Konferencijos pranešimų klausęs ir su biohakeriais bendravęs ilgaamžiškumo ir sveikos gyvensenos temomis besidomintis „Oxy klinikos“ įkūrėjas ir vadovas Rimantas Grigaitis sako, kad šįsyk nieko šokiruojančio neišgirdo, bet praplėtė savo akiratį ir dar kartą įsitikino, kad jo prieš kelerius metus klinikai parinktos sveikatinimo terapijos / metodikos yra ne tik veiksmingos, bet ir šiuo metu itin populiarios visame pasaulyje.
R. Grigaitis jau trejus domisi ilgaamžiškumo ir sveikatingumo temomis, seka naujausias biohakerių idėjas, dalį kurių pats išbando ir stebi jų poveikį kūnui.
Į „Biohacker Summit“ konferenciją sveikatingumo klinikos įkūrėjas važiuoja jau ne pirmą kartą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak jo, šiemet ypač daug dėmesio buvo skiriama mitybai.
„Ne vienas biohakeris per savo pranešimą teigė, kad mūsų sveikata priklauso nuo mitybos įpročių. Būtent mityba ir jos įpročiai gali susargdinti ir išgydyti net ir pačias sunkiausias ligas. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus. Tačiau visi specialistai kartojo, kad pirmoji pagalba bet kokioje pasaulio sveikatingumo klinikoje tai – dietinė, dažniausiai augalinė mityba. Sunku patikėti, kad gyvename tokio pertekliaus laikais ir esame taip priklausomi nuo maisto, jog turime mokėti didelius pinigus, kad mus kažkas tiesiog nuo jo atribotų“, – po konferencijos savo įžvalgomis dalijosi Rimantas.
Kitas, pasak sveikatingumo temomis besidominčio Rimanto, labai svarbus dalykas žmogaus sveikatai yra gebėjimas valdyti stresą.
„Vienas populiariausių būdų valdyti ar bent kiek sumažinti stresą yra meditacija. Konferencijos pranešėjai labai daug kalbėjo apie meditacijos ir kvėpavimo naudą mūsų sveikatai. Tinkamai įvaldžius šias technikas, galima išmokti suvaldyti stresą ir gyventi kur kas visavertiškiau ir sveikiau. Atrodo, visi apie tai esame girdėję, bet ar tikrai visi taikome šiuos metodus?“ – retoriškai klausė R. Grigaitis.
Klinikos įkūrėjui ir vadovui didžiausią įspūdį paliko pranešėjas iš JAV – biohakeris Pavelas Stušlikas (Pavel Stuchlik), kuris 40 dienų praleido visiškoje tamsoje.
„Žmogus buvo pasiekęs visišką dugną, todėl iš nevilties ryžosi ekstremaliam savo kūno, psichikos ir dvasios išbandymui – keturiasdešimt parų vienas išbuvo visiškoje tamsoje. Pasak jo, šis drastiškas eksperimentas su savimi privertė biohakerį iš naujo pažinti ir įvertinti gyvenimą. Padėjo atrasti sielos ramybę. Būtent po šio eksperimento Stušlikas jis tapo visame pasaulyje žinomu biokaheriu ir padeda žmonėms išsivaduoti iš gilios depresijos ar atsigauti po sunkių dvasinių sukrėtimų.“
Taip pat nemažai dėmesio ir pagyrų, pasak R. Grigaičio, sulaukė ir visame pasaulyje populiarios įvairios terapijos.
Dalį jų buvo galima ir išbandyti. Pavyzdžiui, biohakerė Adrianna Can pristatė raudonosios šviesos (red light) terapijos poveikį ne tik apskritai žmogaus savijautai, bet ir grožiui. Pasak jos, raudonosios šviesos terapija atjaunina odą, gerina metabolizmą, suteikia energijos, mažina raumenų skausmus.
Kita populiari, ne vieno biohakerio teigiamai įvertinta ir nemažai komplimentų sulaukusi – hipoksijos, arba kitaip dar vadinama aukštikalnių terapija.
Vos keli kartai hiperbarinėje deguonies kapsulėje, kurioje tiek sumažinamas deguonies kiekis, kad žmogus pasijaučia lyg aukštikalnėse, padeda žmogui harmonizuotis, mažina kraujospūdį, gerina bendrą organizmo savijautą, padeda atsigauti po didžiulio streso ar fizinio krūvio.
Šią procedūrą itin vertina profesionalūs sportininkai. Pasak biohakerių, daugeliui sportininkų – tai vienas pagrindinių būdų atsigauti po varžybų ir didžiulė pagalba ruošiantis varžyboms.
