Praėjusiais metais Turine vykusiame „Eurovizijos“ dainų konkurso finale atlikėja su daina „Sentimentai“ užėmė keturioliktąją vietą. Daina „Sentimentai“ yra vienintelė lietuvių kalba atlikta daina, patekusi į konkurso finalą.
Visai neseniai „Youtube“ kanale Monika paviešino vaizdo įrašą, kuriame pasakoja apie savo eurovizinį nuotykį, repeticijas, interviu ir netgi miestą, kuriame ji buvo apsistojusi. Vaizdo įraše ji pasidalijo ir sunkia žinia, kad jai diagnozuotas Tureto sindromas.
„Turėjau ganėtinai sudėtingą etapą atvažiavusi iš Klaipėdos į Vilnių. Paskui aš išvažiavau į Ameriką, kur absoliučiai buvo nauja patirtis su labai daug įtemptų situacijų, tada dar išvažiavau į Angliją, kur man buvo gan daug tamsių periodų. Įtampai besikaupiant, mano kūnas pradėjo siųsti signalą: „Monika, tau kažkas negerai“.
Galvoje galvojau, kad man viskas yra gerai, bet kūnas ėmė siųsti kitokius ženklus. Man prasidėjo nerimo priepuoliai ir aš vis maniau, kad dūstu, nors taip nebuvo“, – pirmuosius ligos ženklus prisimena ji.
„Atsidūrus neurologo kabinete, gydytojas paėmė mano ranką ir pasakė: yra įvairių ligų pasaulyje Monika, o jums Tureto sindromas. Aš sėdėjau ir verkiau ir sakiau, kad jo neturiu“, – sake Monika Liu.
Ji prisimenė ir dar vieną simptomą, kurį nurašydavo tik kaip jos savybei.
„Galvos atmetimas – geriausias dalykas. Aš šnekėdama su žmogumi atmesdavau galvą ir jie galvodavo, kad aš taip darau tyčia ir esu ekstravagantiška asmenybė ir dėl to aš taip darau“ – teigė atlikėja.
Atlikėją kamavo nerimo priepuoliai, valgymo sutrikimai. „Per pusę metų viskas išsirutuliojo iki to, kad aš nebegalėjau valgyti. Man atsirado nauja baimė bijoti užspringti. Per pusę metų pasiekiau tokią ribą, kad nebegalėjau nuryti net vandens. Pamenu, mama man padarė mažą dubenėlį sriubos. Aš jį paėmiau, ir supratau, kad negaliu jo valgyti, Į tą sriubą pradėjo byrėti mano ašaros. Labai krito svoris. Pamenu, sykį mieste man kilo didžiulis panikos priepuolis, atvyko netgi greitoji“, – sakė Monika.
Ji prisiminė, kad tuo metu jautėsi itin prastai, tarsi palaužta viduje. Tačiau lipimas ant scenos ir pats dainų konkursas davė pakankamai adrenalino, kad tai būtų padaryti įmanoma.
„Kartais jautiesi kaip visiškas šūdo gabalas ir nelabai gali spindėti. Deja, reikia, tad kūnas trumpam mobilizuojasi. Pavyzdžiui, paskutinę „Eurovizijos“ savaitę man nebereikėjo nei miegoti, nei valgyti, nei gerti – aš buvau tokia laiminga. Kūnas tuo metu išskyrė labai daug adrenalino. Finalo dieną, kai nebesupratau, kaip jaučiuosi, atsistojau po labai šaltu dušu, kurio šiaip nelabai iškenčiu. Nieko nepajutau, tik mačiau, kaip šiurpsta oda“, – dalijosi atlikėja.
Monika Liu prisipažįsta, kad pagalbops ieškojo ne tik pas psichoterapeutus, bet ir pas šamanus. Tiesa, terapiją ji įvardija geriausiu dalyku, kuris jai padėjo kovoti su diagnoze.
Visą Monikos įrašą galite pamatyti čia:
Tureto sindromas yra neurologinis sutrikimas, sukeliantis pasikartojančius, stereotipinius, nevalingus motorinius ir balsinius tikus.
Pirmieji Tureto sindromo simptomai dažniausiai pastebimi vaikystėje, dar 3-9 metų vaikams. Tureto sindromas berniukams pasireiškia 3-4 kartus dažniau negu mergaitėms.
Nors Tureto sindromas yra lėtinė liga, kuri tęsiasi visą gyvenimą, daugumai sergančiųjų sunkiausius tikus patiria ankstyvoje paauglystėje, vėliau jie sumažėja, tampa ne tokie išreikšti suaugus.