Savininkų versija: „Darė, ką norėjo, viskas suniokota“
Šalia geografinio Lietuvos centro, Ruoščių kaime, įkurtas unikalus lankytinas objektas – „Meilės ir Taikos gėlė“. Tai privačia iniciatyva sukurta erdvė, kurią puoselėja VšĮ „Idealistų būstinė“. Tačiau vakar, kaip jau minėta, ši ramybės oazė virto triukšmingo renginio, kurį organizavo humoristas Mantas Bartuševičius, arena. Rezultatas – suniokota aplinka, išjudinti akmenys ir sugadinti nervai savininkams, kurie apie jų valdose vyksiančią šventę sužinojo likus vos 20 minučių iki jos pradžios.




Už „Meilės ir Taikos gėlę“ atsakinga VšĮ „Idealistų būstinė“ atstovė Asta Aksomaitienė, kalbėdama apie įvykį, neslėpė apmaudo ir pasipiktinimo. Pasak jos, žala padaryta milžiniška, ypač turint omenyje, kad visai neseniai į teritorijos tvarkymą buvo įdėta daugybė pastangų.
„Taip, suniokota viskas. Mes tik atsėjom žolę prieš dvi savaites, 40 žmonių dirbo. Buvo uždėta lentelė, kad nemindžiotų, kad žolė pasėta, o jie tą lentelę ištraukė, padėjo prie medžių ir darė ten, ką norėjo. Sudaužė žibintus, su traktoriais, su kombainais suvažiavo į vidų“, – pasakojo A. Aksomaitienė.
Ji teigia, kad renginio organizatoriai rėmėjais pasikvietė Dotnuvos krašto ūkininkus, kurių technika ir išvažinėjo sakralią erdvę. Išjudinti ne tik mažesni, bet ir didesni akmenys, kurie sudaro statinio spindulius, o ką tik pasėta ir sudygusi žolė buvo visiškai sunaikinta.
Anot A. Aksomaitienės, apie renginį jie sužinojo visiškai atsitiktinai.
„Netyčia viena iš mūsiškių pamatė reklaminį tekstą socialinėje erdvėje. Paskambino man, paklausė, ar žinau, kas vyksta prie Gėlės – už 20 minučių ten renginys prasidės“, – prisiminė moteris.
Atvykę į vietą savininkai ir organizacijos atstovai susidūrė su, A. Aksomaitienės teigimu, arogantišku organizatorių elgesiu. Į prašymus pasitraukti ar bent jau nebesiartinti prie statinio, rengėjai esą nereagavo.
„Jie niekur nesitraukė, nieko nedarė ir sakė: „Darom, ką norim, nes turim leidimą savivaldybės“. Visiškai nesileido į kalbas. Prašėme juos pereiti į Lietuvos geografinio centro erdvę, bet jie atsakė: „Ne, mes jau nieko nekeisim“, – apmaudo neslėpė A. Aksomaitienė ir pridūrė, kad Lietuvos geografiniame centre aplinka neprižiūrėta, sužėlusi žolė, tad nieko nuostabaus, kad renginiui pasirinkta šalia esanti sutvarkyta vieta.
Vis dėlto ji pabrėžė, kad „Meilės ir Taikos gėlė“ nėra skirta renginiams.
„Tai vieta, kur žmonės ateina gal melstis, gal medituoti. Tai tas pats, kas bažnyčios altoriuje daryti balių“.
Organizatoriai žada viską sutvarkyti
Susisiekus su renginio organizatoriaus Manto Bartuševičiaus komanda, jo asistentė pateikė visiškai kitokią įvykių versiją.
Ji tikino, kad komanda veikė turėdama oficialų Kėdainių rajono savivaldybės leidimą ir nebuvo informuota, kad renginio vieta yra privati valda.
