Jo teigimu, pradėti šokti nėra per vėlu, lankant baletą galima gerinti sveikatą ir muzikos įgūdžius.
Keičiasi požiūris į baletą
N. Juška džiaugėsi, kad susidomėjimas baletu yra didelis, tėvai skuba leisti vaikus į baleto mokyklą.
„Susidomėjimas baletu yra labai didelis, tai labai džiugina. Kai tik vaikučiai pradeda vaikščioti, dvejų metų, jau skambina tėvai ir klausia kada būtų galima atvesti į mokyklą, vaikas jau trepsi, nori šokti. Todėl domėjimasis yra tikrai didelis“, – kalbėjo N. Juška.
Jis kalbėjo, kad įkurti baleto mokyklą buvo jo tikslas, norėjosi žinias perduoti susidomėjusiam jaunimui, kurio vis daugėja.
„Pradėjau šokti, o ką vėliau daryti nei visas savo ir praktiką perduoti vaikams. Dabar einame savo keliu. Šiuo metu yra įvairių užsiėmimų, būrelių, todėl smagu, kad žmonės renkasi ir mūsų mokyklą.
Negaliu skųstis moksleivių skaičiumi, jų yra didelis kiekis. Tarp moksleivių nuolatos vyksta kaita, kažkas išeina, kažkas pakeičia gyvenamąją vietą ir prisijungia, taip ratas ir sukasi.
„Jaunimo vis daugėja, todėl tai yra labai džiugu“, – džiaugėsi jis.
Primarijaus žmona, marketingo vadovė Agnė Juškienė pabrėžė, kad vis dažniau tėvai atveda vaikus dėl sveikatos ar laisvalaikio praleidimo.
„Keičiasi ir pats suvokimas apie baletą. Nebelieka standartinio stereotipo, kad jeigu tėvai veda vaiką į baleto mokyklą, jis nuo mažens bus mokomas tik baleto kombinacijų, bus statomas ant puantų. Iš tiesų, pirmiausia vaikai yra mokomi taisyklingos laikysenos, elegancijos, lavinama jų koordinacija. Tai yra ypač aktualu išleidžiant vaikus į pirmas klases, tėvai nori tvarkingo kuprinės nešiojimo, efektingo sėdėjimo, kad neatsirastų nugaros iškrypimų. Netgi daktarai rekomenduoja atsiradus problemų – vesti vaikus į baletą.
Žinoma, jei vaikas lanko baletą dešimt metų, jo šokis tampa profesionalesnis. Svarbu paminėti, kad Nerijaus Juškos baleto mokykloje yra taikomas kompleksinis ugdymas, kurio dėka vaikai gauna visapusišką lavinimą ir tobulėjimą. Klasikinės baleto pamokos, šiuolaikinis šokis ir gimnastikos elementai praturtina kiekvieno vaiko laisvalaikį ir svarbiausia, kad yra labai naudingi vaikų savirealizacijai.
Šiuolaikinio šokio pamokos ypač naudingos ir reikšmingos taikant kaip ugdymo kompleksą kartu su klasikinio baleto pamokomis, kadangi taip atskleidžiama kita šokio judesių raiška, mokiniai turi puikią galimybę išlaisvinti save, jausmus, per judesio prizmę. Džiaugiamės, kad turime galimybę išplėsti ugdymo metodiką, suteikdami vaikams galimybę patirti klasikinio ir neoklasikinio baleto subtilybes.
Tarp mažųjų baletas yra populiarus būtent dėl sveikatos, pamažu formuojant ir suteikiant baleto pagrindus, kurie kaip pamatas labai vertingi ateityje. Mūsų mokytojai yra aukšto lygio, jie turi ne tik teorinių žinių bagažą, bet ir ilgametę patirtį“, – pasakojo A. Juškienė.
Šokti nėra per vėlu
Primarijus pabrėžė, kad jo mokykloje yra treniruojamasi pagal gyvą muziką, ko sunkiau rasti kitose mokyklose.
„Mokykloje taip pat yra lavinamas muzikos supratimas. Mūsų mokykla yra turbūt vienintelė Lietuvoje, kurioje yra grojama gyva muzika, taip vaikas gauna ir muzikos pradmenis“, o apie klasikinės muzikos naudą turbūt jau žinome kiekvienas, ją naudinga vaikams klausyti dar gyvenant mamos pilve“, – pridūrė N. Juška.
