Jau nuo pirmųjų kadrų galima suprasti, kad „Įniršis“ nebus pozityvus ir „nucackintas“ filmas. „Greitų ir įsiutusių“ frančizei pradžią davęs Davidas Ayeris čia siekia, kad kiekvienas žiūrovas suprastų, koks purvinas, žiaurus ir sekinantis buvo, yra ir bus karas. Juostos režisierius pasitelkė įtraukiančią istoriją, būrį talentingų aktorių, kietus tankų mūšius ir sumeistravo vieną geriausių Antrojo pasaulinio karo tematikos filmų.
Juosta pasakoja apie paskutines Antrojo pasaulinio karo dienas, kai Sąjungininkų kariuomenė veržėsi vis giliau į nacistinę Vokietiją. Tarp jų ir „Įniršiu“ pramintas Šermano tankas ir jo penkių žmonių įgula. Žuvus vienam penketuko nariui, į jo vietą stoja kitas – kare visiškai žalias Normanas Ellisonas (akt. Loganas Lermanas), kurio nepatirtis ir neišmanymas kelia nuolatinį pavojų likusiems nariams.
Talentų prigrūstas tankas
Pagrindinį „karo tėtušiu“ vadinamo seržanto vaidmenį čia atlieka visų mylimas Holivudo titanas Bradas Pittas ir, kaip jau įprasta, čia jis pasirodo puikiai. Personažas kartais primena kitą, jau ikonišku tapusį Aldo Reino vaidmenį, kurį B. Pitt'as atliko 2009-ųjų Quentino Tarantino filme „Negarbingi šunsnukiai“ (angl. „Inglorious Basterds“). Tačiau „karo tėtušis“ yra gerokai tamsesnis ir dar labiau emociškai nestabilus veikėjas, kuris leidžia aktoriui labiau atsiskleisti ir parodyti, kiek šis turi parako.
Turbūt geriausiai B. Pitto gebėjimus atskleidė dialogai ir interakcijos su L. Lermano veikėju, kuriose pastarasis buvo tiek „dūchinamas“, tiek ir bandomas perauklėti ir nulipdyti kažką iš šio molio. Taigi, aktorius čia parodė visą emocijų amplitudę.
Niekuo nenusileidžia ir likęs aktorių kolektyvas. Itin gerai čia suvaidina iš „Transfomerių“ pažįstamas Shia LaBeoufas, kuris nežinia, kiek vaidino, o kiek realų karą (tik galvoje) išgyveno pats. Aktorius buvo tiek pasišventęs šiam vaidmeniui, kad nesimaudė, išsirovė sau dantį, o visi ant jo veido matomi randai yra tikri.
Likusią „Įniršio“ įgulą vaidina Jonas Bernthalas, kurio pasirodymas kartais gali pasirodyti kiek perspaustas, tačiau karštakošio šikniaus vaidmenį jis atliko išties gerai, ir Michaelas Pena, kuris nors ir yra puikus aktorius, tačiau šiame filme negavo pakankamai medžiagos iš kurios galėtų nulipdyti įsimintinesnį personažą.
Tikri tankai, tikri kariai, tikros emocijos
Šio kolektyvo pasirodymas ir chemija padėjo „Įniršiui“ išsiskirti iš kitų karo filmų, mat ši juosta pastatyta ne ant didingų mūšių (kurių netrūko ir čia), o personažų tarpusavio ryšio. Čia mes matome karo užgrūdintus, bet tuo pačiu ir išsekintus žmones, kurie sunkiai priima savo kompanijoje atsiradusį naujoką. Labiausiai visų personažų charakterius atskleidžia viena nejauki scena, kai vienas personažų pasielgia ganėtinai misoginiškai kito veikėjo meilės intereso atžvilgiu. Ši nepatogiai kėdėje muistytis žiūrovą verčianti situacija parodė ne tik tikruosius visų personažų veidus, bet ir aktorių gebėjimus. Tiesa, gali būti, kad vaidinti čia reikėjo nedaug, mat D. Ayeris versdavo filmo aktorius nuolat ginčytis ir išjungus kameras, kad šioms įsijungus pamatytume kuo natūralesnes emocijas.
Žinoma, karo filmus didžioji dalis žiūrovų renkasi ne dėl kapstymosi veikėjų viduje ar dialogų. Žmonės nori sprogimų ir kraujo. O čia užtektinai yra abiejų. Kiekvienas mūšis atrodo itin įtemptas ir greitas, dėl ko galima padėkoti geram operatorių ir kompozitoriaus darbui, nes kaip visi turbūt žinome – tankai yra lėti. Autentikos ir realistiškumo šiems mūšiams suteikia ir tai, kad čia naudojami tikri, iš muziejų pasiskolinti tankai. Apskritai, „Įniršis“ yra vienas tiksliausių karo filmų – pradedant bendrais faktais ir baigiant karių uniformomis. O pastarieji čia taip pat realūs... Net 350 britų karininkų ir karo veteranų dalyvavo masinėse scenose.
Taigi, pažiūrėkime ką turime. Istorinis tikslumas? Yra. Įtempti mūšiai? Paraką užuosit tiek per kino teatro, tiek per „Šilelio“ ekraną. Gera vaidyba? Net silpniausi aktoriai čia pasirodo pakankamai solidžiai, o apie poną Pitt'ą išvis nekalbu. Gera istorija? Tikrai taip! Davido Ayerio scenarijus ir režisūriniai sprendimai leidžia pažvelgti į karą ir jo dalyvius bei jų tarpusavio santykius iš kiek kitokios perspektyvos nei tai daro kiti karo filmai. O dar turime tą nejaukią, kiek pasišlykštėti verčiančią pusryčių sceną, kurios praleisti nenorite nei vienas.
„Įniršis“ – TV3 „Šeštadienio gero kino vakare“ 22:00!