R. Grigaitis prisimena, kad konferencijoje ne kartą buvo kalbėta ir apie krio, arba šalčio, terapiją.
„Pastaruoju metu vis populiarėjanti šalčio terapija sulaukia vis daugiau sekėjų. Vieni renkasi grūdintis iškirstose ledo eketėse, šaltose upėse ar ežeruose, kiti neria į ledo vonia, bet vis dėlto galiu pasakyti, kad mažiausiai streso organizmui sukelianti ir veiksmingiausia yra kriosauna, dar kitaip vadinama šalčio terapija. Kriosaunoje temperatūra nuleidžiama iki –180 ˚C, o kūnas yra veikiamas sauso azoto ir oro mišinio, todėl šaltis veikia tik viršinį odos sluoksnį. Vidiniai organai neatšąla, nes poveikio laikas trumpas – seansas trunka iki 3 minučių. Priešingai, nei lendant į eketes ar ledo vonias.“
Pranešimus skaitę biohakeriai teigė, kad šalčio terapija iš esmės perkrauna organizmą ir suteikia energijos, padeda atsigauti tiek po fizinio, tiek po emocinio streso ir stiprina imunitetą.
Pasak jų, krioterapija ypač naudinga ir rekomenduotina sportininkams bei aktyvų gyvenimo būdą propaguojantiems žmonėms. Ši procedūra jau gana populiari ir Lietuvoje, ypač tarp sportininkų. Itin ją vertina krepšininkai, futbolininkai.
Didžiausią įspūdį padarė samurajus, pristatęs Penkių elementų teoriją.
„Pasak samurajaus, kuris seka senovės japonų išmintimi, siekiančia tūkstančius metų, penki didieji elementai yra Žemė, Vanduo, Ugnis, Vėjas ir Dangus.
Žemės elementas (CHI) – tai Atsparumas, atsakingas už judėjimą ir stabilumą. Vanduo (SUI) – Skystis, kuris padaro mus lanksčius ir gebančius prisitaikyti. Ugnis (KA) – tai Galia, kuri valdo aistras ir suteikia motyvacijos. Vėjas (FUU) – Augimas, simbolizuojantis plėtrą ir laisvę. Dangus (KUU) – Neribota erdvė ir mūsų dvasingumas bei kūrybiškumas.
Ši penkių elementų filosofija yra kilusi iš budizmo ir visiškai skiriasi nuo kinų penkių elementų teorijos. Vienas svarbiausių elementų yra Dangus, nes jis teikia ramybę ir tylą.
Tai – durys, pro kurias įėję galime prisijungti prie savo neribotos galios, kurią galime vadinti aukštesniuoju aš, arba Dievu.
Su šia galios esybe mes jungiamės kasdienybėje, kai mūsų protas yra ramus ir tylus, per meditacijas, ritualus ir praktikas.
Pagrindinė mintis ir idėja, kad žmogaus kūne harmoningai veiktų ir būtų subalansuoti visi penki elementai. Jei kažkurio turime perteklių, jis tampa neigiamas ir sukelia fizinį disbalansą. Pavyzdžiui, stabilumas virsta užsispyrimu, lankstumas – neryžtingumu, per didelis ugnies kiekis gali virsti pykčiu. Todėl balansą išlaikyti labai svarbu.“
Sveikatingumo temomis besidomintis vyras prisiminė, kad daug dėmesio buvo skiriama oranžinės ir geltonos spalvos akiniams, kurie blokuoja nuo ekranų sklindančią mėlynąją šviesą.
„Pasirodo kompiuteriai, telefonai ir kitų išmaniųjų prietaisų ekranai skleidžia mėlynąją šviesą, kuri daro didžiulę įtaką mūsų miegui. Taip pat smegenų veiklai reguliuoti konferencijoje buvo pristatyti specialūs įrenginiai: įvairios ausinės, galvos prietaisai. Ne vienas biohakeris kalbėjo apie muzikos terapijos naudą smegenimis, emocinei ir net fizinei būklei. Tinkamai parinkta muzika gali subalansuoti nervinę sistemą, padėti mums nurimti ir visavertiškai pailsėti“, – sakė R. Grigaitis.
Kadangi biohakerių konferencija vyko Suomijoje, labai daug dėmesio buvo skiriama saunoms – jos labai naudingos mūsų fiziniam kūnui.
„Pasak saunų šalininkų, reguliariai naudojantis sauna kūnas detoksikuojasi, išsivalo, fiziškai tampa lengvesnis, paslankesnis. Išlengvėjus kūnui, pagerėja ir emocinė žmogaus būklė“, – konferencijoje girdėta informacija dalijosi klinikos įkūrėjas.
Rimantas pasakoja, kad nemažai buvo kalbama apie vitaminų ir mineralų įtaką mūsų fizinei ir emocinei sveikatai, taip pat buvo galima pabendrauti su įvairių papildų gamintojais iš viso pasaulio.
Įdomiausia girdėta mintis, kad didžiausi papildų gerbėjai ir vartotojai yra amerikiečiai.
Europiečiai vis dar kur kas atsargiau renkasi maisto papildus, o amerikiečiai linkę juos vartoti saujomis. Vitaminų ir mineralų dabar populiaru dėti į šokoladus, aliejus.
Apibendrindamas biohakerių suvažiavimą ir konferenciją R. Grigaitis teigė, kad šiais metais daug dėmesio buvo skiriama ir šamanizmui – nemažai dalyvių vadino save gyduoliais ir kalbėjo apie žmogaus bei gamtos harmoniją. Akcentavo, kad socializacija, dėl kurios trūkumo pastaruoju metu kenčia vis daugiau žmonių, taip pat labai svarbi žmogaus emocinei ir dvasinei būsenai.