Verslininkei Nijolei Veličkienei prieš 14 metų netikėtai buvo aptiktas jau trečios stadijos gimdos kaklelio vėžys. Onkologinė liga atslinko be jokių išankstinių simptomų.
„Vėžys – didžiausia žmogaus gyvenimo mokykla, privedanti žmogų prie didžiausių permainų. Sunkiausias etapas yra po agresyvaus vėžio gydymo, kai organizmas gauna labai daug „chemijos“, - nelengva patirtimi medicinos aktualijų laidoje „Sveikas rytojus“ dalinsis Nijolė Veličkienė.
Garsi moteris atskleis, kad kai sužinojo diagnozę, operacijai jau buvo per vėlu.
„Aš nematau, ką gyvenime reikėtų slėpti. Kai mane ištiko ši didelė bėda, buvo daug kalbų apie plintančias metastazes, apkeliavau pačias geriausias Maskvos klinikas, gydžiausi Šveicarijoje, visur aplaksčiau. Pasitikrinusi supratau, kad VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Ginekologijos skyriaus vedėjas V. Rudaitis buvo viską tiksliai įvertinęs, todėl nusprendžiau, kad reikia likti gydytis Lietuvoje. Praėjusiais metais aplankiusi klinikas, stebėjausi aukštais pasiekimais, naujomis technologijos. Man atrodo, šiais laikais susirgti vėžiu nebėra taip baisu, o Lietuvos klinikas, gerbiamą gydytoją Rudaitį - aš labai vertinu“, - savo istoriją pasakos verslininkė N. Veličkienė.
Ponios Nijolės nusistatymas iš pagrindų keisti gyvenimo būdą davė rezultatų. Moteris pakeitė mitybos įpročius ir įkūrė savo biodinaminį ūkį. Pradėjo ypač vertinti vaisius ir daržoves, kuriuose daugybė naudingų medžiagų, reikalingų sergant onkologine liga ir norint sustiprinti imuninę sistemą.
„Turi nusiteikti, kad visas „metastazes“ iš savęs „išvarysi“, būsi stipri, patenkinta, sveikai maitinsiesi, galvosi, ką geriau valgyti, o ko atsisakyti“, - pasakos pašnekovė.
Laidoje „Sveikas rytojus“ garsi moteris pasakos apie jos ūkį, kuriame įvairiausių gamtos gėrybių augina ištisus metus. Kalbėdama apie auginamas daržoves, moteris įvardijo jas kaip visa ko pagrindą ir kaip svarbiausią pasirinkimą palaikyti sveiką imuninę sistemą. Visgi vaisius mados namų įkūrėja sako besirenkanti kiek rečiau – juose daug cukraus.
„Svarbiausia gyvenime – gerai jaustis. Kai atsiduri tarp gyvybės ir mirties, supranti, koks yra brangus ir gražus gyvenimas. Mano vaistai – teisingas gyvenimas, gera nuotaika bei daržovės. Dabar aš labai tvirta!“, - laidoje džiaugsis vėžį suvaldžiusi moteris.
Žymus Kembridžo Universiteto onkologas profesorius Robert J. Thomas jau ne vieną dešimtį metų tiria gyvenimo būdo, mitybos ir fizinės mankštos poveikį onkologinių bei kitų lėtinių ligų gydymui, pacientų savijautai ir gyvenimo kokybei.
Jo vadovaujami Jungtinės karalystės mokslininkai rado būdą, kaip padėti sergantiems onkologinėmis ligomis ir kenčiantiems dėl lėtinių uždegimų, kurie negydomi gali peraugti į onkologines ligas. Atsakymas slypi natūraliose augalinėse medžiagoje, ypač polifenoliuose, kurių gausu visadaliuose maisto produktuose.
Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko nacionalinį dvigubai aklą antros fazės Pomi-T klinikinį tyrimą ir pirmą kartą pasaulyje įrodė, kad tinkamai suderinti skirtingų augalų polifenoliai, koncentruoti vienoje kapsulėje, slopina ne tik vėžio žymenų augimą, bet ir patį vėžį. Kapsules iš keturių polifenolių gausių visadalių produktų – granatų vaisių su žieve ir sėklomis, brokolių žiedynų ir žiedkočių, žaliosios arbatos ekstrakto ir ciberžolių šakniastiebių – specialiai šiam tyrimui kartu su Didžiosios Britanijos mokslininkais sukūrė ir gydytojai onkologai, bendradarbiaudami su Kembridžo universitetu, Nacionaliniu vėžio tyrimų tinklu ir Nacionaliniu vėžio tyrimų institutu.
Pasak medicinos mokslų daktaro Viliaus Rudaičio, 25-60 metų moterys taip pat turėtų nepamiršti reguliariai dalyvauti Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje, tai yra, kartą per trejus metus apsilankyti pas ginekologą ir atlikti onkocitologinį tyrimą.
Viena iš V. Rudaičio pacienčių buvo ir garsioji kailių mados namų įkūrėja Nijolė Veličkienė, kuri, anot gydytojo, iš pradžių nebuvo linkusi labai pasitikėti gydytojų sprendimais, bet moteris tikrai yra vienas iš tų pavyzdžių, kai gydymas buvo labai sėkmingas.
„Ši liga, jei nustatoma vėlai, gali labai stipriai pakeisti ne tik paciento, bet ir artimųjų bei visų aplinkinių gyvenimus. Viena iš pagrindinių gimdos kaklelio vėžio priežasčių – žmogaus papilomos virusas, kuris plinta lytiniu keliu. Tai yra labai paplitęs virusas. Vakcinacija nuo žmogaus papilomos viruso yra „kertinis akmuo“, todėl mes labai skatiname pacientes tikrintis ir taip save apsaugoti“, - mintimis dalinsis VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Ginekologijos skyriaus vedėjas V. Rudaitis.
Gydytojas akušeris ginekologas V. Rudaitis laidoje pasidalins teigiamais vyriausybės patvirtintos Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos rezultatais.
„Gimdos kaklelio vėžio atvejų skaičius šiek tiek sumažėjo, o svarbiausia, yra pasikeitęs vėžio stadijų pobūdis. Jei anksčiau vyraudavo 3-4 ligos stadija, šiuo metu dažniau nustatoma 2-3 stadija. Apie 30 procentų visų gimdos kaklelio vėžio atvejų yra 1 stadijos, o 2-3 stadija yra gydoma tik chemospinduliniu būdu“, - apie pokyčius, susijusius su gimdos kaklelio vėžio gydymu, pasakoja gydytojas V. Rudaitis.
Kaip gimdos kaklelio vėžio diagnozė pakeitė Nijolės Veličkienės gyvenimą, kokią įtaką onkologiniams susirgimams turi gyvenimo būdas ir mityba bei ką turėtų daryti kiekviena moteris, kad išvengtų gimdos kaklelio vėžio – visa tai ir dar daugiau jau šį sekmadienį medicinos laidoje „Sveikas rytojus“!
Medicinos aktualijų ir sveikatos laida „Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 val. per TV8 televiziją!