• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Edith Piaf – viena iš tų žmonių, kurių pristatinėti nereikia. Legendinės prancūzės gyvenimas apipintas legendomis ir mitais, kuriems gyvybę palaikė ir pati Edith, ir faktas, kad apie dainininkės gyvenimą nėra žinoma labai daug.

10

Edith Piaf – viena iš tų žmonių, kurių pristatinėti nereikia. Legendinės prancūzės gyvenimas apipintas legendomis ir mitais, kuriems gyvybę palaikė ir pati Edith, ir faktas, kad apie dainininkės gyvenimą nėra žinoma labai daug.

REKLAMA

Tiesa, jei tikėsime žymiausios Piaf dainos žodžiais – ji niekada dėl nieko nesigailėjo. 

Mitais apipinta vaikystė

Pasakojama, kad Edith Piaf, kurios tikrasis vardas – Džiovana Gassion, gimė ant šaligatvio Paryžiaus gatvėse. Tiesa, realybė nebuvo tokia neįtikėtina – iš tiesų mergaitė gimė Paryžiaus ligoninėje. Mergaitė pavadinta Edith pagerbiant britų medicinos seselę, kuri padėjo prancūzų kariams pabėgti iš vokiečių nelaisvės ir buvo nužudyta vos du mėnesiai iki mergytės gimimo. 

Pasakojama, kad mergaitė būdama trejų metų apako, tačiau po piligriminės kelionės mįslingai atgavo regėjimą. Tai irgi greičiausiai ne tiesa – nors pati dainininkė iki gyvenimo pabaigos tvirtino, kad taip ir buvo,

REKLAMA
REKLAMA

Edith motina ja nesirūpino – mergaitė gyvenimo pradžioje gyveno su močiute Ema. Vėliau, tėvui išvykus į prancūzų kariuomenę, Edith apsigyveno su močiute iš tėčio pusės. 

REKLAMA

Gyvenimas pas močiutę reiškė, kad mergaitė nuolat buvo apsupta sekso darbuotojų – moteriai priklausė viešnamis. Šios mergaite ir rūpinosi. Viena iš viešnamio darbuotojų tapo Edith netikros sesers krikšto motina. Tiesa, ir čia gyvenimas mažajai Edith saldus nebuvo – ją mušdavo alkoholikas tėvas.

Būdama keturiolikos Edith prisijungė prie savo tėčio, kuris buvo akrobatas, ir abu ėmė rengti gatvės pasirodymus. Penkiolikos ji su drauge pabėgo nuo tėčio ir merginos pradėjo pačios uždarbiauti dainuodamos gatvėje. Gatvės pasirodymai pasiteisino – Edith ir Simone susitaupė pakankamai, kad išsinuomotų kambarėlį. 

REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji meilė

1932 metais Edith pamilo Louisą Dupontą. Po neilgos draugystės, Dupontas įsikraustė gyventi su merginomis. Edith draugei Dupontas niekada nepatiko – ir moteriška intuicija neapgavo: Louisas bandė uždrausti Edith dainuoti gatvėje, vertė rinktis jo jai surastus darbus. 

Po metų porai gimė dukra Marcelle. Edith neturėjo gerų motinystės įgūdžių – mergytę dažnai palikdavo ir eidavo dainuoti gatvėje. Galiausiai Dupontas neištvėrė ir su Simone ir Edith dukra išsikraustė, palikdamas gatvės dainininkę visiškai vieną. Deja, mažoji Marcelle mirė nuo meningito, sulaukusi vos dvejų metukų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažasis žvirbliukas 

1935 metais dainuojančią gatvėje merginą pastebėjo naktinio klubo savininkas Louisas Leplée. Jis ir įtikino Edith pabandyti dainuoti jo klube. Mergina buvo nepaprastai drovi ir itin mažo ūgio – vos 1,47 m. Dėl šių dviejų savybių Leplée jai suteikė pseudonimą La Môme Piaf, Paryžiaus žargonu reiškiantį „mažą žvirbliuką“. 

Edith pirmas koncertas praėjo puikiai: buvo sukviesta daugybė įžymybių. Tais pačiais metais mergina išleido pirmąsias dvi dainas. 

REKLAMA

1936 metais klubo savininkas buvo nužudytas. Edith Piaf tapo viena pagrindinių įtariamųjų, tiesa, vėliau išteisinta. Būtent po Leplée nužudymo La Môme Piaf tapo Edith Piaf – pseudonimas buvo pakeistas siekiant pagerinti merginos įvaizdį, sugadintą šio nusikaltimo.

Sėkmė ir kaltinimai kolaboravimu su naciais 

XX a. penktojo dešimtmečio pabaigoje Edith Piaf aplankė svaiginanti sėkmė. Piaf išpopuliarino kabareto žanrą ir per vienerius metus tapo populiariausia dainininke visoje Prancūzijoje. Pasibaigus antrajam pasauliniam karui, Edith pradėjo važinėti po Europą, Jungtines Valstijas ir net Pietų Ameriką. Turas buvo sėkmingas – nors amerikiečiai Edith Piaf sutiko skeptiškai, žymus kritikas Virgil Thomsonas apie ją parašė tokį gerą atsiliepimą, kad Piaf atsidūrė žymiausių tuo metu televizijos laidų Amerikoje eteryje. 1958 metais dainininkė pradėjo dainuoti garsiojoje Paryžiaus salėje „Olimpija“. 

REKLAMA

Edith Piaf karjera neliko nepažymėta ir kaltinimais kolaboravimu su nacistine Vokietija. Moteris dažnai koncertavo naktiniuose klubuose ir viešnamiuose, kurie dažnai buvo rezervuoti būtent nacių pareigūnams ir su nacistine Vokietija kolaboravusiems prancūzams. Nenuostabu, kad Piaf irgi buvo palaikyta kolaboratore ir šnipe. Prancūzai net norėjo uždrausti transliuoti jos muziką per radiją! 

Silpna sveikata

Edith Piaf silpna sveikata – taip pat plačiai žinomas faktas, kaip ir nuostabus jos balsas. Moteris dar būdama jauna pateko į dvi automobilio avarijas. Gydantis jai nuo skausmo buvo leidžiami dideli kiekiai morfino. Taip pamažu Piaf tapo priklausoma nuo šių vaistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1944 metais koncertuodama Moulin Rouge Piaf sutiko savo gyvenimo meilę – Marcelį Cerdaną, kuris tuo metu buvo vedęs ir turėjo tris vaikus. 1949 metais vyras žuvo lėktuvo katastrofoje. Ši žinia Edith palaužė – moteris pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu ir dar labiau įniko į narkotikus. 

1959 metais koncertuodama Edith nualpo. Ligoninėje jai diagnozuota skrandžio opa. Pasakojama, kad dainininkė sirgo ir artritu, nuo kurio jai nuolat skaudėjo sąnariai. Vėliau jai diagnozuotas ir kepenų vėžys, nuo kurio atlikėja galiausiai ir mirė. „Už kiekvieną dalyką, kurį padarai savo gyvenime, privalėsi sumokėti“ – tokie buvo paskutiniai Edith Piaf žodžiai. Nors tuometinis kardinolas Maurice Feltinas atsisakė laikyti mišias už išsiskyrusią moterį, į jos laidotuves susirinko tūkstančiai žmonių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų