Pagalbą nukentėjusiems nuo smurto ir kitų šeimos krizių atvejais teikia šeimos krizių centrai, kurį laiką atstojantys namus. Vienas didžiausių Lietuvoje – įsikūręs Kaune. Deja, kad ir kaip jo darbuotojai stengiasi, jaukių namų ši vieta neprimena. IKEA interjero dizainerė pradėjo pokyčius ir parodė, kaip nejaukios erdvės gali tapti namais.
Kauno miesto socialinių paslaugų centras valdo Šeimos krizių centrą, kuris šeimoms atstoja laikinus namus, nukentėjus nuo gaisro, smurto artimoje aplinkoje, siekiant išsivaduoti iš priklausomybių ar patyrus laikiną ekonominį nuosmukį. Kai dėl kurių nors priežasčių nebegali gyventi savo įprastuose namuose, čia šeima gauna laikiną nemokamą apgyvendinimą, psichologinę pagalbą ir kitas socialines paslaugas. Dažniausiai šeimos su mažamečiais vaikais čia apsistoja pusei metų ar ilgiau.
Pasak Šeimos krizių centro atstovų, tinkama gyvenamoji aplinka ne tik teikia prieglobstį, tačiau ir motyvuoja šeimas grįžti į normalų gyvenimą, padeda ugdyti socialinius įgūdžius, galiausiai, sukuria tinkamą aplinką vaikų vystumuisi ir gerbūviui. Būtent nuo vieno tokio kambario, kuriame kažkada virs penkių asmenų šeimos gyvenimas, ir prasidėjo Šeimos krizių centro patalpų atnaujinimas.
Iki šiol viename iš Kaune esančio krizių centro kambarių, skirto 5 asmenims, tebuvo plikos sienos, kelios lovos ir nedidelė spinta.
„Kambariai sudaro sąlygas tik baziniams šeimos poreikiams patenkinti. Tačiau svajojame, kad čia atsidūrusi šeima galėtų atsikvėpti, kad kambarys atlieptų šeimos žmogiškuosius poreikius, kiekvienas narys turėtų privatumo. Labiausiai norime vaikams draugiškos aplinkos, kad jie turėtų erdvių, skirtų poilsiui, žaidimui, mokymuisi. Mūsų komandos vizija, kad ši vieta kuo labiau primintų namus ir atlieptų vaikų individualius poreikius, kad jie jaustųsi saugiai, ramiai, galėtų atgauti emocinę pusiausvyrą, pailsėti“, – vylėsi Kauno miesto socialinių paslaugų teikimo centro darbuotojos.
Kaip nejaukią patalpą paversti namais?
Šiandien centro darbuotojos neatsidžiaugia – atnaujintas pirmasis kambarys tarnauja kaip terapinė erdvė, kur vaikai ateina tiesiog pabūti, pailsėti, pažaisti ir pasidžiaugti jaukia ir raminančia namų aplinka. IKEA interjero dizainerė Ūla Žebrauskaitė darbuotojų išsakytus gyventojų poreikius įgyvendino su kaupu – viename kambaryje sutalpino namus penkiems skirtingo amžiaus žmonėms.
„Nestandartinės erdvės reikalauja nestandartinių sprendimų. Kambarį suskirsčiau į zonas – darbo, poilsio, mamos ir vaiko, bei vaikų miegojimo, – o tuomet ieškojau geriausių sprendimų kiekvienai jų. Nedidelėje erdvėje viskas turi būti gerai apgalvota, vienas baldas – atlikti kelias funkcijas. Skirtingas zonas atskyriau privatumo suteikiančiomis užuolaidomis ir atviromis lentynomis, kiekvienai jų parinkau lengvai transformuojamus baldus, kurie neapkrauna erdvės. Pastelinių spalvų gama ir įvairūs šviestuvai suteikia jaukumo ir komforto“, – esminius žingsnius įvardija interjero dizainerė.
Patarimai besidalinantiems kambarį keliese
Ji įvardija esminius patarimus daugiafunkcinėms erdvėms, kurie pravers ir gyvenantiems vieno kambario bute:
- Nedidelėje erdvėje nebijokite vienos didelės spintos vietoje kelių mažų, ji sutalpins visus jūsų daiktus, o erdvė atrodys tvarkingesnė ir mažiau apkrauta. Didelėje spintoje bus galima laikyti ne tik drabužius, bet ir kitus daiktus. Toks sprendimas palaiko tvarką, nes bendroje erdvėje lieka mažiau daiktų.
- Dviaukštė lova taupo grindų plotą ir sukuria po privačią erdvę dviem vaikams. Išnaudoti galima ir erdvę po lova, kur dėžėse su dangčiais patogu laikyti patalynę, rečiau naudojamus daiktus, žaislus. Norint vaikams suteikti dar daugiau privatumo ir ramybės, kas aktualu kambarį dalinantis visai šeimai, lovą nuo bendros erdvės atskirti galima užuolaidomis.
- Viena ant kitos užkeliamos lovos taip pat itin sumanus ir vietą taupantis sprendimas. Priderinus kelias pagalves ir užtiesalą ji tampa sofa. Nukėlus vieną lovą nuo kitos gali pavirsti dvigule arba dviem viengulėmis lovomis.
- Universalus sprendimas darbo zonoje – stalas ant ratukų. Vakare toks stalas gali būti nustumiamas kitur ir tapti šeimos susibūrimų vieta, o dienos metu – tarnauti kaip įprasta darbo vieta. Tokį stalą su užsifiksuojančiais ratukais galima naudoti ir kaip valgomojo stalą namuose ar konferencijų – biure.
- Lentynos su stalčiais ir dėžėmis lengvai prisitaiko prie kiekvieno gyventojo poreikių. Dėžėse patogu laikyti vaikų žaislus. Plastikinės dėžės ilgai tarnauja, jas patogu išsitraukti patiems vaikams, nešiotis po namus. Taip pat, atviromis lentynomis galima atskirti erdves. Taip viena lentyna gali tarnauti kelioms funkcijoms: kambario pertvaros, staliuko, daiktų laikymo.
- Mažuose namuose išnaudokite sienas daiktų pasidėjimui: ant jų pritvirtinkite lentynas, spinteles, perforuotąsias lentas.
Praėjusių metų pabaigoje IKEA paskelbė savo socialinės atsakomybės programą Baltijos šalyse – kovos prieš smurtą namuose. Keli iš programos tikslų – siekis šviesti visuomenę apie smurtą artimoje aplinkoje, prisidėti gerinant laikino apgyvendinimo sąlygas šeimos krizių centruose.
Vienas iš žingsnių – pagalba vienam didžiausių Lietuvoje šeimos krizių centrui, įsikūrusiame Kaune. Per kelerius metus įmonė su savo interjero dizainerių pagalba sieks atnaujinti šio centro gyvenamąsias patalpas ir bendruomenės erdves, kad laikinas gyvenimas čia primintų namus: taptų patogesnis, gražesnis, įkvėptų ir drąsintų ieškoti kelių grįžti į gyvenimą. Atnaujintas penkiavietis kambarys šeimai – pirmoji šiemet atnaujinta erdvė.