Gausioje, solidžioje bendražygių, draugų ir bičiulių kompanijoje pristatytas Daivos Žeimytės-Bilienės, Giedrės Genevičiūtės ir Arūno Valinsko dokumentinis filmas „Prezidentas“.
Filmo premjeroje, kuriai vadovavo ne kartą prezidentui renginius organizavęs Jogaila Morkūnas, dalyvavo filmo herojus prezidentas V. Adamkus, Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, energetikos ministras Dainius Kreivys, kultūros ministras Simonas Kairys, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė, TV laidų vedėjas Martynas Starkus, kino režisierius Romas Zabarauskas, komunikacijos specialistė, dokumentinių filmų kūrėja Agnė Zalanskaitė, profesorius Alfredas Bumblauskas, TV laidų vedėja Edita Mildažytė, MO muziejaus įkūrėjai Danguolė ir Viktoras Butkai, fotomenininkas Antanas Sutkus, buvęs krepšininkas Robertas Javtokas su žmona Vilma, buvęs politikas Antanas Vinkus, V. Adamkaus bičiuliai Birutė ir Rimtautas Vizgirdos, ekonomistė Elena Leontjeva, kunigas Ričardas Doveika ir daugybė kitų politikų, visuomenės bei kultūros žmonių.
Pilna žiūrovų salė prezidentą V. Adamkų pasitiko stovėdama ir garsiais aplodismentais.
Viena iš filmo kūrėjų D. Žeimytė-Bilienė svarbiausius žodžius skyrė savo filmo herojui – V. Adamkui. „Gerbiamas prezidente, – ji sakė, – mes, čia susirinkusieji, jus labai mylime ir, neabejoju, esame tik maža jus mylinčių žmonių dalis. Lietuvai atnešėte šypseną, išmokėte mus pasitikėti vieni kitais. Būtent apie tai yra šis filmas, linkiu žiūrovams išsinešti dalelę šviesos, kurią Lietuvai savo gyvenimu padovanojo V. Adamkus.“
Filmo režisierė G. Genevičiūtė metus, praleistus su prezidento interviu, jo mintimis ir įžvalgomis, pavadino nuostabiausiais savo metais.
„Tai žmogus, be galo mylintis Lietuvą ir savo žmoną Almą“, – apibendrino ji.
Nepriklausomos Lietuvos kūrėjas, laisvės ir vakarietiškų vertybių simbolis, pokyčių ir transformacijų žmogus, – 1926-aisiais Kaune prasidėjęs kadenciją baigusio Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus gyvenimas yra tarsi šimtmečio liudijimas.
„Bet kurioje gyvenimo srityje sukaupta patirtimi verta dalytis. Ir būtina. Žinau iš patirties – mačiau tokio pasidalijimo rezultatus. Patirtis mane išvedė iš tautinės aplinkos į tarptautinę, Lietuvoje panaudojau savo sukauptą patirtį priimdamas tautos man patikėtas pareigas. Ėjau jas tik todėl, kad neatėjau iš gatvės, o turėjau didžiulį tarptautinės patirties bagažą. Esu labai dėkingas, kad Lietuva tą mano patirtį priėmė. Ir šiandien rašau dienoraštį, kuriame pažymiu svarbiausias mintis, galbūt, kada sugulsiančias į dar vieną knygą“, – prieš pasirodant filmui kalbėjo prezidentas V. Adamkus.
Dokumentinio filmo „Prezidentas“ idėja dar 2018 metais kilo žurnalistei D. Žeimytei-Bilienei ir televizijos laidų prodiuseriui Arūnui Valinskui.
Po metų su prezidentu V. Adamkumi buvo parengtas viso gyvenimo interviu, padėjęs pagrindą filmui.
Keturias valandas užtrukęs pasakojimas apie vaikystę, jaunystę ir brandos metus atskleidė prezidento asmenybę, jo požiūrį į daugybę gyvenimą lydėjusių istorinių įvykių.
D. Žeimytė-Bilienė premjeroje savo žodžius skyrė neabejoja, kad prezidento V. Adamkaus istorinis indėlis Lietuvoje yra milžiniškas. Tai, kad jis iki šiol yra palankiausiai visuomenėje vertinamas politikas, parodo, jog tauta jo indėlį labai gerai suvokia:
„Prezidentą V. Adamkų pavadinčiau iškiliausia Lietuvos istorine asmenybe po nepriklausomybės atgavimo. Jis ėmėsi iniciatyvos kurti naują valstybę labai reikalingu mums metu. Lietuva išgyveno virsmo laikotarpį, ir, tiesą sakant, neįsivaizduoju, kur ir kokie būtume buvę, jeigu nebūtume turėję tokių plačių, vertybiškai stiprių, į vakarietišką visuomenę orientuotų pažiūrų žmogaus Lietuvos Respublikos Prezidento poste. V. Adamkaus laisvės suvokimas, jo kontaktai, gebėjimas laviruoti net ir labai sudėtingose situacijose, gebėjimas pamatyti kiekvieną žmogų kaip individą su savo baimėmis ir poreikiais padėjo pamatus visuomenei, kokia šiandien esame.“
„Esu laimingas žmogus, kad galėjau nugyventi realų gyvenimą, kad man nereikia atsiprašinėti už tai, ką esu padaręs ir kas netinka mūsų žmogiškajai prigimčiai“, – nuskamba prezidento V. Adamkaus žodžiai keturių valandų interviu.
Filmo režisierė G. Genevičiūtė sako, kad didysis, filmo pagrindu tapęs prezidento interviu yra V. Adamkaus frazių koncentratas.
„Išrinkti pačias geriausias nebuvo lengva, bet man labiausiai įstrigo prezidento pasakojimas apie „Aušros“ berniukų gimnazijoje vykusią rugsėjo pirmosios šventę. Ir apie toje salėje nuskambėjusį Lietuvos himną tuo metu, kai į tribūną žengė sovietinis veikėjas, pareiškęs, kad griuvo kruvinas Smetonos režimas, o Lietuvai atsiranda naujos galimybės. Šalia V. Adamkaus stovėjo kiečiausia mokyklos matematikos mokytoja Banaitienė ir verkė. „Tai man padarė stiprų įspūdį, tai buvo lūžis mano gyvenime, jau tada žinojau, kas aš esu ir ką turiu daryti“, – taip filme sako prezidentas.
„Filme mes pirmiausia kalbame ne apie politiką, o apie žmogų. V. Adamkus būtent ir buvo toks – paprastas ir žmogiškas“, – apie nepaprastą V. Adamkaus asmenybę kalba filmo prodiuseris A. Valinskas. Jis tvirtai įsitikinęs, kad privalu tokias asmenybes kalbinti ir semti jų patirtį, kol laikas.
Dokumentinis filmas „Prezidentas“ Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Gargždų, Utenos, Ukmergės ir Varėnos kino teatruose – nuo balandžio 12 dienos.
Filmą režisavo G. Genevičiūtė ir D. Žeimytė-Bilienė. Muziką specialiai filmui kūrė kompozitorius G. Zujus. Prodiuseris A. Valinskas.