„Mes visus leidimus turėjom. O kad ten kažkieno privati valda, mes negavom jokių įrodymų ir dokumentų. Registrų centre irgi neradom įrašų, kad ten privatiems asmenims priklauso“, – teigė M. Bartuševičiaus asistentė.
Pasak jos, kaltinimai dėl suniokojimo yra perdėti, o su savininkais galiausiai buvo rastas bendras sutarimas. Nors iš pradžių, tiesa, ji teigė, kad erdvėje niekas nesugadinta, vėliau jau teigė, kad jie pasižadėjo sutvarkyti tai, ką sugadino.
„Tikrai visiškai nieko ten nėra apgadinta. Įvyko labai nemaloni situacija tiek jiems, tiek mums. Sužinoję, kad ten privati valda, mes tikrai labai draugiškai atsiprašėm ir vakar pasirašėm draugišką susitarimą, kad mes viską sutvarkysim: ir žolytę, kuri buvo pasėta, ir visa kita. Visiškai draugiškai, nors čia net nematom savo kaltės, bet sutikome viską sutvarkyti, nes matėm, kad jiems tai yra svarbi vieta“, – aiškino organizatorių atstovė.
Ji taip pat pabrėžė, kad savininkų atstovai atvyko jau prasidėjus renginiui ir po pokalbio telefonu su viena iš asociacijos vadovių, jiems buvo leista pabaigti renginį iki 22 valandos. Pašnekovė taip pat teigė, kad tai ne renginio organizatoriai buvo arogantiški, o esą sklypą valdančios organizacijos atstovai buvo nusiteikę itin priešiškai.
Kaip galima išduoti leidimą svetimoje žemėje?
Didžiausią nuostabą šioje istorijoje kelia Kėdainių rajono savivaldybės vaidmuo.
„Meilės ir Taikos gėlės“ atstovė A. Aksomaitienė patvirtino, kad žemė, kurioje stovi statinys, yra privati nuosavybė. Renginio organizatoriai, savo ruožtu, taip pat pateko į keblią padėtį, jei leidimą iš tiesų turėjo, o vėliau paaiškėjo, kad jie švenčia privačioje valdoje.
„Savivaldybė absoliučiai neturi ten nieko. Jie nei mums padeda šienaut, nei prižiūrėt, nei jų ten nuosavybė. Nesuprantama, kaip savivaldybė gali duot leidimą, tarkim, daryti renginį jūsų kieme?“ – stebėjosi A. Aksomaitienė.
Renginio organizatoriai taip pat pripažįsta, jog visą situaciją aiškinasi su savivaldybe. Jų teigimu, jei registruose būtų buvę duomenys apie privačią nuosavybę, leidimas greičiausiai nebūtų buvęs išduotas.
Šiuo metu Kėdainių rajono savivaldybė savo komentaro dėl situacijos dar nepateikė, tad lieka neaišku, kokiais duomenimis remiantis buvo priimtas sprendimas ir ar apskritai buvo tikrinamas žemės nuosavybės statusas.
Kas yra „Meilės ir Taikos gėlė“?
2021 metais Ruoščių kaime, šalia geografinio Lietuvos centro, visuomenininkų ir entuziastų pastangomis pastatytas unikalus statinys – „Meilės ir Taikos gėlė“. Tai dvylikos didelių lauko akmenų ratas, kurio skersmuo siekia 36 metrus, o centre stovi tryliktasis akmuo. Statinys įkūnija protėvių puoselėtas dvasines vertybes ir simbolizuoja meilę bei taiką.
Idėja priklauso šviesaus atminimo Petrui Ilgevičiui (Petros), o ją įgyvendino jo žmona Audronė Ilgevičienė su bendraminčiais. Žemės sklypą šiam tikslui padovanojo ūkininkas Rytis Šležys. „Meilės ir Taikos gėlė“ tapo traukos centru, vieta apmąstymams, meditacijai ir dvasinei ramybei, kurią, deja, praėjusį savaitgalį sudrumstė netikėtas ir, panašu, nederintas renginys.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!