Pardavėjai teisinasi, esą žaislai Lietuvoje brangesni dėl muitų ir kitų mokesčių. Ir vardija populiariausių sąrašą: šiemet itin madingi kalbantys, judantys, gyvūnus atkartojantys žaislai, įvairiausios lėlės, žaisliniai šautuvai, konstruktoriai.
Artėjant didžiausioms metų šventėms, vienoje iš žaislų parduotuvių sostinėje dairosi, kas įdomaus, vilnietė Jovita su sūnumi Marku.
„Aš tai norėčiau, kad tik žiūrėtume. – Bet gali būti visko. – Ne. Manau, kad žiūrėsim. Juk tiek dabar visko daug namuose. Kalėdos artėja – Kalėdų senelis viską atneš“, – sako Jovita.
O kas pačiam Markui patinka?
„Nežinau... Gal... Kas čia galėtų... Nežinau. Šiaip tai viskas“, – kalba 7-metis Markas.
Žaislų pardavėjams prieškalėdinis laikotarpis – vienas pelningiausių. Būtent dabar pirkėjai plūsta ieškoti dovanų.
„Gal toks dalykas, kuris šiais metais yra kitoks, kad žmonės pradėjo iš anksčiau trupučiuką dairytis prekių. Yra tikrai tokių topinių, kur liko labai maži kiekiai“, – teigia „XS žaislų“ parduotuvės vadovė Miglė Jatulevičiūtė.
Pavyzdžiui, advento kalendoriai beveik visi išgraibstyti. Šiuo metu parduotuvėje liko vos keli. Ir tai tik pradžia.
„Pats bumas kaip tik prasidės. Dabar aš jau manau, kad 3–4 kartus daugiau žmonių sulauksim“, – tvirtina M. Jatulevičiūtė.
Tačiau TV3 žinių kalbinti žmonės neslepia – žaislų kainos nedžiugina, mat tie patys žaislai Lietuvoje kainuoja dvigubai daugiau nei, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje:
„Mes buvom vakar parduotuvėj – žiūrėjom žaislus. Tai buvom nustebę kainom. Tikrai labai nustebino kainos, nes jos dvigubai brangesnės negu perkant užsienyje.“
„Brangu. Mažas niekutis – jau ir virš dvidešimt eurų.“
Štai žaislinė jūrų kiaulytė Lietuvoje kainuoja maždaug 100 eurų, kai kuriose parduotuvėse ir 140 eurų. O štai Jungtinėje Karalystėje tokia pat kainuoja nuo 57 iki 97 eurų. Taigi Lietuvoje kainos iki 70 procentų didesnės.
Žaislinio magiško rutulio kaina Lietuvoje svyruoja apie 100 eurų. Jungtinėje Karalystėje kaina mažesnė – iki 80 eurų. Prekybininkai tikina, kad žaislai mūsų šalyje brangesni dėl muitų ir kitų mokesčių, kuriuos turi sumokėti atsiveždami prekes. Dalis gyventojų tik atsidūsta ir vis tiek eina dairytis ruošdamiesi atverti pinigines: „Vaikams, vaikų draugams. Tai jau kokių šešių pradžiai, o po to ir dar atsiras su laiku, kad reikės Kalėdoms. Vieną kartą metuose – reikia ir negaila.“
Pardavėjai sako, kad populiarūs žaislai iš esmės kokie buvo, tokie liko: mergaitėms – lėlės, berniukams, žaisliniai šautuvai. Nesenstanti klasika – „Lego“ konstruktoriai. Ir visi šie žaislai brangesni nei Vokietijoje. Lyginant kainas be akcijos, „Lego“ konstruktorius, vaizduojantis banko apiplėšimą, ar Barbės maisto namelis brangesni mažiausiai dešimt procentų.
Vis dėlto pastaruoju metu populiarėja judantys ir kalbantys žaislai – pavyzdžiui, minėti magiški rutuliai ar žaislinės jūrų kiaulytės. Beje, kartais žaislų sau ateina įsigyti ir patys suaugusieji.
„Ateina ir suaugę vyrai. Ir bendradarbiui dovanoja. Ir moterys ateina savo vyrams ieško tam tikro modelio, tam tikros spalvos“, – kalba M. Jatulevičiūtė.
O kokios žaislų mados buvusios prieš 100 metų? Štai Kauno Vinco Kudirkos bibliotekoje eksponuojami žaislai, su kuriais žaidė lietuvių vaikai būtent prieš šimtmetį. Daugiausia žaislai buvę mediniai.
Žaislinis namas iš praėjusio amžiaus ketvirto dešimtmečio – visai nenusileidžia dabartiniams žaisliniams namams.
„Dažnai žaislai yra tiesiog sumažinti suaugusių žmonių kažkokių buities rakandų kopijos, lėlės, nameliai lėlėms, arkliukai berniukams kažkokie buvo kuriami drožinėjami tiek anksčiau, tiek dabar mėgstami. Vilkeliai. Tik matome, kad priemonės, medžiagos galbūt skiriasi“, – sako V. Kudirkos bibliotekos vadybininkė Inga Zinkevičiūtė.
Šiandien sudėtinga būtų įsivaizduoti, kad žaislus žmonės gamintų patys, tačiau prieš šimtmetį tai buvo realybė.
„Lėles gamindavo iš tų priemonių, medžiagėlių, kurias rasdavo namuose, iš rūbų likučių – jeigu siūdavo sijoną, likdavo kažkokia medžiaga, pritakydavo. Dirbinius iš medžio irgi gamindavo iš kažkokių likučių“, – pasakoja I. Zinkevičiūtė.
O šiais laikais prekybininkai sako, kad po švenčių nuslūgs susidomėjimo žaislais banga, bet ne ilgam – tik iki Velykų.