Paklaustas apie stereotipą, kad daug pasiekti galima tik šokant nuo mažens, solistas nusijuokė.
„Tai skamba juokingai, nes kai aš atėjau į baletą, man buvo devyneri. O dabar jeigu nori vesti 8–9 metų vaiką, jau sako, kad yra per vėlu. Turime įvairių grupių, vienos yra sustiprintos, tačiau ateina naujokų, tikrai nėra per vėlu. Baleto istorijoje yra ir žmonių, kurie pradėjo šešiolikos metų ir tapo pasaulinėmis garsenybėmis.
Jeigu tu neatvedei trejų ar ketverių metų vaiko, tai dar nereiškia, kad jis nieko nepasieks. Pirmiausia, mes nesistengiame vien tik ugdyti profesionalų, norime, kad vaikai mėgautųsi šokiu, judesio galia. Mokyklos pedagogai geba atskleisti kiekvieno mokinio individualumą ir patenkinti kiekvieno vaiko poreikius ir norus: kas nori šokti tik dėl laisvalaikio, kas nori siekti laimėjimų konkursuose, o galbūt vėliau stoti į universitetą ateitį siejant su šokiu. Svarbu, kad tėvai pastebėtų vaikų norą svajoti šokio žingsneliu, o mes kaip profesionalūs pedagogai padėsime įgyvendinti visas svajones“, – pabrėžė N. Juška.
A. Juškienė minėjo, kad atrankos vyksta dėl skirstymų į grupes, o ne dėl leidimo lankyti mokyklą.
„Mažiems, 3–5 metų vaikams yra didelis žygdarbis vien ateiti į baleto salę, todėl džiaugiamės matydami jų spindinčios akis ir nenustygstantį straksėjimą. Vaikai registruojami į nemokamas bandomąsias pamokas, per kurias pirmiausia būsimas mokinys pabando ir pažiūri, ar jam patinka baleto mokyklos atmosfera, ar nedingsta noras šokti“, – kalbėjo A. Juškienė.
N. Juška paantrino, kad yra bandomųjų pamokų metu tikrinamas vaiko lygis, duomenys, bet į mokyklą yra priimami visi.
„Priėmimai pas mus vyksta ne dėl priėmimo į mokyklą, o dėl paskirstymo į grupes, supažindinimo su pamokos struktūra, aplinka. Patikriname, ar vaikas yra pradedantysis ar jau pažengęs, to pasėkoje žinome vaiko galimybes. Žinoma nutinka ir taip, kad tam tikro amžiaus grupės užsipildo žaibišku greičiu, todėl ir rekomenduojame nelaukti rugsėjo ar spalio paskutiniu dienų, bet bandomojoje pamokoje sudalyvauti paskelbtu laiku. Taip pat stengiamės papildomas grupes rinkti nuo sausio mėnesio – svarbu nepražiopsoti savo šanso tapti baleto mokyklos dalimi“, – komentavo N. Juška.
A. Juškienė pabrėžė, kad kiekvienas vaikas yra priskiriamas prie jam tinkamiausios grupės – norima skatinti augimą, tobulėjimą, kad vaikai nejaustų diskomforto. „Bandomosios pamokos metu mokytojas individualiai skiria dėmesį kiekvienam, kad nukreipti į tinkamą ugdymo grupę. Ne visuomet gimimo metai lemia kurią grupę lankysite. Kiekvienas vaikas individualus – naujokas šokio pasaulyje, o galbūt turintis pagrindus, ar jau sukaupęs ilgametę patirtį. Vilniuje yra apie 500 mokinių, o Kaune apie 200, todėl džiaugiamės, kad Nerijaus Juškos baleto mokyklos šeima tokia didelė ir kupina meilės šokiui“, – aiškino A. Juškienė.
Mokiniai žinomi ir užsienyje
Baleto mokyklos mokiniai apdovanojimus graibsto Lietuvoje ir užsienyje, kai kurie gauna ir specialius kvietimus mokintis, dalyvauti meistriškumo stovyklose.
