Ar tikrai dėl elektros kainų kilimo kalta liberalizacija? O gal didžiausią įtaką turėjo kažkas kita? Apie tai, dėl kokių priežasčių brango elektra, šio vakaro laidoje kiekvienam žiūrovui atsakyti sieks ekonomistas Raimondas Kuodis ir Lietuvos energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys, rašoma pranešime spaudai.
Bene sunkiausiai suprantamas „burtažodis“, kai kalbame apie elektros kainų augimą, daugeliui iki šiol yra elektros birža „Nord Pool“. Pasirodo, jog už elektrą mes mokame ne mažiausią rinkos kainą, o didžiausią – tokių biržos veikimo principų iki galo nesupranta ne tik politikai, bet ir kai kurie energetikai.
Kaip pastebi kritiškai į esamą situaciją žvelgiantis R. Kuodis, šiuo metu veikiantis elektros principas netrukus sužlugdys pats save. Tokius dalykus sustiprino ir Putino pradėtas karas – stebėdamas, kas vyksta Europoje, anot ekonomisto, Rusijos prezidentas turėtų leipti juokais.
Tad kodėl už elektrą mokame ne mažiausią, o didžiausią kainą? „Todėl, kad šis principas labai naudingas energetikams. Energetikai turi lobistus, lobistai eina pas politikus, o politikai daro tą, ką jiems liepia arba už dėžutes, arba galbūt tiesiog patys yra naudingi idiotai, kažkokios kvailos paradigmos įkaitai.
Mes, Europoje, visa tai matome – sakyčiau, labai gerai, kad krizė, kurią pranašavau kelis metus, ir sakiau, kad visos tos liberalizacijos išeis per orą, visa tai ir įvyko. Labai gerai, kad dabar apie tai šnekame, suskubome žiūrėti į tuos algoritmus. Nes dabar algoritmas rūpinasi ne žmonėmis, o energetikais ir jų pelnais“, – sakys laidoje ekonomistas.
Tuo tarpu V. Poderys aiškins, kad žmonės brangiausią kainą moka dar ir dėl to, kad elektros birža turi daugybę paskirčių, ne tik kuo įmanoma labiau sumažinti elektros kainą. Ir vis dėlto jis sutinka, kad esamo modelio korekcijos – būtinos.
„Pagal tą modelį, elektros kainos dydį užduoda dujų kainos. Dujų rinkoje kaina kilo ir tai persimetė į elektros kainą. Kodėl dujų kainos buvo aukštos? Todėl, kad Europa iš pasaulio rinkų pradėjo pumpuoti dujas į savo saugyklas ir taip ruoštis žiemai, jog rusams užsukus dujas, Europa šią žiemą išgyventų“, – aiškins jis išbrangusią elektros kainą.
Tačiau prieš tai, kas vyksta, užsimerkti nebegali niekas – Lietuvos energetikos agentūros direktorius laidoje tikins, jog kylant elektros kainoms, šis klausimas Briuselyje bus nagrinėjamas vienas pirmųjų.
„Europos Komisijos prezidentė Ursula von der Leyen yra pažadėjusi, jog tik savaitės klausimas, kada galėsime pradėti apie tai diskutuoti. Tai tikrai nėra paskutinis klausimas, tai – pirmas klausimas visuomenėje. Galima pažiūrėti, kaip į von der Leyen žodžius, jog darysime tam tikras intervencijas, reagavo rinkos. Kaina elektros rinkose 15 proc. nukrito dar tą pačią dieną“, – sakys laidoje V. Poderis.
Tai, kad energetikai ir patys nebelieka abejingi, pastebi ir R. Kuodis: „Energetikai jaučia, iš kur pučia vėjai, ir kad dabar jie yra fokuso centre – jie savanoriškai pradeda atidavinėti tuos pelnus. Jie viską supranta patys – su daug energetikų, kurie bijo ar nenori šnekėti viešai, bendrauju privačiai, bet ir jie patys sako, kad tas modelis susprogs.“
Tad ko bus imamasi, jog elektra atpigtų? V. Poderys laidoje siūlys vieną iš variantų. „Nujaučiu, kad einame prie to, jog bus apmokestinama arba kitaip paimamos lėšos iš tų super pelnų, kuriuos gauna labai pigiai gaminantys, bet labai brangiai parduodantys. Viskas vienokiu ar kitokiu būdu turi būti padalinta tarifų mokėtojams“, – tikins jis.
Kada pagaliau sulauksime pokyčių? Ar liberalizacija tikrai prisidėjo prie elektros kainų kilimo?
Visi atsakymai – pirmojoje naujo sezono „Karštai su tv3.lt“ laidoje, jau šiandien, pirmadienį, 20 val. per TV3!