Ar kada nors susimąstėte, koks jausmas laikyti Oskaro statulėlę? O ji, pasirodo, gana sunki – 34 centimetrų aukščio statulėlė sveria net tris su puse kilogramo! Statulėlę, vaizduojančią riterį su kardu, stovintį ant filmo juostos, sukūrė Metro-Goldwyn-Mayer meno vadovas Cedricas Gibbonsas.
Statulėlės buvo gaminamos iš auksu dengtos bronzos, vėliau iš aliuminio, dengto variu, sidabru ir 24 karatų auksu. Tiesa, antrojo pasaulinio karo metais priktrūkus metalo, Oskarai trejus metus buvo gaminami iš gipso.
Jauniausia Oskaro laimėtoja tapo Tatum O‘Neal, kuri 1973-iaisiais laimėjo geriausios antraplanės aktorės nominacijoje už filmą „Popierinis mėnulis“. Kai ji laimėjo statulėlę, mergaitei buvo vos dešimt metų. Tuo tarpu vyriausias šio apdovanojimo laimėtojas – 82-iejų Christopheris Plummeris, kuris filme „Pradedantieji“ 2010-aisiais laimėjo geriausio antraplanio vaidmens kategorijoje.
Kam pasisekė labiausiai?
Daugiausiai kartų Oskarui nominuotas ir daugiausiai jų laimėjęs yra animacijos legenda Waltas Disnėjus. Disnėjus per visą karjerą gavo 59 Akademijos nominacijas ir laimėjo 22 statulėles. Taip pat jis yra gavęs keturis specialius garbės Oskaro apdovanojimus. Šiuo metu kompozitorius John‘as Williamsas yra daugiausiai nominacijų – net 49 – turintis gyvas žmogus.
Per visą apdovanojimų istoriją savo sėkme aiškiai išsiskiria trys filmai. „Ben-Huras“, „Titanikas“ ir „Žiedų Valdovas: karaliaus sugrįžimas“ yra daugiausiai Oskarų laimėję filmai – visi jie laimėjo po vienuolika statulėlių.
Moterų vaidmuo Oskarų istorijoje
Nors „Oskarai“ geriausiems metų filmams ir aktoriams dalinami kasmet jau devynis dešimtmečius, moteris geriausio režisieriaus kategorijoje pirmą kartą nugalėjo tik 80-ojoje ceremonijoje 2009 metais. Geriausia metų režisiere tąkart tapo Kathryn Bigelow už filmą „Išminuotojų būrys“.
Geriausia aktore daugiausiai kartų yra tapusi Katharine Hepburn. Aktorė gavo keturias statulėles geriausios aktorės kategorijoje – 1933, 1967, 1968 ir 1981 metais. Na, o daugiausiai kartų nominuota šiai kategorijai yra charizmatiškoji Meryl Streep – moteris geriausia aktore nominuota net aštuoniolika kartų. Šioje kategorijoje Streep laimėjo du Oskarus – už filmus „Sofijos pasirinkimas“ ir „Geležinė ledi“.
O štai daugiausia Oskarų nominacijų kaip aktorius vyras – net dvylika – turi aktorius Jackas Nicholsonas. Šiai dienai jis yra laimėjęs tris statulėles, du iš jų – geriausio aktoriaus. Visgi, daugiausiai pastarųjų – tris – laimėjęs yra Danielis Day-Lewisas.
Oskarų „pirmieji“
Pirmieji Akademijos apdovanojimai įvyko 1929 metais. Pirmojoje Oskarų ceremonijoje dalyvavo 270 žmonių. Renginys vyko žymiajame Ruzvelto viešbutyje Los Andžele.
1987-taisiais metais Marlee Matlin tapo pirmąja kurčia aktore, laimėjusia Oskarą. Moteris statulėlę gavo už filmą „Mažojo Dievo vaikai“.
Pirmuoju afroamerikiečiu, laimėjusių Oskarą, 1963 metais tapo Sidney Porteris. Jis laimėjo geriausio aktoriaus apdovanojimą už vaidmenį filme „Lauko lelijos“.
2001-aisiais atsirado iki tol neegzistavusi geriausio animacinio filmo kategorija. Tais metais šią statulėlę laimėjo pirmoji filmo „Šrekas“ dalis. Tiesa, Disnėjaus studijos „Snieguolė ir septyni nykštukai“ gavo „garbės Oskarą“ kaip „svarbi kino inovacija, pakerėjusi milijonus“. Šiam filmui akademija sukūrė ne šiaip paprastą Oskaro statulėlę – prie įprasto Oskaro buvo pridėti dar septyni „nykštukai“ – sumažintos Oskaro kopijos!
Žymioji „Krikštatėvio“ trilogija Oskarų istorijoje pasižymi net dviem įdomiais faktais. Šios trilogijos antroji dalis yra pirmasis ir vienintelis filmo tęsinys, laimėjęs apdovanojimą už geriausią metų filmą 1974 metais. Na, o žymųjį krikštatėvį Vito Corleone pirmojoje ir antrojoje trilogijos dalyse vaidinę Marlon Brando ir Robertas De Niro yra pirmieji aktoriai, laimėję Oskarą už tą patį vaidmenį.