„Labai džiugu, kad mokiniai dalyvauja tarptautiniuose konkursuose. Vaikai keliauja į garsiausias Amerikos, Italijos, šokio mokyklas, tokias kaip „Ellison Ballet“, ten turi stažuotes, juos moko pasaulinio lygio mokytojai. Žinoma, visada dalyvaujame Lietuvos konkursuose, kurie ypač svarbūs ugdant vaikų kritinį mąstymą, emocinį intelektą. Džiaugėmės, kad puikios mokyklos komandos dėka, tėvų pasitikėjimo vedini suteikiame šokio pagrindą, kuris leidžia vaikams pasiekti aukštumų“, – atkreipė dėmesį ji.
A. Juškienės teigimu, kainos šiek tiek keitėsi, tačiau vis dar išlieka vienos mažiausių Lietuvos baleto mokyklų kontekste.
„Šių dienų pokyčiai paveikė kainas, tačiau mes į šį traukiny dažnai pavėluojame ir kai pažiūrime konkurentų kainas, juokiamės, kad mūsų mokykla atsiliko ir turi vienas žemiausių kainų. Pavadinimas „Nerijaus Juškos baleto ir šokių mokykla“ kuria stereotipą, kad kainos bus didelės, bet dažnai mažos-jaunos mokyklėlės užsikelia tokias kainas, kurios būna kelis kartus didesnės nei ilgamečių šokio mokyklų“, – teigė N. Juška.
Kiekvienais metais baleto mokykla rengia įspūdingo grožio spektaklius didžiausiose Lietuvos scenose, šiemet metai ypatingi, kadangi ilgas ir kruopštus darbas buvo vainikuotas net penkiais žymiausiais klasikinio baleto spektakliais.
„Mokykla kiekvienais metais rengia grandiozinius spektaklius, kuriuose šoka ir Nerijus. Šiemet birželio mėnesį vyko ypatingi spektakliai, Kauno ir Vilniaus teatrų scenose šoko per kelis šimtus mažųjų balerinų, o pagrindinius vaidmenis atliko mūsų mokyklos ilgametės mokinės – savo profesionalumu, techniškumu ir elegancija prilygstančios primabalerinoms“, – pasakojo A. Juškienė.
N. Juška didžiavosi, kad jo vaikystės svajonės pamažu tampa realybe – scenoje šoko kartu su dukra.
„Jaučiuosi neapsakomai laimingas, galėdamas lydėti mažųjų princesių pirmuosius žingsnius į didžiąją sceną, o pats kasmet jau tradiciškai pasirodydamas scenoje – vėl sugrįžtu į karjeros žydėjimo laiką. Šokti žymiausius ir gražiausius spektaklius „Spragtukas“, „Miegančioji gražuolė“, „Gulbių ežeras“, „Don Kichotas“, „Gėlių pasaka“, „Bajaderė“ reiškia skristi aukščiau savo galimybių ir realybės. Didžiuojuosi mūsų vaikais ir mokytojais, dėl kurių nuoširdaus darbo galime mėgautis stebuklu – kurio dalimi esame mes visi.
Kada širdis virpa labiausiai? Kai stebi savo vaiko pasirodymus, kopimą laipteliais aukštyn. Šiais metais mano širdis plakė neapsakomai greitai, o akys tviskėjo džiaugsmo ašaromis, nes pirma kartą scenoje šoko ketverių metų dukra Eva, vienoje scenoje su manimi. Tokiais momentais supranti, kad kadais jauno vaikino svajonėse gyvenusi viltis, šokti scenoje su savo vaikais – virto stebuklinga realybe.
Kaip baleto mokyklos „tėčiui“ šie metai buvo ypatingiausi, nes tai buvo pirmas kartas, kada visus pagrindinius vaidmenis šokančios mano partnerės buvo Nerijaus Juškos baleto mokyklos mokinės, kurios mokykla lanko nuo keturių metukų, o šiandien jau yra aukšto lygio solistės prilygstančios primabalerinoms.
Baleto šokis – tai ne tik judesio išraiška, tai mano gyvenimas, svajonės ir viltis. Džiaugiuosi, kad bėgant metams meilę šokiui, ugnį, svajones galiu matyti kiekvieno baleto mokyklos mokinio akyse, tai leidžia man grįžti į gražiausius savo karjeros laikus ir kiekvieną dieną gyventi baleto pasakoje“, – pokalbį užbaigė Nerijus Juška.