbi informacija – koncertą perkeliame į naują erdvę, Pramogų areną. Bilietai galiojantys. Lauksiu visų koncerte! Su meile, jūsų Loboda“, – sakė ji.
Kai prasidėjo karas, Irpinėje, kur rusai žudė žmones ir griovė namus, gimusi ukrainietė socialiniuose tinkluose paskelbė įrašą, kur prašo savo gerbėjų Rusijoje padėti sustabdyti šį žiaurų karą: „Ukraina su kiekviena sekunde praranda žmones. Bet mes juk visi norime taikos, visi žmonės planetoje. Tarp mano sekėjų – 10 mln. rusų, aš jūsų labai prašau, maldauju, sustokime.“
Svetlana Loboda įkūrė pagalbos nuo karo kenčiančiai Ukrainai fondą „Siela“ ir pradėjo rinkti pinigus, ir pati aktyviai aukoti savo per koncertinius turus uždirbtus pinigus. Apie savo poziciją pasakojo ir ne viename interviu. Beje, viename jų, žurnalistės paklausta apie tai, kur buvo 8 metus, kai Donbase rusai žudė jos tautiečius, Loboda atgailavo: „Aš suprantu, kad aš labai klydau. Aš labai kalta, kad buvau abejinga, nesidomėjau tuo, kas vyksta mano šalyje. Dabar matau, kad viskas yra vienareikšmiška.“
Tačiau kilus sąmyšiui, Užsienio reikalų ministerija savo poziciją jau keičia.
„Užsienio reikalų ministerija pradėjo tyrimą, rinkti medžiagą, ar yra pagrindas įtraukti Lobodą į nepageidaujamų asmenų sąrašą. Ištyrus juridinius faktus, paaiškėjo, kad objektyvaus pagrindo, ar duomenų, įrodančių, kad ji Lietuvoje gali būti įtraukta į persona non grata sąrašą, nėra“, – sako užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.
„Norėtųsi iš valstybės, kad būtų visiems vienoda praktika. Jei Galkinas pravažiavo, tai turbūt ir Loboda gali pravažiuot, ar, jei jie yra įtraukiami į kažkokius sąrašus, to nepadaryti 5 dienas prieš koncertą“, – teigia R. Misilius.
Koncertų organizatoriai tikina, kad tokie valdžios pareiškimai padarė jiems bei atlikėjai didžiulę reputacinę žalą ir neaišku, ar po tokio sąmyšio žmonės bilietus išvis pirks. Taip pat organizatoriai skelbia padarysiantys viską, kad visi keturi suplanuoti koncertai įvyktų.